Корисні посилання

Архів

Київський р-н

Трудова та сексуальна експлуатація

Щороку 30 липня у багатьох країнах відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми.

Трудова та сексуальна експлуатація є проявом торгівлі людьми і щороку набирає шалених обертів на різних континентах земної кулі.

Трудова експлуатація

Трудова експлуатація – це будь-яка примусова праця, яку людина не має змоги полишити за власним бажанням. Вона може включати в себе такі поняття, як шантаж, обман, примус, невиплата або неповна виплата заробітної плати та ін.

Ознакою трудової експлуатації є несправедливі умови праці:

 • платня менша за мінімальну;
 • відробіток уявних боргів;
 • робота за житло та/або харчі;
 • праця проти власної волі.

Формами торгівлі людьми (купівлі/продажу, обміну людини) є вербування, переховування, переміщення, передача, одержання людини. Саме останнє можна вважати початком використання її для незаконної мети, зокрема для трудової експлуатації.

Сексуальна експлуатація

Сексуальна експлуатація – це будь-яке зловживання або спроба зловживання позицією вразливості, нерівності або довіри з сексуальною метою. Зокрема, в обмін на гроші, товар, послуги чи будь-яку іншу винагороду, задля отримання соціальної чи політичної користі.

Така експлуатація не обмежується тільки проституцією: вона передбачає використання людини і в порнографії, стриптизі чи вебкамі. Сексуальною експлуатацією є також вимога здійснювати дії сексуального характеру без усвідомленої згоди або згоди під тиском, наприклад, за право проживання.

Якщо від особи вимагають надавати або надсилати відео- або фотоматеріали сексуального характеру – це також експлуатація.

Важливо! Якщо ви, ваші родичі, знайомі або друзі зіткнулися з сексуальною чи трудовою експлуатацією, а також маєте інформацію про потерпілих, для допомоги та отримання роз’яснень, звертайтеся до поліції за телефоном «102» (в країнах Європейського Союзу – «112») або на урядову гарячу лінію «1547».

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Робоча зустріч із соціальними партнерами

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" провів робочу зустріч із соціальними партнерами з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми.

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» організував проведення робочої зустрічі з соціальними партнерами – Комітетом у справах сім’ї, молоді та спорту по Шевченківському району Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту і Харківським районним управлінням поліції № 3 Головного управління поліції в Харківській області.

Під час зустрічі було зазначено, що торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Особливо ця проблема загострилася під час воєнних дій, які нині відбуваються в Україні у зв’язку з воєнною агресією Росії. У Кримінальному кодексі України торгівлю людьми визначено як такі злочинні дії: вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи. Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу.

Слід зазначити, що Україна постійно працює у сфері протидії торгівлі людьми, особливо у частині поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми. Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим.

Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно-просвітницькій акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та надання допомоги таким особам.

Відповідно до результатів зустрічі було вирішено провести роз’яснювальну кампанію з метою поширення інформації серед мешканців громади щодо уникнення можливих випадків торгівлі людьми і звернення до компетентних органів у разі виявлення таких випадків.

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Фотофестиваль до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" ініціював проведення заходу з нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми.

Військова агресія Росії призвела до того, що українські жінки та діти змушені покидати домівки і прямувати до сусідніх країн; чоловіки, які залишаються всередині країни, втрачають роботу і дохід; обмежені можливості забезпечити головні потреби внутрішньо переміщених осіб, біженців та постраждалого від війни населення. Внаслідок цього виникає ризик торгівлі людьми.

Пріоритетом щодо запобігання торгівлі людьми є підвищення загального рівня правової обізнаності населення, формування навичок безпечної поведінки під час подорожі, у новому місці перебування і вдома, виховання поваги до прав та основних свобод людини, толерантне ставлення до потерпілих від торгівлі людьми тощо.

Наразі в Україні розпочато відповідну інформаційну кампанію, присвячену Всесвітньому дню протидії торгівлі людьми (30 липня).

