Корисні посилання

Архів

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Домагання та сексуальне насильство: що можна зробити в небезпечній ситуації?

У контексті повномасштабної війни з рф сексуальне насильство стало повноцінною зброєю проти цивільного населення України на окупованих територіях для деморалізації та залякування. Фахівці відділу соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» підготували корисні матеріали на цю тему.

Скільки історій про групові зґвалтування неповнолітніх Україна почула після звільнення Бучі, Ірпеня, Макарова, Чернігівщини, Харківщини? Ще більше таких історій поглинуло мовчання жінок, які стали жертвами наруги. 

Попри це, в Україні залишається частина суспільства, що готова толерувати насильство. Нещодавній випадок у Києві, який зараз активно обговорюють в соцмережах, тому доказ.

Слід запам‘ятати просту аксіому: чуже тіло – унікальне та недоторкане. Фізичні кордони – непорушні. Те, що лежить поза цією аксіомою, не є нормою, і про це потрібно говорити.

На жаль, це розуміють не всі, і тому ми знову змушені порушувати тему, якій не місце у сучасному суспільстві. А саме, які прийоми можуть допомогти уникнути спроби сексуального насильства.

Психологи радять:

  • При очевидній спробі зґвалтування дійте нестандартно і несподівано для ґвалтівника. Головне – перебороти шок та не завмерти перед небезпекою. Кричіть не своїм голосом, вдайте, що несповна розуму, скажіть щось максимально несподіване для нападника. Його збентеженість може дати вам час для втечі.
  • Подивіться прямо в очі. Зоровий контакт може збентежити нападника й дати зрозуміти, що ви запам'ятали, як він виглядає. Це може відлякати ґвалтівника.
  • Скажіть, що маєте захворювання, яке передається статевим шляхом. Як мінімум, це може дати кілька секунд, щоб вирватися і втекти.
  • Застосовуйте будь-які доступні методи, аби фізично унеможливити зґвалтування (тобто, аби в нападника зникла ерекція). Нудота, інші фізіологічні потреби, нав’язливий та хворобливий кашель – усе це може відвернути нападника.
  • Перебуваючи в закладі або в когось вдома, контролюйте, що ви п'єте та їсте. Однак, якщо після випитого ви різко відчули запаморочення або погіршення стану, – негайно візьміть телефон і викликайте швидку. Після цього повідомте іншим присутнім, що зараз за цією адресою приїде карета швидкої допомоги. Це значно ускладнить потенційним нападникам подальші дії. Важливо: ви маєте знати точну адресу людей, до яких збираєтеся в гості.
  • На жаль, і це потрібно усвідомлювати, на окупованих територіях запобігти зґвалтуванню значно складніше. Адже там не діють жодні українські правоохоронні органи. Тому:
  •  Намагайтеся не потрапляти на очі окупантам.
  •  Забудьте про косметику, дезодорант, часте миття голови, нормальний одяг. І хоча це аж ніяк не гарантія, бо не в одязі проблема, – такі заходи дозволять принаймні зменшити ймовірність насильства. 

Якщо зґвалтування вже відбувається, головне ваше завдання в цій ситуації – вижити. Тверезо оцінюйте свої зусилля: якщо ви не можете уникнути зґвалтування та не впевнені у своїх фізичних силах щодо активного спротиву, то найкраще не пручатися та відокремити себе подумки від ситуації.

Матеріал підготувала начальник відділу соціальної роботи, психолог, консультант Позитивної психотерапії Коваль Олена.

Московський р-н

Домагання ≠флірт. Як захиститися від харасменту?

З дитинства жінок вчать сумнівним – та що там, шкідливим – твердженням щодо вияву чоловічої симпатії. Смикає за коси – значить, подобаєшся, злиться та кепкує – просто не вміє висловлювати емоції. Ну, а що, це ж хлопці, що з них взяти?

Домагання, насильство, свідоме ігнорування особистих кордонів – це не вияв симпатії, флірт чи невинний жарт Любов не може існувати, якщо її не бажають приймати, адже її основа полягає у взаємності та згоді.

Де межа між домаганням та фліртом?

Все просто: флірт завжди нешкідливий, ні до чого не зобов’язує та триває, лише якщо ви цього хочете. Усе, що виходить за ці рамки – домагання, яке є абсолютно односторонньою та неприємною для постраждалого/-ї ініціативою.

Домагання – це не лише фізичне насильство, небажані дотики та схиляння до сексу. Це й психологічний тиск, нав’язливі загравання, коли людина не розуміє, що взаємності немає, або вважає відмову своєрідною грою. Але харасмент – це зовсім не гра, а форма насильства, ігнорувати яку не варто.

