Новобаварський (Жовтневий) р-н

Що таке домашнє насильство?

Відділ соціальної роботи по Новобаварському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" пропонує розібрати питання, що таке домашнє насильство з метою підвищення обізнаності мешканців територіальної громади м. Харкова з цього питання та для уникнення загрози стати жерствою домашнього насильства.
 

Домашнє насильство – це дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Потрібно знати ключові прояви насильства, щоб захистити себе та своїх рідних. Давайте докладніше розберемо види домашнього насильства:

1. Економічне насильство – це умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборона працювати або надмірне примушування до праці, заборона навчатися;
2. Психологічне насильство – включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняє емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю;
3. Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
4. Фізичне насильство – ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості. Залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Дитина свідок (або очевидець) насильства – теж жертва насильства!

Бережіть себе та своїх близьких, не будьте байдужими до проявів насильства щодо себе та близьких. 

Новобаварський (Жовтневий) р-н

Як діяти, якщо ви стали свідком насильства?

Може статися так, що Ви стали свідком будь-якого виду насильства. В таких випадках потрібно обов’язково відреагувати і не залишатися осторонь! Від цього може залежить життя потерпілої особи. Алгоритм дій далі.

Як діяти, якщо ви стали свідком насильства?

1. Підійти до потерпілої особи і вдати, що ви знаєте її. Це допоможе переключити увагу кривдника. Якщо кривдник пішов, запропонуйте допомогу особі, яка зазнала насильства (запропонуйте воду, викликати лікаря, зателефонувати рідним або у відповідні служби тощо).

2. Зробити кривднику зауваження. Якщо кривдник не відреагує на зауваження, за можливості, зняти все на камеру.

3. Викликати поліцію та стисло описати ситуацію.

4. Якщо життю чи здоров’ю постраждалої особи загрожує небезпека, викликати швидку допомогу.

Що робити, якщо ви стали свідком домашнього насильства?

Обов’язково відреагуйте, не залишайтесь осторонь! Від цього може залежить життя потерпілої особи.

1. Не розпитуйте деталей, не намагайтеся з'ясувати “причини” насильницької поведінки з боку кривдника. Це може викликати до Вас недовіру зі сторони потерпілої особи. Вислухайте потерпілу особу та підтримайте.

2. Поговоріть особисто з потерпілою особою. Спокійно запитайте, чи потрібна їй будь-яка допомога і дайте їй зрозуміти, що вона може вам довіряти і будь-коли звернутися до Вас за допомогою.

3. За необхідності, разом зателефонуйте до відповідних служб або “гарячу лінію” 15-47 / 0 800 500 335;

4. Придумайте “кодове” слово або сигнал на випадок розпалу домашнього насильства.

Холодногірський (Ленінський) р-н

Успішний кейс роботи завдяки взаємодії із соціальними партнерами

Спеціалістами Відділу соціальної роботи по Холодногірському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра"  проведено успішну роботу по допомозі родини, яка опинилась у складних життєвих обставинах через сімейне насильство.

Соціально-психологічна робота с жінкою, яка звернулась до Відділу соціальної роботи  по Холодногірському району м. Харкова після одноразового випадку фізичного насильства і постійних проявів психологічного та економічного насильства, призвела до кардинальної зміни ситуації. Спеціалістами Відділу соціальної роботи було надано послугу консультування: юридичного та психологічного - консультації психолога та відвідування жіночих груп взаємодопомоги. В результаті жінка самостійно знайшла окреме житло та, незважаючи на наявність новонародженої дитини, знайшла можливість працювати (віддалено). Розлучившись із чоловіком-кривдником та звернувшись до суду, отримала аліменти; старший син також отримав допомогу дитячого психолога (перенаправлення до соціальних партнерів), а також був залучений до спортивних занять та підліткової групи. Проблему насильства було вирішено, наслідки насильства мінімізовано. Рівень соціалізації родини поліпшився.

Дякуємо нашим соціальним партнерам: Харківському Фонду психологічних досліджень і арт-центру "Фрагменти". Сподіваємось на подальше плідне співробітництво!

Якщо ви стикнулись із проблемою насильства, звертайтесь до Відділу соціальної роботи по Холодногірському району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра». Ми вам допоможемо!

Наша адреса: Полтавський шлях, 46, 5 поверх. 

Телефон 057 725 34 48

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалих від насильства інформує! В Україні посилили покарання за домашнє насильство

Верховна рада під час засідання 1 липня прийняла за законопроєкт №3908-1 про внесення змін до кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі. За відповідний законопроєкт проголосували 336 народних депутатів.