З огляду на зазначене, Відділом  соціальної роботи по Шевченківському району разом із соціальним партнером – Комітетом у справах сім’ї, молоді та спорту по Шевченківському району Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту організовано інформаційно-просвітницький захід з підвищення рівня обізнаності населення про ознаки торгівлі людьми – фотофестиваль корисних посилань та інформацій з протидії торгівлі людьми.

Світлини та відеоматеріали з питань протидії торгівлі будуть розміщені у соціальних мережах, а кращі – на сайті Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради.

Надсилати Ваші матеріали можна на вайбер адміністраторів чату:

0634758040 або 0677205559, а також на електронні скриньки: dzercsssdm66166@ukr.net або shevkomitet@ukr.net.

Київський р-н

Локальні дії – глобальний результат

Торгівля людьми у сучасному світі набула грандіозних масштабів і кількість випадків сучасного рабства збільшується майже щомісяця. Згідно статистичних даних, торгівля людьми у світових масштабах приносить трафікерам дохід на рівні 150,2 млрд. доларів на рік.

Починаючи з 1991 року в Україні офіційно від торгівлі людьми постраждало близько 260 тисяч жителів нашої країни, переважна більшість із яких чоловіки. Найбільше постраждалих зазнали трудової експлуатації, серед яких майже 90% мали вищу чи технічну освіту. Погодьтеся, такі цифри змушують задуматися і проаналізувати, що саме необхідно зробити кожному із нас – пересічному громадянинові, а надто працівникові державної установи, щоб відчутно вплинути на ситуацію і змінити її на краще.

Ідентифікація постраждалого від торгівлі людьми

Фахівець із соціальної роботи (ФСР) зобов’язаний вміти правильно ідентифікувати постраждалого від сучасного рабства, щоб надати йому своєчасну і актуальну допомогу. Профільні спеціалісти виділяють наступні ознаки торгівлі людьми:

 • людина перебуває під контролем іншої особи (не говорить від власного імені, не приймає власні рішення);
 • відсутня свобода пересування (людину привозять на роботу чи забирають з роботи, або вона живе і працює в одному і тому ж місці);
 • не має зароблених коштів (людині не виплачують заробітну плату або гроші силою забирає контролююча особа, людині нав’язують борги, які вона вимушена сплачувати);
 • відсутність документів (у людини забирають паспорт та інші документи, які дозволяють її ідентифікувати);
 • депресивний стан та покірність (людина боїться спілкуватися з іншими, може бути заляканою, стривоженою, уникати контакту очима);
 • фактичне працевлаштування відрізняється від обіцяного (пропозиція роботодавця чи посередника виявилася шахрайською);
 • відчуття пастки (людина не має можливості залишити місце проживання чи роботи).

Фахівець із соціальної роботи повинен здійснити оцінку потреб особи, яка постраждала від торгівлі людьми протягом п’яти робочих днів за спеціальною формою і скласти план її реабілітації в десятиденний термін. ФСР забезпечує виконання плану реабілітації в ході реалізації якого організовує засідання суб’єктів з метою моніторингу його виконання у повному обсязі, а також, за потреби, внесить зміни до такого плану. Фахівець із соціальної роботи повинен проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення щодо кількості випадків торгівлі людьми, результати оцінки потреб для встановлення статусу, а також про стан виконання плану реабілітації постраждалої особи.

Співпраця з суб’єктами взаємодії

В ході надання соціальних послуг особі, яка постраждала від сучасного рабства, фахівець тісно співпрацює з різними суб’єктами взаємодії, до яких відносяться наступні установи та організації:

- місцеві державні адміністрації;

- органи місцевого самоврядування;

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення;

- надавачі соціальних послуг;

- служби зайнятості;

- відповідні підрозділи Національної поліції;

- служби у справах дітей;

- заклади освіти;

- заклади охорони здоров’я;

- бюро первинної та вторинної правової допомоги;

- судові органи;

- міжнародні організації (Міжнародна організація з міграції, Ла-Страда Україна ті ін.);

- недержавні організації (громадські організації, благодійні фонди та організації, релігійні організації).

