Київський р-н
В рамках діючого законодавства учасники бойових дій мають право на отримання низки пільг, в тому числі і на сплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Так, серед діючих пільг варто зазначити наступні:
Автоматично пільги не надаються, їх потрібно оформити. Для цього необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ) із заявою про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги та про надання пільг (у разі якщо заявник не перебуває на обліку в даному Реєстрі).
У заяві про надання пільг, зокрема, зазначаються дані щодо житлово-комунальних послуг, якими людина користується, а також назва та особовий рахунок організації, яка надає послуги. Після отримання та перевірки інформації приймається рішення про призначення пільг.
Під час перевірки відомостей, організація, яка управляє гуртожитком, надає Пенсійному фонду інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, якими користується учасник бойових дій, а також про ціни і тарифи на ці послуги. Саме на ці послуги і можуть бути призначені пільги.
Пільги можна оформити як офлайн, відвідавши сервісний центр ПФУ, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), так і онлайн, через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ або через за стосунок Дія (за наявності Дія.Підпису).
З травня 2024р. у разі якщо ветеран війни (особа з інвалідністю внаслідок війни, учасник бойових дій, учасник війни) не може самостійно подати заяву на призначення пільги на житлово-комунальні послуги, це за нього можуть зробити члени його родини.
Наші контакти:
м. Харків, вул. Алчевських, 5
тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)
сайт: http://dovira.kh.ua/
facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy
instagram: www.instagram.com/css.kievrajon
Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»
Київський р-н
Міністерство соціальної політики України пропонує 12 першочергових соціальних послуг та програм підтримки для родин, які очікують рідну людину з полону або ж чиї рідні вважаються зниклими безвісти.
За даними Міністерства внутрішніх справ України, на сьогоднішній день в нашій державі офіційно безвісти зниклими вважаються 55 тисяч 829 осіб, 45 тисяч 285 осіб – розшукуються, щодо близько 7 тисяч осіб інформація встановлена, задокументовано 1 тисяча 767 фактів зникнення дітей.
Комплекс послуг призначений для того, щоб допомогти людині, звільненій з полону, членам її родини та членам родин військовополонених отримати професійну соціальну підтримку. Для кожної звільненої з полону людини та її родини визначається фахівець – кейс-менеджер, який допомагає в організації соціальних послуг та інших допомог.
Як отримати соціальні послуги?
Для отримання необхідних соціальних послуг звільненим з полону або членам їхніх родин необхідно самостійно звернутися до:
Працівники ЦНАПу проінформують щодо існуючих соціальних послуг або приймуть заяву на отримання таких послуг. Також дані послуги можна отримати за повідомленням уповноважених осіб, якими можуть бути Координаційний центр з обміну військовополонених або керівників та фахівців Центрів реінтеграції або закладів охорони здоров’я, лікуючого лікаря та психолога.
До переліку соціальних послуг, які можуть отримати військовополонені після звільнення, члени їхніх сімей та члени сім’ї полоненого, який продовжує перебувати у полоні входять:
Соціальні послуги та допомоги доступні і можуть бути активовані на будь-якому етапі: членами родини під час очікування, а також людиною після звільнення, під час реабілітації та за місцем проживання.
Наші контакти:
м. Харків, вул. Алчевських, 5
тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)
сайт: http://dovira.kh.ua/
facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy
instagram: www.instagram.com/css.kievrajon
Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»
ХМЦСС «Довіра»
У застосунку Дія з’явився документ для захисників і захисниць – посвідчення ветерана. Про це повідомляє Урядовий портал.
Документ вже доступний для:
• ветеранів війни;
• учасників бойових дій;
• людей з інвалідністю внаслідок війни;
• постраждалих учасників Революції гідності;
• членів сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
• членів сім’ї загиблого (померлого) захисника і захисниці України.
Користуватися ним можна, щоб отримати пільги чи працевлаштуватися. Тепер не обов’язково носити з собою паперовий варіант посвідчення.
ХМЦСС «Довіра»
Для підтримання ментального здоров’я ветерани можуть відстежувати свій настрій у трекері настрою в безоплатному застосунку «База».
Трекер настрою – це інструмент, завдяки якому можна аналізувати, що впливає на настрій, і надалі коригувати діяльність так, щоб покращувати свій стан.
Він може стати у пригоді під час проходження психотерапії, адже дає змогу відстежувати стан між сеансами. А також нотувати важливі моменти, які варто обговорити на консультації зі спеціалістом.
Крім того, у застосунку є різні вправи для самодопомоги та можливість поставити запитання фахівцеві із ментального здоров’я.
Застосунок «База» можна завантажити у Google Play або App Store.
