"Всі через це проходять...
Б'є - значить любить...
Це нічого не змінить...
Мені соромно...
Я боюсь..."

Не мовчи!
і тобі допоможуть

Екстрена соціально-психологічна допомога мобільних бригад у випадках насильства

Контакти у місті Харкові:

Бригада №1Бригада №2
093 795 34 53093 795 31 06
099 366 63 45099 366 63 58

безкоштовна національна
"гаряча лінія"

з попередження
домашнього насильства

0 800 500 355 (зі стаціонарного)
386(з мобільного)

Холодногірський (Ленінський) р-н

Психологічні групи для созалежних (родичів алко- та нарко - залежних)

На базі Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Холодногірського району м. Харкова організовано групу для созалежних. Робота по лікуванню залежностей на буде мати успіху, якщо в ній не будуть брати участь всі члени родини залежної особи.

Якщо для визначення самих залежних терміни «наркоман», «алкоголік» і «ігроман» у всіх на слуху, то поняття «созалежність» для їх родичів для більшості людей просто не знайоме. Адже созалежністьтак само є патологічним станом, що вимагає корекції і допомоги фахівців. Що таке созалежність? Схильні ви до неї чи ні? Що робити і до кого звертатися, якщо не можете впоратися самостійно?

Созалежність – це такий невластивий здоровій людині стан, який характеризується сильним поглинанням в іншу людину. Це може бути глибока соціальна, емоційна і навіть фізична залежність від сторонньої людини. Созалежна людина повністю зайнята тим, щоб взяти під контроль і керувати всією поведінкою іншого, поступово перестає дбати про задоволення своїх власних життєвих потреб. Найчастіше созалежність існує у рідних і близьких тих, хто вживають спиртні напої, наркотики або мають які-небудь інші залежності, і що із цих явищ є причиною, а що слідством - складне питання...

Ми всі тим чи іншим чином залежні від когось, але така залежність не носить хворобливий і агресивний характер як у випадку з созалежністю. Созалежним можна назвати кожного, хто живе в неблагополучній сім’ї, в якій панують протиприродні правила поведінки, які сприяють розвитку созалежність відносин. Здебільшого цей термін застосовують до подружжя (співмешканцям, партнерам) та дітей (не залежно від віку) наркоманів чи алкоголіків. По суті созалежність- це спосіб адаптування до проблем в сім’ї. На початковому етапі – це спосіб виживання і самозахисту, свого роду укорінена реакція на постійний стрес від звички рідної людини, яка згодом трансформується в спосіб життя. Созалежність не з’являється в людині раптово і відразу, і у всіх однаково. У кожного вона з’являється і реалізується по-різному, в залежності від його психологічних особливостей, життєвого досвіду, рис характеру, способу життя. Але об’єднує всіх цих людей одне – примарна впевненість, що вони утримують ситуацію під своїм контролем, і намагаються щось змінити. На ділі це далеко не так, точніше взагалі не так.

Основні риси созалежності :
– Низька самооцінка і повна залежність від зовнішніх оцінок. Созалежна людина не вміє приймати похвалу або компліменти. Більш того, це може спровокувати у неї почуття провини. Такі люди часто відчувають почуття провини, вони не дозволяють собі витрачати гроші на власні потреби та розваги. А якщо все ж таки зробили це, то потім картають себе і відчувають себе винними.
– Бажання контролювати життя інших. Часто созалежні подружжя, батьки, брати, сестри – це «контролери». Якщо наркоман думає про дозу, алкоголік про чарку, то його близькі про те, як проконтролювати всі сфери їх життя. Вони точно такі ж залежні. Вони твердо вірять в те, що можуть контролювати всіх і все, краще за всіх знають, як має бути правильно і як повинні поводитися інші члени сім’ї. Їх спроби контролювати практично не піддаються цій події, що часто приводить до депресивних станів, оскільки созалежна людина сприймає це як особисту поразку. Оскільки такі «поразки» повторюються, то депресивний стан тільки погіршується. Іншою формою прояву результату контрольованої поведінки стають гнів і фрустрація.
– Бажання рятувати і піклуватися. Турбота про близьких – це природна і нормальна потреба людини, але тільки якщо вона не виходить за рамки розумного. Коли ж людина добровільно і самостійно бере на себе відповідальність за вчинки, думки, дії, потреби і навіть долю іншої людини, то виходить «ведмежа послуга» для обох сторін. Своєю гіперопікою созалежна тільки сприяє продовженню зловживання і самапочинає злитися на відсутність очікуваного результату. Спроба врятувати таким способом не вдається НІКОЛИ.

