Корисні посилання

Архів

Київський р-н

Усиновити дитину тепер можна через Дію

На електронному порталі з’явилися п’ять нових послуг, які значно спрощують і пришвидшують процес усиновлення дитини.

Дещо раніше українці вже отримали змогу подати заяву на отримання консультації з усиновлення дитини та зареєструватися усиновлювачем в онлайн-режимі.

Ще декілька років тому потенційні батьки повинні були місяцями збирати необхідні документи та довідки по різних інстанціях, стояти в чергах, звертатися до служби у справах дітей та заповнювати заяви вручну. При цьому сам процес усиновлення чи встановлення опіки міг тривати роками.

Відтепер на порталі Дія доступні п’ять нових послуг щодо усиновлення, які значно спростять і прискорять цей процес:

1. Усиновлення: продовження кандидатства. Послугою можуть скористатися українці, які вже мають статус кандидата в усиновлювачі. Оскільки заява на усиновлення дитини дійсна лише один рік, багато хто не встигає стати батьками за цей час. Нова послуга дозволяє продовжити статус кандидата в усиновлювачі.

2. Прийомні батьки, батьки-вихователі: реєстрація кандидатом. Послуга актуальна для українців, які хочуть взяти дитину в сім’ю та стати прийомними батьками. А також для людей, які мають намір створити дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ). У такому разі дитина зберігає статус сироти, а названі батьки отримують підтримку від держави для догляду за неповнолітнім.

3. Стати другим з батьків-вихователів чи прийомних батьків. Послугою може скористатися людина, яка укладає шлюб з партнером, котрий вже має статус усиновлювача. У такому випадку прийомні батьки або батьки-вихователі стають на облік як подружжя.

4. Опіка, піклування над дитиною: реєстрація кандидатом. Послуга особливо актуальна для родичів осиротілих дітей, які хочуть стати їхніми законними опікунами чи піклувальниками. У такому випадку за дитиною зберігається статус сироти, а опікун або піклувальник стає офіційним представником дитини до здобуття нею повноліття. Водночас за його згоди дитину можуть усиновити інші люди.

5. Усиновлення: зняття з обліку. Послугою можуть скористатися українці, які мають статус кандидата в усиновлювачі, але не стали батьками і вирішили не брати на виховання осиротілу дитину.

Для того щоб скористатися однією з цих послуг через портал Дія, необхідно:

  • зареєструватися або авторизуватися на порталі за допомогою електронного підпису;
  • обрати необхідну послугу;
  • заповнити дані (адресу проживання, сімейний стан, чоловіка або дружину та дітей, яких хочете всиновити);
  • дочекатися отримання даних з реєстрів (близько 15 хв.);
  • продовжити заповнювати заяву – підвантажити потрібні документи;
  • підписати заяву е-підписом та надіслати її на опрацювання.

Віднині більше не потрібно стояти в чергах та витрачати тижні на збір довідок – усі необхідні документи підтягнуться з реєстрів автоматично. Заповнення даних заяви займе близько 30 хвилин. При оформленні зазначених вище послуг на порталі Дія також можна отримати витяг про відсутність судимості. Після цього відповідна служба у справах дітей перевірить усі дані та повідомить потенційних батьків або опікунів про своє рішення.

Зверніть увагу! Подружжя, яке бажає взяти дитину на виховання, подає спільну заяву, підписану чоловіком і дружиною. Члени сім’ї, які проживають разом із заявником, повинні надати свою згоду на створення прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу. Для цього необхідно здійснити реєстрацію всіх вищевказаних осіб у Дії. Заявник вказує дані в заяві, накладає свій цифровий підпис, далі члени його сім’ї отримують сповіщення про це, авторизуються у своєму кабінеті, заповнюють заяву і також підписують її своїм електронним підписом.

Варто зазначити, що перші цифрові послуги для усиновлювачів з’явилися на порталі Дія у 2022 році. Зокрема, це заява на первинну онлайн-консультацію з усиновлення та заява про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі. В період з червня 2022 року по теперішній час на первинну консультацію з усиновлення через портал Дія надійшло 852 онлайн-заяви, з яких отримали консультацію 848 сімей. На реєстрацію кандидатом з вересня 2022 року надійшло 526 відповідних онлайн-заяв.

Нагадуємо, що для оформлення цієї послуги потрібно завантажити певний перелік документів. Наприклад, витяг про відсутність судимості, довідку про стан здоров’я та ін. На даний час повністю заповнено та передано до розгляду службою у справах дітей 60 таких заяв. При цьому вже декілька сімей стали кандидатами в усиновлювачі.