Активна співпраця із суб’єктами взаємодії потрібна для своєчасного виявлення подібних випадків, надання всебічної і комплексної допомоги постраждалим, взаємного обміну важливою інформацією, проведення соціально-профілактичної роботи та формування відповідної політики на різних рівнях.

Алгоритм взаємодії суб’єктів

Алгоритм взаємодії різних суб’єктів при здійсненні соціальної роботи з питань протидії торгівлі людьми та наданні соціальних послуг постраждалим від сучасного рабства включає в себе цілу низку важливих дій, а саме:

 • інформування населення про саме явище «торгівля людьми»;
 • інформування про законодавчу базу у сфері протидії торгівлі людьми, можливості для реабілітації та реінтеграції осіб, які постраждали від торгівлі людьми;
 • інформування про правила безпечної поведінки з метою запобігання потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та про алгоритм дій особи у такому випадку;
 • формування стратегічної поведінки та життєвих вмінь для можливості їх застосування в ситуаціях торгівлі людьми;
 • навчання розпізнавання ситуацій торгівлі людьми, ризиків потрапляння в них та відповідному реагуванню на подібні випадки;
 • здійснення впливу на формування правової культури громадян;
 • інформування про діяльність органів державної влади, громадських та міжнародних організацій у сфері протидії торгівлі людьми, їхні зобов’язання і можливості;
 • формування готовності населення звертатися за необхідними послугами у сфері протидії торгівлі людьми до органів державної влади, громадських та міжнародних організацій;
 • виявлення осіб, постраждалих чи ймовірно постраждалих від торгівлі людьми;
 • формування толерантного відношення до постраждалих від торгівлі людьми.

Згідно Державного стандарту соціальної послуги профілактики, до цього процесу повинні бути залучені всі суб’єкти, які мають змогу впливати на вирішення конкретної ситуації, а також сприяти ефективній протидії торгівлі людьми в подальшому.

Корисні контакти:

102 – Національна поліція

15-47 – гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

044-338-338-1 – Громадська спілка А21 Україна, якщо потрібна додаткова консультація.

(057) 725-19-37, 068-542-44-46, 099-092-55-51, 093-140-80-90 – Харківський Телефон Довіри «Нитка Аріадни».

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Новобаварський (Жовтневий) р-н

30 ЛИПНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТОРГІВЛЕЮ ЛЮДЬМИ

Торгівля людьми – це сучасна форма рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну.

З метою підвищення рівня обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми, поширення важливої інформації про цю проблему Відділ соціальної роботи по Новобаварському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» інформує про зміст поняття «торгівля людьми» та небезпеку, яку вона становить.

Відповідно до законодавства, торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

Метою торгівлі людьми може бути:

 • трудова експлуатація;
 • сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
 • примусове жебрацтво; примусове втягнення у злочинну діяльність;
 • примусове вилучення органів; продаж дитини; сурогатне материнство тощо

Причини, з яких люди потрапляють до рабства – низький рівень життя, бажання заробити, а також нездатність адекватно оцінити пропозиції роботи від прихованих «работорговців».

Злочин «торгівля людьми» зазвичай прихований. Його жертви не хочуть згадувати й переповідати пережиті ними жахіття. І все-таки постраждалим жінкам психологічно дещо простіше, ніж чоловікам, розповісти, що з ними сталося. А постраждалих чоловіків, стає дедалі більше, але вони соромляться звертатися до спеціальних служб.

Серед постраждалих не лише молодь. Тут немає вікових обмежень.
У бродяжництво та жебракування, наприклад, втягують як дітей, так і літніх людей.

Поняття «торгівля людьми» набуває нового змісту. Якщо раніше йшлося здебільшого про сексуальне рабство, то сьогодні воно увібрало в себе широкий спектр форм: від трудової експлуатації до нелегальної трансплантації органів.

Під експлуатацією людини в цій статті слід розуміти всі форми сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, примусову працю або примусове надання послуг, рабство або звичаї подібні до рабства, підневільний стан, залучення в боргову кабалу, вилучення органів, проведення дослідів над людиною без її згоди, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, примусову вагітність, втягнення у злочинну діяльність.

