Для України проблема суїцидів – більш ніж актуальна. Статистичні дані дають нам жахливі числа про прояви суїцидальної поведінки саме серед дітей, підлітків та молоді.
В Україні здійснюється на рік 34,5 дитячих самогубства на 100 тис. населення. Поряд з тим, майже 85% підлітків хоч раз у житті думали про самогубство, хоча насправді ніхто з цих дітей не хоче вмирати, просто для дитини думки про самогубство – часто єдиний спосіб звернути на себе увагу батьків, крик про допомогу.
У 80% випадків причиною суїциду серед дітей та підлітків виступають стосунки з близькими, проблеми, що пов’язані із стосунками з батьками. Інші причини суїцидальної поведінки:
- конфлікти з однолітками;
- проблеми з особами протилежної статі;
- труднощі пов’язані зі школою та навчанням;
- страх перед кримінальною відповідальністю;
- випадки сексуального насильства;
- смерть товаришів та родичів
Також однією з причин суїциду дітей та підлітків виступає інтернет. Жахливим є те, що в Україні присутні так звані «групи смерті», адміністратори яких доводять дітей та підлітків до самогубства. У ті хвилини, коли батьки нічого не підозрюють, їх дитина може обирати у соціальних мережах квести в так званих «групах смерті».
Основні ознаки суїцидальної поведінки:
Рекомендації для профілактики суїцидальної поведінки.
Шановні батьки, не нехтуйте суїцидальні висловлювання, адже краще перестрахуватися, ніж недооцінитиризик суїциду. Спілкування з потенційним суїцидентом слід побудувати за таким приблизно планом:
Отже, на сучасному етапі розвитку суспільства ми можемо спостерігати багато чинників, які впливають на виникнення суїцидальних тенденцій серед дітей, підлітків та молоді. Тому важливим аспектом є створення атмосфери високої духовності, поваги до особистості та внутрішнього світу.
Зокрема, діти повинні відчувати турботу і потрібність як рідним, так і соціуму в цілому. Адже ні ода людина не хоче померти, вона хоче лише втекти від деяких обставин, які вважає нестерпними.
Батькам потрібно демонструвати свою любов дітям, підтримувати їх самостійні прагнення та суворо не судити, адже саме це веде до підвищення самооцінки, особистісного зростання та успішності власної життєдіяльності.
Коли людина залишається наодинці зі своєю проблемою, то проблема здається надмірно великою і нерозв’язною. Зважаючи на загрозу кризового психоемоційного стану для будь-якої дитини у сучасному егоцентричному й агресивному світі, слід своєчасно вжити належні заходи, щоб запобігти фатальним наслідкам.
Харківський міський Центр соціальних служб «Довіра» надає поради батькам як розпізнати й запобігти шкідливі звички у підлітків.
Будь - яка звичка з’являється не випадково. В основі її покладено механізм підживлення. Звички - це автоматизовані дії, які виявляються незалежно від бажань людини. Якщо звичка отримала неодноразове позитивне підживлення, то вона закріплюється і позбавитись її буде важко. Проблему шкідливих звичок вирішують і психологи, і педагоги, зі шкідливими звичками дітей борються і батьки.
Чому підлітки починають палити, вживати алкоголь?
Чи варто обговорювати з дитиною проблему шкідливих звичок?
Існує дві головні причини, через які батьки ухиляються від розмов з дитиною про тютюн та алкоголь:
Проте, на практиці буває і так, що позитивна атмосфера в родині сама по собі не виховує у дитині протидію зовнішньому впливу. Тож і в цьому випадку підлітку потрібна батьківська порада.
Що ж допоможе дитині протистояти біді?
Як дізнатися, що дитина щось вживає?
Багато батьків побоюються того, що їхня дитина робить чимало небезпечних речей, а вони про це не підозрюють. Батьки мають обов’язково звернути увагу на такі зміни у поведінці дитини:
Поради щодо встановлення довіри між підлітком і дорослими у кризовий для них період:
Анкета для батьків
1. Дитина регулярно займається фізкультурою (спортивна секція, вправи, гімнастика). |
1. Моя дитина займається фізкультурою рідко і без задоволення. |
2. У вихідні дні ви з дитиною буваєте за містом, на природі. |
2. Для спільних прогулянок не вистачає часу. |
3. Дитина їсть у помірних кількостях, із задоволенням, і все, що запропонують. |
3. У дитини проблеми з апетитом (їсть дуже мало, багато, вибірково). |
4. Дитина засинає вчасно, просинається легко. |
4. Дитина не хоче лягати спати і просинається з труднощами. |
5. Дитина одержує задоволення від комфорту і затишку в домі. |
5. Дитина байдужа до чуттєвих компонентів повсякденного життя |
6. Дитині подобається носити красивий одяг. |
6. Дитині байдуже, як і в що вона одягнута. |
7. Дитина сама просить поміняти брудний одяг. |
7. Може одягнути брудний одяг, не проявляє ініціативи в тому, щоби поміняти одяг |
Усе, що зліва, більше відповідає потребам дитини. Якщо у якійсь сфері справа відмічено 2-3 висловлювання, на це слід звернути увагу батькам.