Довідкова інформація: Даний проєкт реалізовано Міністерством соціальної політики України та Міністерством цифрової трансформації України завдяки ініціативі Радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації та підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та програми розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 098-711-55-08; 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра»

Основ’янський (Червонозаводський) р-н

Опіка та піклування над дітьми в Україні

Серед людських вчинків немає благороднішого, ніж захист і виховання дітей, які залишилися без сім’ї, батьківського тепла та опіки. Тому, найбільш вразливою категорією осіб, які потребують державної підтримки, були і є діти, що залишились без піклування батьків, діти-сироти.

Опіка та піклування над дітьми в Україні - влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім'ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів (глава 19 Сімейного кодексу України).

Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток дитини, яка знаходиться під їх опікою, піклуванням.

Опікуни, піклувальники зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти, двічі на рік здійснювати повне медичне обстеження підопічного.

Оформлення над дитиною опіки та піклування, права та обов'язки опікунів, піклувальників регулюються Сімейним і Цивільним кодексами України. Сімейний кодекс містить положення щодо оформлення опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, Цивільний кодекс визначає ці питання більш широко, враховуючи потребу захисту прав недієздатних та обмежено дієздатних громадян.

Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли чотирнадцяти років, а піклування - над дітьми віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, опіка, піклування встановлюється органами опіки та піклування або судом.

Опікуном, піклувальником може бути повнолітня дієздатна особа. При призначенні опікуна, піклувальника враховуються особисті якості особи, її ставлення до дитини (Сімейний кодекс, стаття 244). Однією з умов оформлення опіки є бажання самої дитини щодо призначення певної особи її опікуном, піклувальником.

Переважне право серед кількох осіб, які бажають стати опікунами чи піклувальниками щодо однієї й тієї самої дитини, надається: її родичам незалежно від місця їх проживання; особам, у сім'ї яких проживає дитина на момент, коли виникають підстави для встановлення над нею опіки або піклування. Не може бути опікуном, піклувальником особа, яка зловживає алкоголем, наркотичними засобами, позбавлена батьківських прав, а також інтереси якої суперечать інтересам дитини.

Якщо дитина постійно проживає в дитячому закладі або закладі охорони здоров'я, то відповідно до статті 245 Сімейного кодексу України функції опікуна та піклувальника щодо неї здійснюються адміністрацією закладу.

Дитина, над якою встановлено опіку, піклування, не втрачає статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що передбачає державні пільги, передбачені для такої категорії дітей. За такими дітьми зберігається право на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, на відшкодування у зв'язку з втратою годувальника. Дитина, яка виховується в сім'ї, має право на захист від зловживань з боку опікуна, піклувальника.

До прав опікунів, піклувальників віднесено самостійне визначення методів виховання дитини, причому це право обмежене - відповідно до статті 249 Сімейного кодексу України має також враховуватися думка дитини й рекомендації органу опіки та піклування.

Контроль за умовами утримання, виховання, навчання дитини, над якою оформлено опіку, піклування, покладається на органи опіки та піклування.

Звільнення опікуна або піклувальника здійснюється рішенням органу опіки та піклування за його бажанням або в разі невиконання ним своїх обов'язків, при влаштуванні вихованця до державного закладу або коли стосунки між вихователем та вихованцем не дозволяють здійснювати піклування.

Індустріальний (Орджонікідзевський) р-н

Надання соціальних послуг прийомній родині

Надання соціальних послуг новоствореній прийомній родині фахівцем із соціальної роботи відділу соціальної роботи по Індустріальному району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра».

Влітку поточного року до відділу соціальної роботи по Індустріальному району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» звернулася жінка та виявила бажання створити прийомну сім’ю - взяти на виховання двох дітей - сиріт.
З того часу фахівцем неодноразово надавались консультації та роз'яснення щодо створення цієї сім'ї.
Нещодавно сім'я в повному складі почала функціонівати і отримувачка послуг разом із дітьми знов відвідали наш Відділ.
До родини було влаштовано двоє дітей - сиріт, які є братом та сестрою.
А спеціалісти Відділу продовжують надавати соціальні послуги. Родині було надано консультації щодо оформлення необхідних документів, соціальних допомог в тому числі і як внутрішньо переміщеним особам, надано гуманітарну допомогу за сприяння партнерів...Робота з родиною триває.
Сподіваємось, що діти знайшли справжнє родинне тепло!