                                                                                     Як правило, злочин починається з того, що торгівці людьми пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про дійсні «умови договору» лише після своєї появи в місці призначення, коли в неї відбирають паспорт, вдаються до фізичного та психічного насильства щодо неї, вимагають відробити гроші, витрачені на оформлення документів, віз та проїзних квитків.

Відповідно до сучасного визначення «торгівлі людьми» вона визначається і без ознаки перетинання державних кордонів. Адже є велика кількість випадків «внутрішньої» торгівлі людьми, що відбувається під час переміщення людей з одного регіону в інший у межах однієї країни. Такі особи страждають від насильства не менше тих, кому доводиться перетинати кордон.

Аби уникнути біди в майбутньому та не потрапити в рабство, слід дотримуватись наступних порад:

- нікому не довіряйте ваш паспорт, адже документи, що засвідчують Вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у Вас;

- залиште вдома, своїм друзям чи близьким детальну інформацію про своє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого закордонного паспорту і контракту;

- якщо Ви плануєте взяти шлюб з іноземним громадянином (громадянкою), скористайтеся порадами юриста чи фахівців посольств країни, в якій Ви плануєте жити, стосовно Ваших прав та прав Ваших дітей, народжених за кордоном та в Україні. Також пам’ятайте, що фіктивний шлюб – порушення закону. Це може стати причиною Вашого ув’язнення або депортації;

- не забудьте з’ясувати номери телефонів українських посольств та консульських представництв у країні, до якої Ви виїжджаєте. Якщо Ви опинилися у скрутній ситуації, залишилися без паспорту або Вам хтось загрожує, то звертайтесь до представників посольств своєї країни;

- скористайтесь послугами неурядових організацій та служб, які активно працюють в зарубіжних країнах, надаючи допомогу особам, які опинились у складному становищі;

- зверніть увагу на те, що термін перебування на території іноземної держави зазначений у Вашій візі. Порушення візового режиму унеможливлює Ваш наступний виїзд за кордон;

- не забувайте, що знання хоча б елементарних слів іноземної мови значно полегшить Ваше перебування за кордоном.

Торгівля людьми не визнає державних кордонів, не зважає на відмінності між розвинутими державами і державами, що розвиваються. Вона легко адаптується як до бідності, так і до розкоші, є актуальною майже для всіх народів. Отже, боротьба із цим злочином, порушенням прав людини в сучасному світі вимагає об’єднання зусиль міжнародної спільноти та громадськості кожної країни.

Пам’ятайте: стати жертвою торгівлі людьми може кожен, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи кваліфікації!!!

Кожен постраждалий має право на допомогу!

Пропонуємо переглянути соціальні ролики із протидії торгівлі людьми:

1.  купівля-продаж дитини – грубе порушення прав людини https://www.youtube.com/watch?v=RazdVk9N3R0&feature=youtu.be

2.   сексуальна експлуатація – не потрапляй до сучасного рабства https://www.youtube.com/watch?v=KYayR5_rBwY&feature=youtu.be

3. трудова експлуатація всередині країни https://www.youtube.com/watch?v=uo6WCe1NxWw&feature=youtu.be

4.  втягнення у жебракування – один із видів торгівлі людьми https://www.youtube.com/watch?v=Kt1qIZunAo0&feature=youtu.be

5. безпечне перебування за кордоном https://www.youtube.com/watch?v=e4AquPNQ2Wg&feature=youtu.be

 

Для отримання допомоги чи консультації звертайтесь за вказаними телефонами:

 527 або 0-800-505-501;

 Національна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів; 527.org.ua – електронні консультації.

Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно!

+38 (044) 279-98-99 – Державна міграційна служба України
 

 

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

30 липня - Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" пропонує відвідати тематичну виставку, організовану соціальним партнером.

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» нагадує, що 30 липня у світі відзначається Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми.
Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі. Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи. Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу. 

Слід зазначити, що Україна докладає багато зусиль у сфері протидії торгівлі людьми, особливо в частині поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми. Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим.

Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно-просвітницькій акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та надання допомоги таким особам.

