Корисні посилання

Архів

ХМЦСС «Довіра»

Як у Харкові стати прийомним батьком чи матір’ю

Прийомна сім’я – це подружжя або окрема особа, які добровільно за плату взяли на виховання і спільне проживання від 1 до 4 дітей.

Для того, щоб стати прийомним батьком чи матір’ю, необхідно:

1. Звернутися до Служби у справах дітей або відділу соціальної роботи по району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» за місцем проживання, зібрати та подати необхідні документи.

2. Пройти обстеження житлово-побутових умов. Відповідний акт складає спеціаліст відділу соціальної роботи по району м. Харкова ХМЦСС «Довіра».

3. Завершити навчання (курс 72 години), отримати довідку та рекомендацію Харківського обласного центру соціальних служб щодо включення у Єдиний банк даних.

4. Отримати рішення про створення прийомної родини.

5. Стати на облік прийомних батьків у Службі у справах дітей за місцем проживання та отримати направлення на знайомство і встановлення контакту з дитиною.

6. Познайомитися з дітьми та пройти етап влаштування.

7. Отримати послуги соціального супроводження.

Орієнтовний строк усіх процедур – від 6 місяців до 1,5 року

ХМЦСС «Довіра»

Фінансова допомога для прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, опікунів та усиновлювачів

Програму грошової благодійної допомоги реалізовують «СОС Дитячі Містечка». Про це йдеться на сайті організації.«СОС Дитячі Містечка» є багаторічним партнером Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Допомогу можуть отримати: прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) й опікуни (піклувальники), до сімей яких протягом 2024 року були влаштовані діти віком до 18 років.

Територія надання грошової цільової благодійної допомоги: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Київська, Чернігівська, Чернівецька, Полтавська, Харківська, Миколаївська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Сумська та Одеська області.

Загальна сума виплати становить 10 800 гривень на одну дитину. Кошти виплачуються трьома платежами протягом 3 календарних місяців.

Також грошову допомогу можуть отримати сім’ї, що усиновили дитину або дітей в Україні у період з 1 вересня 2023 року до 31 грудня 2024 року.

У програмі беруть участь заявники, які:

• усиновили дитину (дітей) з інвалідністю;

• усиновили двох і більше дітей;

• є внутрішньо переміщеними особами;

• усиновили дитину віком старше 5 років (на момент усиновлення).

Розмір грошової допомоги становить 10 800 гривень у випадку усиновлення однієї дитини та 14 400 гривень – у випадку усиновлення однієї дитини з інвалідністю. Кошти виплачуються заявнику одним платежем.

Для участі у програмі заявники мають подати заявку за посиланням:  https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=TuNZ1IESlEqgsDFgaWqB7VpUspV5tMhPh5lC8YRSkDVUOFNZN1MzRk1MR0szUTI3WENPS1haS09RVC4u

Детальніша інформація – на сайті організації: https://sos-ukraine.org/nasha-robota/shho-robymo/programa-cash-assistance/

Слобідський (Комінтернівський) р-н

СІМЕЙНІ ФОРМИ ВИХОВАННЯ

Через війну в Україні тисячі дітей залишаються сиротами, втрачають зв’язок з рідними та потрапляють у складні життєві обставини. Як же допомогти таким діткам?

З метою реалізації права дітей-вихованців дитячих закладів, які мають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування фахівці Відділу соціальної роботи по Слобідському району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»  31.01.2024 провели вуличну акцію «Сімейні форми виховання та форми виховання, наближені до сімейних»

До таких форм виховання належать: усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, патронатні сім’ї.

Усиновлення – є найкращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної.

Опіка, піклування встановлюються для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитини і передачу її під опіку, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років,  а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років.

Опікуном (піклувальником) призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічною дитиною, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. У разі призначення опікуна (піклувальника) враховується бажання дитини – сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у  шлюбі,  що  добровільно  за плату взяла на виховання та спільне проживання   від   одного   до   чотирьох  дітей-сиріт  та  дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

Шановні мешканці Слобідського району!

Більш детальну інформацію про сімейні форми виховання,  вимоги та особливості оформлення під час воєнного стану в Україні Ви можете отримати особисто у відділі соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра».

Якщо Ви бажаєте прийняти на виховання дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, підтримати її, надати сімейне тепло, любов, затишок, підготувати до самостійного життя чекаємо на Вас у Відділі!

Прийом громадян здійснюється  за попереднім записом за телефоном 725 26 86, 725 26 87, 091 615 09 98.