Київський р-н
В перші дні повномасштабного вторгнення на захист своєї батьківщини стало багато добровольців. В той момент ніхто із них не думав про отримання офіційного статусу в майбутньому, адже всі були зосереджені на головному – не пропустити ворога вглиб країни.
Нажаль, багато хто із Захисників України, які прийняли самостійне рішення захищати свою землю, полягли у жорстоких боях. Через певну правову невизначеність до 1 квітня поточного року діти загиблих добровольців, які не були оформлені до складу добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ), отримували значно нижчі виплати, ніж діти загиблих Захисників і Захисниць України.
З метою відновлення справедливості, у березні 2024 року Урядом було прийнято рішення про збільшення розмірів адресної допомоги дітям загиблих Захисників-добровольців, які не входили до складу ДФТГ. Відтепер вони отримуватимуть державну соціальну допомогу підвищеного розміру.
З 1 квітня її розмір підвищено з 2 тис. 361 грн. до 7 тис. 800 грн. на одну неповнолітню дитину та до 6 тис. грн. 100 грн. – на кожну, якщо в сім’ї двоє і більше дітей. Виплата у таких розмірах буде здійснюватися щомісячно.
Підвищення державної соціальної допомоги відбулось автоматично, тому не потребує додаткових звернень та оформлення.
Наші контакти:
м. Харків, вул. Алчевських, 5
тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)
сайт: http://dovira.kh.ua/
facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy
instagram: www.instagram.com/css.kievrajon
Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»
ХМЦСС «Довіра»
Ветерани та їхні родини можуть отримати допомогу у питаннях ментального здоров’я. Контакти перевірених надавачів таких послуг опубліковано на сайті Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
• Урядова гаряча лінія 1545. З питань ветеранів війни та членів їхніх сімей – кнопка 9 на IVR (інтерактивна голосова відповідь).
• Гаряча лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду за номером: 0 800 332 029.
• ГО «Вільний вибір» – надає психологічну підтримку ветеранам, військовим та їхнім родинам у доказових методах психотерапії. Телефон гарячої лінії: (063) 646-49-91.
• «Лісова поляна» – Центр психічного здоров’я та реабілітації МОЗ України. Психологічна допомога ветеранам і людям, які пережили полон. Для запису телефонуйте за номером: (073) 450-60-00.
• Veteran Hub (https://veteranhub.com.ua/)– безоплатно надає психологічні та юридичні консультації. Також тут можна отримати пояснення юристів щодо статусів і виплат, проходження ВЛК і МСЕК.
• Онлайн-платформа Mental help (https://mentalhelp.com.ua/)– безоплатна професійна психологічна допомога та підтримка для українців.
• Ucare (https://ucare.me/) – допоможе знайти висококваліфікованого психолога.
• MARTA (https://marta.mva.gov.ua/) – це проєкт ментального здоров’я для ветеранів, їхніх рідних та близьких. Дає змогу анонімно пройти тестування, зрозуміти свій психологічний стан і за потреби знайти фахівця.
• Мобільний застосунок «База». Тут зібрані матеріали про ментальне здоровʼя і вправи для самодопомоги. Також є можливість написати фахівцеві й отримати відповідь. Доступний на App Store (https://apps.apple.com/.../%D0%B1%D0%B0.../id6449841911...) та Google Play (https://play.google.com/store/apps/details...).
Джерело: Мінреінтеграції
ХМЦСС «Довіра»
Низку безоплатних послуг із реабілітації ветерани можуть отримати у медзакладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це йдеться на Урядовому порталі.
Для проходження необхідної реабілітації потрібне направлення від сімейного або лікуючого лікаря.
Зокрема, вони можуть отримати безоплатно такі послуги:
• реабілітаційне обстеження;
• індивідуальний реабілітаційний план і програму терапії;
• нейрореабілітацію, ортопедичну, кардіо-респіраторну реабілітацію й інші;
• знеболення у стаціонарі;
• психологічну допомогу.
Оплату послуг із реабілітації покриває НСЗУ за двома пакетами:
1. «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах».
2. «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах».
Перевірити, чи має лікарня договір із НСЗУ за необхідним пакетом, можна за допомогою інформаційного дашборду або за номером контакт-центру НСЗУ 16-77.
ХМЦСС «Довіра»
Крок 1. Військовослужбовець подає на ім'я командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) рапорт стосовно надання йому комплекту документів, які є підставою для надання йому статусу учасника бойових дій за виконання ним особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Крок 2. Командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу), через відповідні підрозділи служб персоналу організовує оформлення та видачу військовослужбовцю наступних документів:
1) довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
2) в обов'язковому
порядку не менш як один з таких документів:
· витяги (копії) бойових донесень;
· витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
· витяги (копії) з вахтових журналів;
· копії польотних листів;
· копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;
Додатково можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Для осіб, які перебували в полоні або в заручниках подаються матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники.