Часто залежність називають хворобою безвідповідальності. Залежна людина навіть не намагається нести відповідальність за свої вчинки і надходить також безвідповідально по відношенню до своєї сім’ї. Созалежні ж здаються понадвідповідальними, тільки це виявляється бутафорією. Вони точно так само безвідповідально ставляться до свого здоров’я, потреб, стану і точно так само не можуть повноцінно виконувати свої обов’язки в сім’ї.

Як найчастіше проявляється созалежність? Батьки досі дають гроші наркоману, при цьому розуміючи, що він купить на них дурман. Дружина алкоголіка продовжує наливати йому чарку оковитої тільки для того, щоб не було чергового скандалу. І таких прикладів дуже багато. Тому нерідкі випадки, що людина, пройшовши лікування алкоголізму або курс лікування від залежності в реабілітаційному центрі, по поверненні додому, знову береться за старе. Причиною цього є рідні, які самі того не розуміючи, створюють йому благодатне середовище для відновлення старих звичок. Тому дуже важливим при лікуванні людини від будь-якої залежності є питання роботи з його родичами і звільненням їх від созалежності. Саме родичі забезпечать надійний тил для стабільного результату реабілітації.

Запрошуємо зацікавлених до роботи у групі созалежних кожного вівторка, о 18.30, за адресою: Полтавський шляз, 46, 4 поверх.

Холодногірський (Ленінський) р-н

Мультидисциплінарна зустріч у Центрі роботи с залежними

Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Холодногірського району організовано мультидисциплінарну зустріч, спрямовану на поліпшення надання допомоги підліткам, які  мають наркотичну залежність. Захід відбувся на території Душепіклувального Центру імені Георгія Побідоносця Міжнародної антинаркотичної асоціації  за участю представників Служби у справах дітей  та Служби ювенальної превенції Холодногірського району.

На жаль, проблема наркоманії є надактуальною в українських реаліях. Із розвитком технологій наркотики стали легкодоступними. В Україні де-факто бушує наркотична епідемія: самих лише ін’єкційних споживачів, за даними МОЗ, налічується понад 346 тисяч. Альтернативою покаранню наркозалежних  є лікування. Так, куди з більшою вірогідністю особа або підліток, з яким працюватимуть професійні лікарі та психологи, втратить свою пагубну звичку. Важливим тут є соціальний аспект - тоді життя не матиме відбиток ув’язнення, а перспективи особистого зростання не виглядатимуть настільки туманними. Реінтегрований у повноцінне суспільне життя екс-наркоман матиме більше мотивів не повертатися на слизький шлях. Саме у такий, більш складний та тривалий спосіб, можна ефективно знизити попит на наркотичні засоби серед тих, що вже спробували заборонені речовини. І саме такий спосіб обрано для роботи та лікування людей, що потрапили до наркотичної пастки у Центрі Георгія Побідоносця. Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Холодногірського району співпрацює з цією організацією вже давно. Проведено багато спільних акцій щодо запобігання потрапляння молоді  в залежність. Також декілька раз на тиждень проводяться групи підтримки для колишніх залежних та їх родичів (співзалежних). Нещодавно було досягнуто домовленості про виділення пільгових місць лікування для наймотивованіших до видужання отримувачів послуг Центру соціальних служб.

Тільки спільними діями ми сильні в цьому світі. І своєю небайдужістю допомагаємо тим, хто трохи слабше. Дуже приємно, що є  соціальні партнери, які не словом, а справою допомагають хлопцям та дівчатам. Сподіваємось на подальшу співпрацю!

Холодногірський (Ленінський) р-н

Бесіда на тему: ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО НАРКОТИКИ

Останнім часом все більше людей стають жертвами наркотиків, і багато з них - підлітки 13-17 років. Неповнолітні вкрай схильні до негативного впливу оточуючих, а тому саме вони найчастіше стають мішенню для наркодилерів. Завдання кожного з батьків - говорити з дитиною про наркотики, щоб запобігти трагедії.Тому Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Холодногірського району м. Харкова запросив небайдужих батьків до бесіди.