Салтівський р-н

Мамо, тато, я – разом ми сім’я

Саме дитячі долі в руках дорослих, і тому важко переживати за дітей, чиє життя понівечено та з самого початку зруйновано. Відсутність батьківського тепла, маминої колиски на ніч, іграшок та подарунків на свята від рідних - все це є життя дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.

Ці діти живуть в інтернатних закладах, мають одяг та їжу, влітку вони відпочивають в оздоровчих таборах, але єдине – їх ніхто не чекає, і нікому пожалітись про забитий синець чи успіх у спортивних змаганнях.

Саме тому наша держава підтримує сімейні форми виховання дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування шляхом створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, метою функціонування яких  є забезпечення належних умов для зростання в сімейному оточенні дітей, які залишились без піклування батьків.

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за  бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей,  позбавлених батьківського піклування.

Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування проживають і виховуються у прийомній сім'ї/дитячому будинку сімейного типу  до досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти можуть за їх вибором продовжити проживати і виховуватися у цій прийомній сім'ї/дитячому будинку сімейного типу до закінчення відповідних закладів освіти.

За дітьми, які влаштовані до прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу, зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Якщо ви не байдужі до долі дітей, які залишились без батьківського піклування, та виявили намір взяти на виховання таку дитину, звертайтеся до Відділу соціальної роботи м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» за фактичним місцем проживання, де ви отримуєте консультацію та більш детальну інформацію з питань, пов’язаних зі створенням та функціонуванням прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

СІМЕЙНІ ФОРМИ ВИХОВАННЯ

Бажання взяти на виховання дитину, народжену іншими, є ознакою нашої культури і виникає тільки у небайдужих до чужого горя, душевно щедрих і готових до самопожертви людей. Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є: усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, патронатна сім’я.

З метою реалізації права дітей-вихованців дитячих закладів, які мають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування фахівці відділу соціальної роботи по Слобідському району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» 13.12.2023 провели вуличну акцію «Сімейні форми виховання». У заході взяли участь перехожі мешканці Слобідського району міста Харкова. Фахівцями Відділу було роздано інформаційні буклети про сімейні форми виховання. Загалом акцією охоплено близько 115 осіб з числа молодих осіб району.

Робота триває!

Всіх бажаючих взяти на виховання дитину запрошуємо до Відділу для отримання детальної інформації за попереднім записом за тел.: 0916150998.

ХМЦСС «Довіра»

Як отримати допомогу при усиновленні дитини?

Право на таку допомогу мають громадяни України, які постійно проживають у країні й усиновили дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики.

Для її оформлення онлайн необхідно:

• зареєструватися або авторизуватися на порталі Дія;

• вибрати у меню послуг «Допомога при усиновленні дитини»;

• заповнити необхідні відомості;

• перевірити сформовану заяву та підписати її електронним підписом чи Дія.Підпис.

Результат розгляду заяви надійде в електронний кабінет користувача на порталі Дія або на вказану при реєстрації електронну пошту.

Подати заяву можна й особисто. Для цього необхідно звернутися до місцевого органу соціального захисту населення або інших уповноважених осіб. При собі потрібно мати такі документи:

• заяву усиновлювача;

• копію свідоцтва про народження дитини, виданого органом РАЦС після внесення відповідних змін до актового запису на підставі рішення суду про усиновлення;

• копію рішення суду про усиновлення.

Рішення щодо призначення допомоги надійде на вашу електронну пошту.

Зверніть увагу! Подати заяву можна не пізніше ніж через 12 місяців після законного ухвалення рішення про усиновлення дитини.

Сума допомоги становить 41 280 гривень. З них одноразова виплата – 10 320 гривень, щомісячна виплата протягом 36 місяців – 860 гривень.

Київський р-н

Пільги для сімей з прийомними дітьми

Родини, в якій виховується одна або декілька прийомних дітей, мають право на пільгу при сплаті за комунально-житлових послуги.

Дія державної пільгової програми стосується сімей, в яких мешкають прийомні діти, якщо їх середньомісячний дохід в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу – 3760 грн.

Пільга у розмірі 50% знижки надається:

  • на оплату житла в межах норм, передбачених законодавством (21 квадратний метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (в т. ч. прийомну дитину), та додатково 10,5 квадратних метра на сім’ю);
  • на користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та на вартість скрапленого балонного газу для побутових потреб (в межах норм та соціальних нормативів, визначених Кабінетом Міністрів України);
  • на вартість палива (у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення).

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються прийомним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, провідний фахівець із соціальної роботи Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Щоденне піклування

Соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, є одним із напрямів діяльності відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра".

Чинне законодавство передбачає надання різноманітних соціальних послуг громадянам нашої держави. Складне сьогодення та оточуючі обставини інколи спонукають людей виступати в соціальних ролях, у яких за інших життєвих обставин вони себе не уявляли.