Якщо ви переживаєте домагання на роботі, у компанії друзів або навіть онлайн, пам’ятайте: це не ваша провина. Ви маєте повне право викрити кривдника, наприклад, перед керівництвом або HR-відділом вашої компанії, а також розповісти про ситуацію спільним знайомим, аби почуватися у безпеці серед людей, які розуміють, що відбувається, та готові стати на ваш бік. Якщо ж це не спрацювало й домагання не припинилися, перш за все потурбуйтеся про власну безпеку: дистанціюйтеся від кривдника та максимально обмежте спілкування з ним.

Не бійтеся звернутися по допомогу, якщо відчуваєте, що вас кривдять.

Московський р-н

Газлайтинг

«Та не було такого», «ти все не так зрозумів/-ла», «я нічого такого тобі не обіцяв/-ла» - знайомі фрази? Зазвичай вони супроводжують такий вид маніпуляцій, як газлайтинг. Що це таке та як з ним боротися?

Газлайтинг – це форма психологічного насильства, задачею якого є змушення постраждалого/-ї сумніватися в адекватності власного сприйняття, пам’яті, а зрештою, і психічному здоров’ї через заперечення фактів та подій.  

Навіщо кривдникам/-цям таке?

Людина, яка впевнена у власній адекватності, не може відстоювати свої кордони та ухвалювати рішення на власну користь: вона розгублена, налякана, готова повірити будь-чому. Таких людей легше переконати у чомусь, прив’язати до себе, зробити залежними від власного авторитету.

Як боротися з газлайтингом?

Є два вектори боротьби. Один спрямований на те, щоб відновити впевненість у собі, а інший – на взаємодію з кривдником/-цею.

Щоб упевнитися, що з вами все гаразд, спробуйте записувати ключові події та слова у щоденник або навіть на диктофон. Це допоможе швидко відновити в пам’яті той чи інший епізод та довести щось за потреби.

Незле також розповісти про ситуацію близьким. Якщо ви почнете сумніватися у власних судженнях, інша людина стане об’єктивним спостерігачем.

З кривдником/-цею тактика доведення власної правоти не завжди працює. Краще просто якомога менше спілкуватися з такою людиною (або частіше робити це при свідках), а якщо аб’юзер/-ка спробує застосувати газлайтинг, то сказати про це прямо: «Зараз ти хочеш мною зманіполювати, і я це бачу. Не роби так, інакше я просто не продовжуватиму діалог».

 

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Робоча зустріч із соціальними партнерами

Спеціалісти відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" взяли участь у робочій нараді з соціальними партнерами.

З нагоди Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» відбулася спільна робоча зустріч спеціалістів відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра», Служби у справах дітей по Шевченківському району і Комітету у справах сім’ї, молоді та спорту по Шевченківському району. Під час заходу обговорювалися актуальні питання, пов’язані з протидією насильства в родинах, зокрема щодо дітей, надання послуг особам, які постраждали від насильства, можливості направлення до соціальних партнерів, що здійснюють кваліфіковану допомогу таким особам. Акцент робився на питанні розширення кола соціальних партнерів, що займаються діяльністю, направленою на протидію насильства в сім’ях.

ХМЦСС «Довіра»

Відкриття осередку «Вільна. Безпечний простір для жінок та дівчат»

У Харківському міському центрі соціальних служб «Довіра» відбулося офіційне відкриття осередку «Вільна. Безпечний простір для жінок та дівчат», як компоненту системи надання комплексних послуг жінкам та дівчатам у Харківській міській територіальній громаді.

На відкриття завітали почесні гості: Болгова Лариса – директор Департаменту соціальної політики Харківської міської ради, Олена Кочемировська – радниця з питань ГЗН, UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, Маргарита Трипольська – регіональна спеціалістка з питань ГЗН в Полтавській та Харківській областях, а також відвідали захід представники органів місцевого самоврядування, комунальних закладів соціальної сфери, поліції та бюро правової допомоги.

«Вільна. Безпечний простір для жінок та дівчат» (далі – осередок) – це активний майданчик для надання комплексу послуг жінкам та дівчатам, які мають намір поліпшити якість свого життя.

В рамках діяльності осередку жінки та дівчата зможуть почувати себе в безпеці, ділитися своїми емоціями, враженнями, налагоджувати соціальні зв’язки, отримувати підтримку, при цьому ставати сильнішими та самореалізовуватися.

В осередку жінки та дівчата зможуть отримати психологічну підтримку, систему інтегрованих соціальних послуг, спрямованих на розвиток навичок безконфліктних сімейних комунікацій, розкриття внутрішнього потенціалу особистості. Окрім цього, для жінок та дівчат проводитимуться групи взаємопідтримки, тренінги.