Не всі батьки батьків знаходять в собі сміливість почати розмову про наркотичні речовини зі своєю дитиною. Прийнято вважати, що відповідний час для подібної розмови - це підлітковий вік дитини. Але сучасність доводить, що розмову про наркотики необхідно починати набагато раніше. Вже в 7-8 років дитина цілком готова сприймати цю серйозну інформацію, більш того, подібні щирі розмови допоможуть їй довіритися своїм батькам і надалі звертатися до них у будь-яких труднощах.
Але як почати бесіду, щоб не налякати, а навчити свою дитину? В першу чергу, особливу увагу приділіть часу і місцю для розмови. Дитина повинна бути відкритою до спілкування, розслабленою, перебувати в доброму настрої. Найкраще, щоб розмова про наркотики плавно витікала з вашої спільної діяльності: гри, прогулянки, читання і так далі. В цьому випадку ви вже розташуєте дитину до спілкування, а дитині буде простіше довіритися вам.
З чого почати розмову? В першу чергу, запитайте в дитини, чи знає він що-небудь про наркотики. Немає нічого дивного в тому, що в століття технологій і миттєвого поширення інформації восьмирічний малюк знає про героїн або марихуану. Ці слова він чує всюди: у фільмах, піснях і навіть мультиках. Тому, якщо ваша дитина відповість "так" - не поспішайте панікувати, краще спрямуйте розмову в потрібне вам русло, задавши наступне питання: чи знає дитина, чим небезпечні наркотики?
Якщо дитина не зоже відповісти на це питання, розкажіть їй про те, що вживання наркотиків веде до розвитку смертельно небезпечної хвороби - наркоманії. Не варто залякувати дитину, проте необхідно пояснити суть хвороби простими і зрозумілими їй словами. Зрозуміло, в такому юному віці знати про наркоманів, згниваючих заживо, зовсім не потрібно. Але вона повинна розуміти, що наркотик - це прямий шлях до смерті.
Вчимо говорити "Ні". Вкрай важливо навчити дитину відмовляти від пропонованих наркотиків. На жаль, подібні ситуації відбуваються кожен день - регулярно підліткам пропонують спробувати легкий наркотик друзі, випадкові знайомі на вечірці. Важливо зробити так, щоб дитина з раннього віку знала про цей ризик і була готовою відмовитися, незважаючи ні на що. Для цього зовсім не потрібно моралізаторства, залякування і примусу. Досить допомогти дитині прийти до вірних логічних висновків.

Задайте дитині питання: «Чому часто перша доза наркотиків пропонується безкоштовно, не дивлячись на їх високу вартість?». Це питання стане відправною точкою у вашому уроці. Дайте можливість дитині самостійно міркувати, направляйте її, але не примушуйте до певної відповіді. Рано чи пізно дитина прийде до правильного висновку: перша доза наркотика є капканом, потрапивши в який людина не може вибратися на свободу. Задоволення від першої дози змушує знову звертатися до знайомого за наркотиком. Зрозуміло, тепер уже речовину продають по досить високій ціні (розкажіть, що день героїнового наркомана обходиться йому в 100-300 доларів). Чим більша доза потрібна людині, тим більше може заробити продавець. Після цього висновку, нехай дитина сама відповість: чи може називатися другом людина, що бажає заробити на ньому? Ця інформація допоможе дитині критично ставитися до будь-яких підозрілих пропозицією навіть з боку хороших друзів. У ваші наступні розмови ви навчите його, як відмовлятися від запропонованого наркотику, зберігши при цьому гідність і не привівши до конфлікту.

Але головний крок уже зроблено!

Дитина знає про небезпеку наркотиків і розуміє до чого призведе їх вживання. 

ХМЦСССДМ «Довіра»

Організація роботи з особами, які мають залежність та їх близьким оточенням

За підтримки Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» разом з партнерською громадською організацією «Комплексна психологічна допомога»  25.07.2019 провів методичний семінар «Залежність і сім’я. Як правильно спілкуватися і уникнути співзалежності»

На захід були запрошені психологи та спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова, адже робота із вищезазначеною категорією входить до компетенції ЦСССДМ.

Тема надзвичайно актуальна на сьогодні. З кожним днем здобути наркотичний засіб стає все простіше і доступніше тому, ця проблема може торкнутися всіх без винятку незалежно від статусу та віку.

Представники громадської організації «Комплексна психологічна допомога» поділилися основами роботи з такими особами та сім’ями з точки зору практичної психології. Також вході практичної роботи були розглянуті складні випадки із якими затикаються соціальні працівники у своїй повсякденный діяльності.

Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді «Довіра» висловлює подяку Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, ГО «Комплексна психологічна допомога» за підтримку в організації, проведенні методичних заходів та всім учасникам.

Записів з 1 по 4Всього: 4