Крок 3. Після отримання необхідних документів, військовослужбовець у підрозділі служби персоналу (кадровому центрі) дізнається адресу комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
Крок 4. На розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовець подає наступні документи:
1) рапорт (заяву) щодо розгляду його документів на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій;
2) довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку
з військовою агресією Російської Федерації проти України;
3) в обов'язковому
порядку не менш як один з таких документів:
· витяги (копії) бойових донесень;
· витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
· витяги (копії) з вахтових журналів;
· копії польотних листів;
· копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;
Додатково можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Для осіб, які перебували в полоні або в заручниках подаються матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники.
Також додаються:
– згода на збір та обробку персональних даних;
– засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу паспорта, місце проживання та документа про присвоєння ідентифікаційного номера або лицьового і зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки та документа, що підтверджує місце проживання;
– дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
Крок 5. Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій забов'язана:
1) після отримання рапорту (заяви) військовослужбовця з документами, зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
2) у місячний строк з дня їх отримання розглянути та довести прийняте комісією рішення до військовослужбовця з наданням роз’яснення щодо порядку отримання посвідчення учасника бойових дій;
3) через відповідні підрозділи служб персоналу організовують видачу посвідчення учасника бойових дій особисто військовослужбовцю або через військову частину, де він проходить військову службу;
4) через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), які відповідають за організацію роботи комісій, інформувати про видачу посвідчення Міністерство у справах ветеранів України.
Київський р-н
Повномасштабна війна в Україні призвела до значного збільшення кількості учасників бойових дій, які мають право на отримання офіційного, визнаного на державному рівні статусу.
8 листопада 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо спрощення процедури надання особам статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України».
Новий Закон забезпечує:
Згідно з цим Законом громадяни, які мають право на статус учасника бойових дій, зокрема військовослужбовці Збройних Сил України (ЗСУ) або їх представники, мають право подати заяву в паперовій або електронній формі до комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про бажання отримати відповідний статус.
До цієї заяви можна додати відомості, необхідні для надання статусу учасника бойових дій, а також, за наявності, копії відповідних документів, засвідчивши їх своїм підписом. У разі відсутності таких документів, вони, за заявою військовослужбовця, будуть витребовуватися в уповноваженого органу, особи у рамках міжвідомчої взаємодії суб’єктів владних повноважень протягом 5 календарних днів з дати надходження заяви.
Запитувані документи мають бути надані не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження запиту, або має бути повідомлена обґрунтована причина їх відсутності. Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповідей на запити комісія з питань розгляду матеріалів про надання статусу учасника бойових дій приймає рішення про надання Захиснику чи Захисниці статусу учасника бойових дій. Аналогічну процедуру Закон передбачає і при отриманні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни або статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Прийнятий Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Наші контакти:
м. Харків, вул. Алчевських, 5
тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)
сайт: http://dovira.kh.ua/
facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy
instagram: www.instagram.com/css.kievrajon
Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»
ХМЦСС «Довіра»
Під час війни особливо загострюється відчуття тривоги за рідних та близьких, які зі зброєю захищають Батьківщину. У Міністерстві охорони здоров’я України навели кілька простих порад, які допоможуть впоратися з постійним хвилюванням і за можливості бути спокійним.
• Зберігайте зв’язок з рідною людиною. Домовтеся про дні, у які контактуватимете телефоном, а також попередньо обговоріть подальші дії, якщо раптом зв’язок буде недоступний.
• Не відкладайте своє життя на потім. Зосередьтеся на роботі, навчанні, волонтерстві, друзях або дітях. Попри війну невпинно продовжуйте будувати своє майбутнє.
• Зберігайте контроль над тілом. Щоденні фізичні вправи та спортивні заняття повертають відчуття впевненості та допомагають пережити стрес. Це може бути коротеньке тренування або звичайні прогулянки на природі.
• Робіть антитривожні вправи. Спробуйте дихальні практики. Ще одна вправа – заплющте очі й детально уявіть собі безпечне місце, де вам буде комфортно і затишно. Такі вправи допоможуть заспокоїтися, взяти під контроль тривогу і прояви стресу.
• Постійно плануйте. Складайте плани на день, тиждень, місяць – на той проміжок часу, на який можете. Обговорюйте плани, щоб зробити їх реальними.
• Користуйтеся підтримкою. Звертайтеся за підтримкою до близьких, друзів або шукайте людей, які знаходяться у подібній ситуації. У скрутні моменти не соромтеся звертатися за порадами до фахівців.
Джерело: Міністеоство реінтеграції тимчасово окупованих територій України