Послуги осередку безкоштовні та включають у себе: групові та індивідуальні сесії з психологом, тематичні  релакс-зустрічі за чаєм або кавою, консультації щодо спеціалізованих сервісів та служб психосоціальної підтримки жінок та дівчат, майстер-класи з рукоділля, малювання, театрального та  вокального мистецтва, нетворкінг-зустрічі (швидке  та ефективне вирішення складних життєвих ситуацій). Відвідувати їх зможуть як жінки з числа внутрішньо переміщених осіб, так і харків’янки.

Відкриття Благодійною організацією «Молодіжний благодійний фонд «Ініціатива» осередку стало можливим за сприяння Харківської міської ради при фінансовій підтримці UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення за участі Департаменту соціальної політики Харківської міської ради.

Ініціатива реалізується в межах гуманітарного реагування UNFPA за підтримки Урядів Великої Британії, Канади, Данії, підтримки американського народу (USAID), а також CERF та Ukraine Humanitarian Fund.

Новобаварський (Жовтневий) р-н

Участь у круглому столі з питання домашнього насильства у період воєнного стану

Працівники відділу соціальної роботи по Новобаварському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" взяли участь у круглому столі з питань запобігання та протидії домашньому насильству, який організовано та проведено  Комітетом у справах сім'ї, молоді та спорту по Новобаварському району Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради.

В заході також взяли участь представники Сектору ювенальної превенції Відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції  № 3 ГУНП, інспектори Відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Харківській області (шкільні офіцери поліції), Служби у справах дітей по Новобаварському  району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Управління освіти адміністрації Новобаварського  району Харківської міської ради.

На заході розглядалися питання домашнього насильства та аналіз ситуації з домашнього насильства у період дії воєнного стану, особливості взаємодії суб’єктів соціальної роботи з даного питання, ситуації в підоблікових родинах та інші нагальні питання.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок

Сьогодні у світі стартує Міжнародна акція «16 днів проти насильства”, що проходить у період з 25 листопада до 10 грудня і має на меті підвищити поінформованість суспільства, масово мобілізувати людей до змін, залучити активістів, представників урядів, парламентів, громадських організацій та партнерів ООН та висвітлити питання, пов’язані з проблемами подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

Відділ соціальної роботи по Слобідському району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» долучається до профілактичної акції «16 днів проти насильства».

Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями
5 грудня – Міжнародний день волонтера
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією
10 грудня – Міжнародний день прав людини

Сьогодні у світі відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Дата 25 листопада вибрана не випадково. Саме цього дня, восени 1960-го року під час політичних протестів у Домініканській Республіці, за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були жорстоко вбиті три сестри Мірабал, що були активними учасниками супротиву. Показова  кривава страта сестер збереглася в народній пам’яті надовго та мала світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їх загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. А з 1999 року цей день став міжнародною датою.

Незважаючи на те, що ми живемо в XXI столітті, статистика про факти насильства щодо жінок є невтішною. Більше того, можна навіть з упевненістю стверджувати, що офіційні дані про це не відображають реальний масштаб проблеми.

Причин декілька. Це і відсутність систематичних досліджень з цього питання, і замовчування проблеми самими жертвами через страх, сором чи забобони. Загалом зібрані дані свідчать про те, що 33,4% жінок хоча б раз у житті зіткнулися з насильством щодо себе, в тому числі фізичним. 20% жінок є жертвами зґвалтування чи спроб зґвалтування.

Враховуючи, що частка жінок серед населення світу складає близько 49,7%, що становить трохи більше 3 мільярдів, то стає зрозумілим наскільки великі ці показники. Насильство щодо жінок і дівчаток є одним з найбільш поширених порушень прав людини в сучасному світі, з яким надзвичайно важко боротися і яке має катастрофічні наслідки.

Воно проявляється в фізичного, сексуального та психологічного формах, зокрема:

• насильство з боку партнера (побиття, психологічне насильство, зґвалтування в шлюбі, вбивство);
• сексуальне насильство і домагання (зґвалтування, насильницькі статеві акти, небажані сексуальні аванси, сексуальне насильство над дітьми, примусові шлюби, вуличні домагання, переслідування,

•кіберпереслідування);
• торгівлю людьми (рабство, сексуальна експлуатація);

•дитячі шлюби.

Декларація про викорінення насильства щодо жінок, прийнята в 1993 році, визначає термін «насильство щодо до жінок» так: «будь-який акт насильства, здійснений на підставі статевої ознаки, який заподіює або може заподіяти фізичну чи психологічну шкоду або страждання жінки, а також погрози скоєння таких актів, примус або довільне позбавлення волі, чи то в суспільному чи в особистому житті».