Соціальний партнер Відділу – Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка – до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми підготувала у соціокультурному центрі тематичну виставку «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства». Відвідавши книжкову експозицію, кожен отримає можливість ознайомитися з правовими нормами українського та європейського законодавства із протидії цьому явищу, соціологічними дослідженнями, статтями з наукових збірників та періодичних видань.
Термін експонування: з 27 липня по 31 серпня.

Сподіваємося, що надана інформація допоможе отримувачам послуг розширити коло знань щодо такої важливої проблеми людства, як протидія торгівлі людьми.

 

Київський р-н

Життя не для продажу!

Рабство у сучасному цивілізованому світі. Гадаєте, що це не можливо? Нажаль, це не так і щорічне збільшення таких випадків у різних країнах світу лише підтверджує сумний факт – торгівля людьми заради фінансової наживи не тільки існує, а й постійно набирає обертів.

Саме цій темі був присвячений черговий тренінг для студентів-практикантів третього курсу Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди, який пройшов на базі Центру соціальних служб Київського району м. Харкова у середу, 31 березня.

Під час заходу його учасники переглянули тематичний фільм «Життя на продаж», обговорили декілька важливих питань, які стосуються безпечного виїзду за кордон і протидії торгівлі людьми, а саме:

 • які документи необхідно мати при собі для виїзду та працевлаштування за кордоном;
 • підготовка до співбесіди з роботодавцем;
 • на що слід звернути особливу увагу на співбесіді з представниками фірми-посередника;
 • заходи особистої безпеки під час перебування в іншій країні;
 • куди звертатися, якщо ви або ваші знайомі постраждали від торгівлі людьми.

Досить часто наші співвітчизники потрапляють на гачок завдяки маніпуляціям недобросовісних співробітників фірм-посередників, які вербують людей для роботи за кордоном. Спокійний та розслаблюючий тон розмови, красиві обіцянки, гарантія особистої безпеки та гідного заробітку на словах, вміння «викрутитися» від прямої відповіді на «незручне» питання або розпливчата інформація – все це і не тільки йде в хід для досягнення потрібного результату.

Пам’ятайте – ваше життя у вас одне і воно точно не для продажу! Щоб не потрапити у страшну пастку слід добре підготуватися до виїзду, взявши на озброєння максимум корисної інформації та всі необхідні документи.

Так, для легальної роботи за кордоном при собі необхідно мати:

 • дійсний закордонний паспорт;
 • відповідну робочу візу (для працевлаштування в будь-яку країну світу, окрім Польщі та Угорщини);
 • трудову угоду (контракт) із закордонним роботодавцем, складений зрозумілою вам мовою та з максимальною кількістю інформації про умови роботи;
 • дозвіл на роботу в країні призначення.

Варто зазначити, що трудова діяльність за туристичною або гостьовою візою є порушенням закону, а їх переоформлення за кордоном на трудову неможливе.

Збираючись на роботу або подорож за кордон, домовтеся зі своїми близькими про «кодову фразу», яка сповіщатиме, що ви в небезпеці. Підготуйте контакти посольства або консульства України чи будь-яких відомих міжнародних організацій у країні, до якої збираєтесь їхати, а також ознайомтесь із законами і традиціями місцевості, де плануєте перебувати.

Під час подорожі довіряйте свої документи лише працівникам прикордонної служби або поліції, зберігайте копії документів у безпечному місці та окремо від оригіналів. Не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин. У жодному разі не погоджуйтесь надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв’ю зі співробітниками консульства.

Дотримуючись цих простих правил, ви збережете власне життя і здоров’я, а від подорожі за кордон отримаєте лише приємні емоції та спогади.

Важливо! Для безпечного працевлаштування обов’язково слід заздалегідь перевірити легальність фірми-посередника за наступним посиланням: http://www.dcz.gov.ua/.

Якщо ви або ваші близькі чи знайомі постраждали від торгівлі людьми, телефонуйте на номер Єдиної гарячої лінії – 1547 (цілодобово) і ви обов’язково отримаєте кваліфіковану допомогу.