Індустріальний (Орджонікідзевський) р-н

Консультування щодо алгоритму створення прийомної родини

Фахівець Відділу соціальної роботи по Індустріальному району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» надала консультацію кандидату у прийомні батьки.

Проблема влаштування дітей – сиріт у сімейні форми виховання під час військового стану є особливо нагальною.

Влітку цього року до Відділу соціальної роботи по Індустріальному району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» (Відділ) вже зверталась жінка що виявила бажання взяти на виховання дітей.

На поточному тижні до Відділу звернулась ще одна жінка, яка налаштувалась взяти дитину на виховання.

Фахівець надала консультації щодо алгоритму створення такої сім’ї.

Жінка повинна пройти навчання для кандидатів у прийомні батьки та надати повний пакет документів. Після цього Службою у справах дітей її буде внесено до електронного банку даних сімей потенційних прийомних батьків.

Очікуємо найближчим часом створення нової прийомної родини!

Індустріальний (Орджонікідзевський) р-н

Консультування кандидата у прийомні батьки

Жінці, яка звернулась влітку цього року до Відділу соціальної роботи по Індустріальному району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» (Відділ) та виявила бажання створити прийомну сім’ю - взяти на виховання двох дітей - сиріт фахівцем вже неодноразово надавались консультації щодо алгоритму створення такої сім’ї.

Наразі жінка вже пройшла навчання для кандидатів у прийомні батьки та надала повний пакет документів до Відділу. Всі документи наразі будуть передані до Служби у справах дітей для включення кандидата до Єдиного електронного банку даних сімей потенційних прийомних батьків.
Сподіваємось, що незабаром знайдуться діти, які потребують родини, та будуть влаштовані у новостворену прийомну сім’ю, а спеціалісти Відділу в подальшому будуть їм надавати соціальні послуги.

Немишлянський (Фрунзенський) р-н

Герої серед нас

Час рікою пливе. Пройшло 16 років, як у Відділі соціальної роботи по Немишлянському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" з'явилася під соціальним супроводженням прийомна родина Чупініної Марії.

З родиною проводилася постійна кропітка робота щодо налагодження стосунків у сім'ї, створення сприятливого психологічного клімату для всих членів родини. Фахівці Відділу відзначали, що батьківський потенціал прийомної матері зростав з кожним роком, що дало змогу прийняти виважене рішення, мати у сім'ї ще дитину і мрія здійснилася.

В родині з'явилась дівчинка Марія. Життя попрямувало в іншому руслі. Але материнська любов безмежна і через декілька років в сім'ї з'явився Денис. І у Маші і у Дениса були проблеми зі здоров'ям. Але мати не здалася, не опустила руки. І діти ніби віддячили матері за тепло, за любов, за метеринську ласку, зростали їй на радість. Але її невичерпна енергія на цьому не завершилася. І в їх родині з'вились Мія, Мрія і Аліса яким 3, 6, 9 місяців. Всі ці діти також мають проблеми зі здоров'ям, але не дивлячись на те, мати дбає про дітей так, що мабуть не всі матері мають таку енергію і таке велике серце для любові всіх цих маленьких крихіток. Любові вистачає на всіх, і на власних дітей, і на тих, які залишились без батьків. Але все це не лякає матір, бо вона мріє взяти на виховання ще діточок і створити дитячий будинок сімейного типу.

Разом з тим Марія є волонтером. Волонтером з великої літери. Але це вже інша історія. А наразі ми зичимо їй душевного спокою і терпіння. Хай материнські почуття і вогонь любові не згасають, а ми завжди поруч.

 

Індустріальний (Орджонікідзевський) р-н

Допомога у створенні прийомної родини

Консультування кандидата у прийомні батьки фахівцем із соціальної роботи Відділу соціальної роботи по Індустріальному району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра».

У зв’язку з останніми подіями у нашій державі проблема дитячого сирітства стає актуальною і болючою темою для сучасного українського суспільства. Перевага звичайно ж надається вихованню дітей-сиріт у родині, в тому числі у прийомних сім’ях.

Працівник Відділу соціальної роботи по Індустріальному району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» провів консультацію з кандидатом у прийомні батьки, яка виявила бажання створити прийомну сім’ю та взяти на виховання двох дітей-сиріт, які втратили батьків під час військових дій.

Жінці було надано інформацію щодо алгоритму створення прийомної сім’ї, про підготовку необхідного пакету документів для проходження навчання кандидата у прийомні батьки.