Одним із напрямів роботи відділу соціальних служб по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» є соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування. Під час війни іноді складалося так, що батьки і діти опинялися по різні боки бойових дій, і маленькі громадяни України виявлялися позбавленими батьківського піклування. Чудово, коли поруч є небайдужі люди з великим серцем, які мають можливість стати опікунами або піклувальниками.

Відділ під час соціального супроводу таких родин надає консультації дорослим членам сімей щодо їх ролі у подоланні дитиною відчуття втрати, організовує та проводить роботу з членами сімей з метою адаптації дитини до умов проживання в сім’ї, надає допомогу в оформленні документів, консультує отримувачів соціальної послуги з питань допомоги дитині в підтриманні неперервності родинних стосунків та суспільно корисних зв’язків. Проведення такої роботи направлене на допомогу в налагодженні стосунків між членами родини, соціалізації дітей та адаптації їх до реалій життя з метою виховання соціально активних громадян України.

ХМЦСС «Довіра»

Ключ до створення довірливих стосунків у родині

Харківський міський центр соціальних служб «Довіра» продовжує надавати соціальну підтримку родинам. Для сімей опікунів/піклувальників було проведено захід на тему «Ключ до створення довірливих стосунків у родині». На початку заходу опікуни/піклувальники згадали, чим займається Харківський міський центр соціальних служб «Довіра».

У ході заходу від психолога батьки отримали поради, які допоможуть налагоджувати взаємовідносини між дорослими та дітьми, та відпрацювали певні навички на практиці. 

Діти у цей час брали участь у майстер-класі. Це був час без гаджетів, у дружній компанії та творчому процесі. Дозвілля у компанії однолітків допомагає дітям учитися поважного ставлення до інших людей і розвиває комунікабельність, а творчість розвиває уяву і креативні навички.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Проблеми про які не говорять: з чим стикаються сім’ї, які взяли на виховання дітей?

Повномасштабна війна позбавила батьківського піклування сотні дітей в Україні. Тільки за перші пів року сиротами стали 3182 дітей. Цих дітей надалі можуть влаштувати у прийомній сімї, або дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) для постійного проживання. Тимчасовий прихисток дітям можуть надати патронатні вихователі. У мирний час протягом 3-6 місяців вони опікувалися дітьми, які не могли перебувати у власних сім’ях.

Під час війни в патронатній родині дитина може перебувати до закінчення воєнного стану або раніше, якщо зможе повернутися у власну родину.

В родинах, які тимчасово приймають у себе "чужих" дітей, можуть виникати труднощі та конфлікти, про які не завжди просто розповісти іншим. Поради про те, як вирішити негаразди, підготували фахівці Відділу соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

"Дитина досі боїться, що її залишать"

-  Перед тим, як віддати дитину патронатним вихователям, потрібно познайомити її з майбутньою родиною. Для цього підійдуть родинні фотографії чи відео, де видно діяльність родини, а також дитячу кімнату, де житиме малеча.

- Дитина, яка живе в патронатній родині й має відчуття безпеки та стабільності, повинна розуміти, що в неї є рідні мама і тато, до яких вона повернеться. У цей період важливо, що дитині говорять біологічні батьки під час зустрічей, а також – що про них розповідають патронатні вихователі.

- Різка зміна оточення для дитини може розцінюватися нею як зрада від людей, до яких вона встигла звикнути. Ймовірно, саме це сталося з дитиною, коли її забрали від рідних батьків. У цьому випадку дитину варто показати спеціалістам, які визначать проблему й пропрацюють її за допомогою пісочної або арттерапії.

- Новини про те, що когось забирають з родини, дітям не мають казати батьки. Адже у такому випадку може виникнути образа й відчуття зради. Один з варіантів, дітям про це може розповісти психолог і навіть якщо виникне образа, на чужу людину буде простіше злитися.

- Родина, ймовірно, не зможе переконати чи змінити погляди підлітка, зокрема і тому, що патронатні вихователі не мають на це повноважень. Втім, якщо виникають подібні ситуації, можна знизити градус напруги через заохочення.

- Ще один варіант розв'язання проблеми – знайти для дитини своєрідну "компанію за інтересами", де вона зможе самореалізуватися. У підлітковому віці діти починають шукати собі авторитетів, часто знецінюючи роль батьків.

"Зараз я вже потребую допомоги"

- Мама справді не в змозі замінити батька для дітей, втім, якщо синам не вистачає чоловічої уваги, можна підібрати спортивні секції, де підлітки зможуть виоркемити собі авторитет.

Записів з 1 по 10Всього: 55