Навчальний тренінг для студентів третього курсу Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди пройшов з дотриманням усіх вимог карантину, запровадженого у зв’язку із поширенням вірусної хвороби COVID-19.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Протидія рабству та як не потрапити на гачок!

Сьогодні весь світ відзначає Міжнародний день боротьби з рабством. Торгівля людьми – одна із актуальних проблем сучасної України та усього світу. Торгівля людьми є не лише сучасною формою рабства, яке порушує права людини, а й тяжкою формою насильства, що спричиняє ризик для її здоров’я. 

В Україні почастішали випадки торгівлі людьми та рабства. Наразі Україна перебуває на 49-й позиції зі 167 країн світу в рейтингу поширеності сучасного рабства. Негативна  соціально-економічна ситуація, низький рівень правової освіти частини населення, насильство проти жінок та дітей, корупція, політична нестабільність, безпринципність злочинів  та зростаючий попит на дешеву або неформальну працю, створюють сприятливі умови для процвітання цього виду злочину. Відомо, що найчастіше жертвами торгівлі людьми в Україні стають жінки, яких відправляють за кордон для надання сексуальних послуг, і чоловіки, які потрапляють у трудове рабство.  І неконтрольованість цього факту, протиправне поводження у країнах перебування, значною мірою  сприяло формуванню негативного міжнародного іміджу нашої держави як постачальниці повій та злочинців.

Виявленням та протидією торгівлі людьми займаються в Україні державні органи – Міністерства соціальної політики,Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, Держприкордонна служба і ряд громадських організацій.

Зусилля українського уряду щодо подолання проблеми сучасного рабства в Держдепі США охарактеризували як значні. Серед позитивних факторів: внесення законодавчих змін, які дозволили збільшити фінансування, необхідне для реалізації національного плану дій щодо протидії торгівлі людьми; розслідування випадків примусової праці; визнання жертв та навчання чиновників.

Водночас, на думку експертів, серед причин, які гальмують вирішення проблеми торгівлі людьми в Україні, є неефективне покарання судами винних у цих злочинах.

З метою підвищення доступу постраждалих від торгівлі людьми до правосуддя, Міжнародна організація з міграції (МОМ) надає комплексні послуги з розвитку потенціалу системи кримінального правосуддя в Україні, зокрема поліції, слідчих, прокурорів і судових органів. МОМ також співпрацює з Державною міграційною службою України та Державною прикордонною службою України для підвищення можливостей ідентифікації потенційних постраждалих від торгівлі людьми на кордонах країни і покращення співпраці зі спеціалізованими підрозділами поліції. Тільки пожвавлення співробітництва між ними є ключем до ефективних дій, спрямованих на протидію торгівлі людьми в Україні та зміцнення національного внеску та відповідальності у цій сфері.

Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини – це особливо тяжкий злочин, який карається Законом Україні (стаття 149 Кримінального  кодексу України), позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Київський р-н

Торгівля людьми: міфи і факти

На базі Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Київського району м. Харкова пройшов тренінг для майбутніх соціальних працівників на тему «Торгівля людьми».

Пізнавальний захід для студентів четвертого курсу Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди організував і провів керівник громадської організації Олександр Полянський. На обговорення учасників тренінгу були винесені наступні питання:

 • торгівля людьми: міфи і факти;

 • сучасна статистика торгівлі людьми в Україні і світі;

 • група ризику: найбільш вразливі категорії населення;

 • профілактика і попередження випадків торгівлі людьми;

 • оформлення документів для виїзду за кордон;

 • хто допоможе: коли і до кого звертатися постраждалим від торгівлі людьми;

 • період реабілітації: як відновити соціальні зв’язки і реалізувати себе у суспільстві постраждалим від торгівлі людьми.

Учасники тренінгу також переглянули тематичний відеофільм під назвою «Життя на продаж» і обговорили його ключові моменти.

Дискусійне обговорення актуальних соціальних тем – це важливий крок в пізнанні їх специфіки, значення та впливу на подальший розвиток суспільства. Залучення молоді до участі в подібних заходах допомагає визначити більш чіткі орієнтири для підростаючого покоління, а надто, якщо вони вибрали головною справою свого життя соціальну сферу.