Працівники Відділу у подальшому будуть надавати жінці соціальні послуги та допомагатимуть у створенні прийомної сім’ї.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

СІМЕЙНІ ФОРМИ ВИХОВАННЯ

Відділ соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» пропонує ознайомитися з інформацією про сімейні форми виховання дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. До таких форм виховання належать: усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, патронатні сім’ї.

Усиновлення – є найкращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної.

Опіка, піклування встановлюються для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитини і передачу її під опіку, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років,  а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років.

Опікуном (піклувальником) призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічною дитиною, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. У разі призначення опікуна (піклувальника) враховується бажання дитини – сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у  шлюбі,  що  добровільно  за плату взяла на виховання та спільне проживання   від   одного   до   чотирьох  дітей-сиріт  та  дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

 Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

 Шановні мешканці Слобідського району!

Якщо Ви бажаєте прийняти на виховання дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, підтримати її, надати сімейне тепло, любов, затишок, підготувати до самостійного життя чекаємо на Вас у Відділі соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра», де Ви отримаєте більш детальну інформацію про сімейні форми виховання,  вимоги та особливості оформлення під час воєнного стану в Україні!

Прийом громадян здійснюється  за попереднім записом за телефоном 725 26 86, 725 26 87, 0916150998.

Авторка: Фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» - Андрієвська Ю.М.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Робочі будні

До Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" звертаються мешканці нашого району для отримання консультацій з різних питань, які входять до компетенції Відділу відповідно до чинного законодавства.

До Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» звернувся чоловік за консультацією щодо встановлення опіки над своєю малолітньою донькою, указавши на значні причини такого свого рішення. Йому було надано консультації стосовно зазначеного питання, роз’яснено порядок та послідовність встановлення опіки над малолітньою дитиною. Також  чоловік отримав координати служби у справах дітей, яка безпосередньо займається цим питанням, попередньо узгодивши з останньою можливий час візиту до цієї організації для підготовки відповідного пакету потрібних документів.

Холодногірський (Ленінський) р-н

Більше дітей залишаться у сімейному колі

У рамках інформаційної кампанії щодо популяризації сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, Відділом соціальної роботи по Холодногірському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" проводяться інформаційні заходи на тему: «Альтернативні сімейні форми виховання. Патронатна родина».

Питання захисту прав дітей на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків реалізації державної політики. Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати у сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння. Але, на жаль, є діти, які не можуть проживати з рідними батьками, на жаль, в інституційних закладах ще виховується значна кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Саме для таких дітей необхідно розвивати альтернативні форми сімейного виховання. Реформа деінституціалізації спрямована на те, щоб кожна дитина виховувалася у благополучній родині.

В Україні у цілому і в Харківській області зокрема, реалізується системна політика щодо профілактики соціального сирітства, запобігання виходу дитини з рідної сім’ї. Ми спільно із службою у справах дітей здійснюємо роботу з виявлення родин, які перебувають у складних життєвих обставинах, не виконують якісно батьківські функції. Таким сім’ям забезпечується допомога у вигляді соціальної адаптації, соціального супроводу,  профілактики і соціальної реабілітації.

Бажання взяти на виховання дитину, народжену іншими, є ознакою нашої культури і виникає тільки у небайдужих до чужого горя, душевно щедрих і соціально - відповідальних людей. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання та створює умови для їх розвитку, надаючи сім’ям, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, матеріальну та соціальну підтримку.

Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, патронатна сім’я.

Присутніх учасників інформовано  про існуючі  форми сімейного виховання для дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, а також про нововведення – професійний патронат, комплексну послугу, що передбачає тимчасовий догляд та виховання дитини в іншій сім’ї до моменту доки батьки не подолають складні життєві обставини.

Слухачі отримали інформацію про те, хто може бути патронатним вихователем, що потрібно для створення такої сім’ї, яке грошове забезпечення такої послуги, та до яких державних установ необхідно звертатись для створення альтернативних сімейних форм виховання.

Семінари проведені спільно з Харківським міським центром зайнятості - для безробітної молоді.

Якщо ви бажаєте дізнатись про форми сімейного влаштування та необхідні дії задля допомоги дітям, зввертайтесь за  телефоном 057 725 34 48 до Відділу соціальної роботи по Холодногірському району Харківськго міського центру соціальніх служб "Довіра". 

 

Записів з 1 по 10Всього: 44