Насильство щодо жінок є перешкодою на шляху досягнення прогресу в області рівності, розвитку і миру, а також забезпечення прав жінок і дівчаток. Головний принцип Цілей сталого розвитку – щоб ніхто не був забутий – не зможе бути досягнутий без викорінення насильства над жінками.

Насильство щодо жінок явище складне, багатогранне. Воно проявляється і в абсолютно очевидних фактах, і завуальовано під стали вже звичними для нашого життя явищами. Але ніяке насильство не проходить безслідно. Щоб викоренити це остаточно, потрібні всеосяжні заходи, що мають суспільний характер і закріплені законодавчо.

За професійною підтримкою звертайтесь за фаховою консультацію до фахівців відділу соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра", за адресою: м. Харків, вул. Плеханівська, б. 42, 4 поверх, каб. 45-47, попередньо записавшись за телефоном 0916150998

 

 

Новобаварський (Жовтневий) р-н

Долучення до соціальної активності

Фахівці Відділу соціальної роботи по Новобаварському району. м. Харкова ХМЦСС "Довіра" підтримали соціальну активність та долучилися до плетіння захисних маскувальних сітках для військових ЗСУ.

Загалом турботливими рукам небайдужих працівників різних структур Новобаварського району на маскувальних сітках загальною площею 72 кв.м. було зроблено понад 33 тис. вузликів з тканини.
Спільними зусиллями наближаємо перемогу! Віримо в ЗСУ!

ХМЦСС «Довіра»

Запущено лінію психологічної підтримки для чоловіків

Ментальне здоров’я є важливою частиною благополуччя кожної людини. На жаль, через гендерні стереотипи або інші упередження чоловіки часто не звертаються за психологічною підтримкою. Водночас ментальні розлади руйнують не лише внутрішню стабільність, а й особисті стосунки.

Міжнародні дослідження доводять, що при збільшенні частоти проблем з психологічним здоров’ям, зростає кількість випадків домашнього насильства. 

Тож мета гарячої лінії – допомогти чоловікам стабілізувати свій емоційний стан, знайти внутрішні ресурси для виходу із складних ситуацій та усвідомити проблемні патерни поведінки. 

enlightenedЗа коротким номером 2345 (для абонентів Київстар +38 067 752 23 45) чоловіки відтепер зможуть отримати фахові психологічні консультації та підтримку. Більше деталей тут: http://2345.in.ua

Деталі роботи лінії: 
✔ Безкоштовна та працюватиме цілодобово. 
✔ Оператор(к)ами є кваліфіковані психологи/-ині з багаторічним досвідом психологічної практики.
✔ Гаряча лінія анонімна – персональні дані зберігатися не будуть. 
✔ Телефонувати можна з будь-яких питань, що викликають стрес: проблеми на роботі чи стосунках, переживання через війну, складнощі у регуляції гніву.

* Всі дзвінки є безкоштовними

ХМЦСС «Довіра»

Свідки сексуального насильства також є постраждалими

Якщо ви стали свідком сексуального насильства, ви теж є постраждалим від злочину. Особливо травмованою є ситуація, коли людина змушена спостерігати за насиллям відносно дітей, рідних, близьких або безпорадних осіб.

Тому свідкам зґвалтувань також потрібно реабілітувати свій психічний стан. Контакти організацій,  які надають психологічну допомогу ви знайдете за посиланням: mh4u.in.ua/dali-ye/#step-3 

! Якщо ваша близька людина постраждала від сексуального насильства, перше, що вам треба зробити – відвести людину від місця злочину та допомогти дістатися безпечного місця. 
Поясніть, що вона або він не винні в тому, що трапилося.
! Підтримайте, проявіть співчуття. Якщо хочете доторкнутися або обійняти, спершу спитайте дозволу.
! Не ставте багато запитань. Якщо людина ділиться почуттями чи реагує занадто емоційно, майте сили це витримати та сприйняти. Це нормальна реакція. У жодному разі не давайте оцінок реакціям чи міркуванням людини.
! Люди, які після сексуального насильства поводять себе дуже спокійно і навіть відсторонено, потребують пильної уваги. Весь час залишайтеся поруч, але з повагою і ненав’язливо. Робіть свої справи, але не губіть таку людину з поля зору.
! Запропонуйте звернутися по фахову допомогу. Якщо людина не має сил, зробіть це за неї з її дозволу.

! Поважайте та оберігайте конфіденційність. Це право постраждалої особи і потреба для відновлення довіри і зв’язків з оточуючими. 
! Якщо ви допомагаєте постраждалій особі, неприпустимо ділитися власними відчуттями на загал, навіть якщо ви не оприлюднюєте персональні дані.

Записів з 1 по 10Всього: 134