«Надання послуг сім’ям і особам, які опинилися в складних життєвих обставинах потребує не лише професіоналізму, а й володіння багатьма людськими якостями, – ділиться одна із студенток-практиканток, Анжеліка. – Чесність, порядність, людяність, вміння співчувати чужій біді і намагатися спільно знайти вихід із скрутної ситуації – всі ці якості є дуже важливими, і навіть більше – необхідними в реалізації себе як справжнього соціального фахівця».

Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Київського району м. Харкова щиро дякує керівнику громадської організації Олександру Полянському за професійне висвітлення актуальної теми сьогодення та особистий вклад у розвиток і розширення світогляду майбутніх соціальних фахівців.

ХМЦСС «Довіра»

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ. Що треба знати щоб уберегтися!

Торгівля людьми — протизаконна торгівля в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці: це сучасна форма рабства. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі.

Українці сьогодні шукають роботу за кордоном — самостійно або через агенції. Інколи вони мають успішні історії пошуку роботи та працевлаштування, однак часто потрапляють в дуже неприємні життєві ситуації, ризикують власним здоров'ям та життям.

В Україні, за оцінками, починаючи з 1991 року, до 0,5 млн. українських жінок були продані за кордон, (80 % всіх безробітних в Україні є жінки.  

Державний департамент США 27 липня 2015 року оприлюднив традиційний щорічний звіт про торгівлю людьми у світі. Як і кожного року, Україна потрапила до країн другої категорії, за діяльністю яких потрібен нагляд. Українці стають жертвами торгівлі людьми не лише в Україні, але й у Росії, Польщі, інших країнах Європи, Туреччині, США, країнах Центральної Азії та Близького Сходу. Через російську агресію понад 1,3 мільйона осіб зі східної України стали вимушеними переселенцями. Ці люди є особливо вразливими до експлуатації. Жінок та дівчат у зоні конфлікту викрадають, щоб згодом змусити їх до праці або надання сексуальних послуг.

Міфи про торгівлю людьми

 • Торгівля людьми — це проституція. 

Це лише один з видів та способів експлуатації людей. Сучасне рабство може використовувати людину для роботи на будівництві, на шкідливому виробництві, навіть як донорів органів.

 • Торгують лише молодими жінками.

Проблема торгівлі людьми стосується не лише молодих жінок. Дорослих чоловіків і хлопчиків-підлітків використовують на примусових роботах, а літніх та молодих жінок примушують виконувати господарську роботу. Є випадки, коли жебрацтвом змушували займатися навіть трьохлітніх дітей.

 • Жертвами торгівлі людьми стають лише неосвічені люди.

Багато жертв торгівлі людьми мають неповну або повну вищу освіту, більшість з яких — городяни. Ними можуть стати бухгалтери, медсестри, вчителі, льотчики, інженери — кожен із вас. 

 • Мої друзі не можуть мене продати.

Вербувальники найчастіше знайомі вам люди. Ті, яким ви довіряєте. 

 • Людьми торгують лише за кордоном, але не в моїй країні.

Випадки торгівлі людьми трапляються не лише за кордоном, а й в Україні. Людей обманом намовляють погодитися піти на нову роботу, а все закінчується рабством. 

 • Поїздка за кордон цілком безпечна.

Виїжджаючи за кордон для роботи, навчання або як турист, ви наражаєте себе на небезпеку, якщо не володієте повною і точною інформацією. Перед від’їздом дізнайтеся більше про правила та закони країни призначення, де можна отримати інформацію і допомогу, з ким у місці вашого перебування можна зв’язатися в разі необхідності. Зробіть копії документів.

 • Зі мною такого ніколи не трапиться.

Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто. Торгівці винаходять все хитріші й хитріші способи обману, на які піддаються навіть розумні й освічені люди. Ніхто не застрахований від цієї загрози. ЇЇ можна уникнути тільки знаючи про цей ризик і знаючи, як себе захистити.

 • Жертвам торгівлі людьми ніхто не допомагає.

