Адаптація дітей у дошкільних закладах освіти

Харківський міський Центр соціальних служб «Довіра» надає корисні поради батькам щодо адаптації дітей у дошкільних закладах освіти.

1. Усвідомте, що Ваше власне хвилювання за те, чи сподобається дитині у дитсадку, чи швидко він звикне до нового життя, передається дитині.

2. При прийомі у дитсадок Вашої дитини познайомтесь із вихователями групи, особливостями життя у групі, режимом дня.

3. Дайте дитині позитивну перспективу: розкажіть, що у дитячому садку є багато діток, вони будуть добрими друзями, є іграшки, книги і дітям тут добре, цікаво, весело. Діти на прогулянках грають у різні ігри, ходять на екскурсії, приймають участь у спортивних змаганнях, ранках; вихователі їм читають багато казок, художніх творів, а на спеціальних заняттях їх навчають ліпити, малювати, співати, танцювати.

4. Підпорядкуйте свій домашній режим режиму у закладі освіти.

5. Навчіть дитину елементарних навичок самообслуговування.

6. Повідомте вихователів про звички Вашого малюка та особливості його здоров’я і поведінки.

7.Потурбуйтеся про нервову систему дитини і у перші дні перебування малюка у дитячому садку, не залишайте його на цілий день.

8.Тримайте тісний зв'язок з персоналом групи і все буде гаразд з Вашим малюком.

Поради батькам!

Харківський міський центр соціальних служб «Довіра» рекомендує ознайомитися з інформацією для батьків, які привчають свою дитину до самостійності.

В якому віці дитину вже можна лишати саму?

Приблизно дитяча самостійність починає проявлятися з 5-6 років. І дійсно, це вже той вік, коли малюк здатен налити собі попити, ввімкнути мультфільм, сходити до вбиральні та зателефонувати батькам.

Вперше – складніш за усе!

Малюки 5-6 років хоч і є вже достатньо дорослими, однак вони ще не здатні панікувати, вони не оцінюють ситуацію з усіх сторін, а просто приймають, як належне. Отже, найперша та найважливіша порада батькам, які залишають малюка вперше самого – перестаньте нервувати і тримайте себе в руках. Адже колись все-одно потрібно буде розпочинати!

Перед тим, як лишити дитину одну надовго, потренуйтесь!

Почніть з 30-40 хвилин завітайте до магазину, а маля нехай побуде саме вдома. За такий короткий час із вашим любим чадом звичайно нічого страшного не трапиться. Однак ви зможете точно визначити чи готова дитина залишатися сама.

Якщо, прийшовши додому, ви спостерігатимете, що дитина дуже налякана або плаче, із такими експериментами слід трохи зачекати. Деякі малюки є дуже прив’язаними до своїх батьків, і навіть у 10-11 років не здатні лишатись вдома самі.

Але якщо все гаразд, і є можливість тренуватись далі, поступово збільшуйте час відсутності. Такі вправи будуть однаково корисними, як для діточок, так вас самих.

Про що треба розповісти малюкові заздалегідь!

Дитина, що знаходиться сама в квартирі, повинна чітко розуміти, що є речі, які робити у самотності категорично забороняється. Тому, кожен раз, покидаючи малюка на певний час, не забувайте про інструктаж. Обов’язково розкажіть та поясніть дитині про наступні правила техніки безпеки:

 1. Ніколи не можна самостійно відчиняти двері, тому що за знайомим голосом сусідів чи рідних може ховатися грабіжник, або людина, яка обманом хоче потрапити у будівлю без попередження на це дорослих.
 2. Ніколи самостійно не використовувати електричних і газові прилади, особливо під час ігор, тощо. Електричні та газові прилади небезпечні, якщо їх використовувати неналежним чином, або не за призначення.
 3. Не підходити близько до вікон, або не ставати на стілець на балконі, щоб визирнути на вулицю. Це небезпечно для життя. Також попередьте дитину, що викидання будь-чого з вікон може нашкодити людям, які проходять повз ваші вікна.
 4. Якщо дитина має телефон, попередьте її (його), що ніколи не можна казати незнайомим по телефону про те, що він – малюк, сам вдома. Краще сказати, що матуся або тато в даний час трохи зайняті.
 5. Ігри з водою також можуть бути небезпечними для малюка, отож попросіть дитину не приймати ванну самостійно, або гратися з водою (це може викликати потоп).
 6. Бажано сховати всі гострі предмети, та, якщо ви повернетесь зо скоро, приготувати та залишити дитині їжу, яку не треба різати, або підігрівати.

Також не забудьте розповісти про екстрені служби допомоги, і десь на видному місці або біля телефону напишіть номери поліції, швидкої допомоги, пожежної частини та газової служби.

Декілька питань, відповівши на які, ви зрозумієте,

чи готовий ваш малюк залишитися вдома сам:

 1. Дитина не боїться темряви та сміливо грається за зачиненими дверима в кімнаті?
 2. Малюк може тривалий час гратись самостійно, не відволікаючи батьків від справ кожні 10 хвилин?
 3. Граючись, він уявляє себе дорослим?
 4. Дитя знає та розуміє правила поведінки: що добре, а що погано, що можна робити, а що – ні?
 5. Вміє користуватися смартфоном, коли потрібно подзвонити?
 6. Розуміє, що таке відповідальність за власні дії?
 7. Усвідомлює, що таке дисципліна та намагається дотримуватись режиму дня?
 8. Малюк знає про свої обов’язки в родині та вправно їх виконує (прибирає іграшки, складає постіль)?

Ви відповіли «так» на більшість питань? В такому разі можете сміливо починати залишати дитину саму вдома.  Етап самостійності рано чи пізно приходить в життя кожної дитини, і ми, дорослі, маємо не тільки прийняти це, а й допомогти малюкові правильно до нього увійти.

Залишайтеся мудрими та сміливими у вихованні своїх малят!

Записів з 1 по 2Всього: 2