Жертви торгівлі людьми можуть розраховувати на допомогу в психологічній реабілітації та початку нового життя вдома. МОМ, державні органи та партнерські громадські організації надають безкоштовну та анонімну медичну, психологічну та юридичну допомогу, проводять професійне навчання, допомагають сім’ям постраждалих тощо.

 • Той, кого продали в рабство, завжди може повернутися.

Жертви торгівлі людьми позбавлені фізичної свободи, в них віднімають особисті документи, їхнім сім’ям погрожують. Жінок і дівчат, яких змушують займатися проституцією, шантажують погрозами розповісти про це близьким або друзям. Діти, продані в рабство, знаходяться в повній залежності від тих, хто їх експлуатує. Торгівці також користуються тим, що їхні жертви бояться кримінального переслідування і депортації в разі спроби звернутися по допомогу. Вирватися з цих тенет та повернутися додому вдається не кожному.

Як захиститися

Знайте, що для працевлаштування за кордоном на законній основі ви повинні мати:

 • Дійсний закордонний паспорт
 • Відповідну робочу візу
 • Трудову угоду із закордонним роботодавцем
 • Дозвіл на роботу в країні призначення

Запам’ятайте, що:

Трудова діяльність за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням закону. Зазвичай неможливо оформити робочу візу через посередників. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, уточніть у відповідному консульстві, чи справді це можливо та яка вартість цієї послуги. Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу неможливо. Не вірте тим, хто вам таке обіцяє. У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв’ю зі співробітниками консульства.

Потурбуйтеся про власну безпеку перед виїздом за кордон:

1. Дізнайтеся про візу, яка вам потрібна, зателефонувавши до консульского відділу при посольстві країни, до якої збираєтесь їхати або перевіривши інформацію на їхній веб-сторінці;

2. Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану вам посаду буде законним. Працюючи нелегально, ви порушуєте закон. Для законного працевлаштування за кордоном необхідно мати дозвіл на роботу, відповідну візу, трудовий контракт;

3. З’ясуйте, чи має фірма, що займається вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію, зателефонувавши до Державної служби зайнятості України за телефоном 044 287 25 95 (пн-чт, з 17:00 до 18:00) або перевіривши «Перелiк фiрм, якi отримали лiцензiю на працевлаштування за кордоном» на веб-сторінці Державної служби зайнятості. 

4. Плануючи участь у молодіжних програмах Au-Pair або Work and Travel, перевірте легітимність діяльності агенції-посередника.

5. Уважно читайте трудовий договір (контракт). Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для вас мовою.

6. Повідомте своїх родичів  або близьких про деталі поїздки, залишіть їм детальну інформацію про закордонного роботодавця, а також копію свого паспорту та інших документів, пов’язаних із вашою поїздкою;

7. Заздалегідь знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь.

Куди звернутися за допомогою

За кордоном

Якщо ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:

 • Посольств/консульських установ України за кордоном
 • Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми
 • Місцевих правоохоронних органів
 • Організацій української діаспори
 • Інших організації та установ (наприклад, релігійних)

Якщо вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.
 

В Україні

В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Із заявою про необхідність такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання. Контакти в регіонах України можна знайти на веб-сторінці Міністерства соціальної політики України.

Крім того, особи, постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій, які працюють по всій Україні. Зателефонувавши на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, можна отримати контактну інформацію обласних громадських організацій.

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:

0-800-505-501

(безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні)

527 

(безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Vodafone та lifecell)

пн-пт з 10:00 до 21:00, суб з 10:00 до 18:00
www.527.org.ua   

У кожному регіоні  України працюють підрозділи боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми ГУМВС, УМВС України. Це спеціалізовані структури, завданням яких є виявлення та припинення дій злочинців у кримінальній сфері торгівлі людьми. Підрозділи сприяють поверненню до України осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном.


Корисні телефони:

Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57

Якщо ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми  Національної поліції України:  (044) 374 37 85 (пн-сб. з 09:00 до 18:00)

В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:  (044) 256 12 53 (цілодобово). 

Бережіть себе! 

Записів з 1 по 10Всього: 15