Законом пропонується:

 • за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі військовослужбовці та військовозобов’язані несення адміністративної відповідальності на загальних підставах;
 • збільшення строків притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства до 6 місяців з дня виявлення правопорушення;
 • застосування нового альтернативного виду адміністративного стягнення за вчинення зазначених правопорушень – суспільно корисних робіт (від 120 до 240 годин – при першому порушенні протягом року та від 240 до 360 годин – при повторному порушені протягом року), і також збільшення строку адміністративного арешту до 10 діб (зараз сім діб).
 • нарахування заробітної плати за виконання кривдником суспільно-корисних робіт, які перераховуються постраждалій особі;
 • повноваження для Нацполіції, яка може затримувати особу у разі вчинення домашнього насильства;
 • обов’язкова присутність особи, яка притягується до адмінвідповідальності за вчинення домашнього насильства, у разі винесення термінового заборонного припису під час розгляду справи судом.

«Прийняття цього законопроєкту сприятиме реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, якою визначено, що сторони вживають необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення покарання ефективними, пропорційними та переконливими санкціями за вчинення правопорушень», – йдеться у пояснювальній записці.

Також нові зміни мають сприяти реалізації прав постраждалих на відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди.

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалим від насильства інформує! Зустріч з депутатами Харківської міської ради

Питання протидії домашньому насильству все частіше обговорюються в засобах масової інформації, та все більше привертають увагу держави і громадськості.

*ЦНДПН – Центр надання допомоги постраждалим від насильства

 

Реагування на домашнє насильство повинне бути цілісним і скоординованим підходом, спрямованим на забезпечення взаємовідповідності, взаємозв’язку програм і заходів, розроблених і реалізованих різними суб’єктами, спрямованих на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від насильства. Воно засноване на партнерстві та співробітництві між спеціально уповноваженими органами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, на які покладаються функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Так, на базі відділення соціально-психологічної допомоги та методичного забезпечення ЦНДПН відбулася зустріч працівників ЦНДПН з членами депутатського корпусу  Харківської міської ради. 

На зустрічі піднімалися питання щодо складових захисту та підтримки постраждалих від домашнього та гендерно зумовленого насильства, обговорювалися можливі додаткові ресурси допомоги постраждалим особам, які потрапляють до ЦНДПН.

Скоординоване запобігання домашньому насильству, забезпечення ефективної та практичної реалізації прав постраждалих осіб, проведення роботи з кривдниками, розробка стратегій, планів дій на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях свідчить про те, що система працює та зменшує ймовірність рецидивів.

Холодногірський (Ленінський) р-н

Поради психолога. Що потрібно сказати дитині про насильство

Отримувачі послуг Відділу соціальної роботи по Холодногірському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" запитують: «Що зробити, щоб моя дитина не потрапила у ситуацію насильства?". Дізнайтесь декілька порад, які допоможуть запобігти потраплянню у складну ситуацію у майбутньому.

Поради психолога.

Ми живемо в країні, де все ускладнюється тим, що всі ми, всі без винятку, до певної міри толерантні до насильства. Інакше ми б тут просто не вижили. Ми фільтруємо і не помічаємо деяку кількість агресії і хамства на свою адресу. Це нормальна адаптивна реакція - інакше ми б щодня відчували приниження, біль і гнів. 

Створити сім'ю, у якій будуть діяти зовсім інші правила, важко. І як би нам не хотілося мати чарівну вакцину, яка захистить саме нашу дитину, її немає. Про це страшно думати. Коли-небудь всі діти роблять крок з відносин з батьками, у стосунки з кимось іншим, і там, у цих відносинах, їх безпека вже не буде залежати від батьків. Нічого. І поки вони ще поруч з батьками, можна подумки скласти для них поради, які допоможуть уникати випадків насильства та правильно реагувати у певних ситуацій. Коли діти ще трохи підростають, говоріть їм:

1. Якщо тебе вдарили - негайно збирай речі. Поводься, як ніби стався землетрус - хапай документи, дітей, з рештою розберешся пізніше. Не приймай вибачень і покаянь, не вступай у переговори. Будь-яке «пробач мене» завтра обов'язково перетвориться у «ти мене довела». У це болото дуже легко впасти, і дуже важко вилізти. Не сумнівайся, біжи.

2. Запам'ятай, що будь-яке «ти сама винна» і «ти мене доводиш» - брехня. Насправді це означає: «Я знаю, що можу вдарити тебе, образити, принизити і мені за це нічого не буде, тому не бачу сенсу себе контролювати».

3. Ти завжди можеш прийти до мене. Завжди. У будь-якому стані і положенні. У сльозах і босоніж. З відчуттям самого моторошного провалу у життя. І я не буду звинувачувати тебе. Навіть якщо мені захочеться сказати: «Я ж попереджала» - я замкнуся в туалеті і скажу ці слова перед дзеркалом, сама собі, пошепки. Тому що вони не втішають, а тільки встромляють голки в відкриту рану.

4. Якщо мене не буде - хіба мало, батьки смертні - нехай у тебе будуть друзі настільки близькі, щоб у них можна було попросити допомоги. Якщо таких не завелася - шукай допомогу, будь-яку і не соромся її приймати. Скаржся, кричи, розповідай всім, хто готовий слухати. Нехай у тебе будуть свідки, тому що зло діється в мовчанні.

5. Відносини ніколи не починаються з побоїв. Перші ластівки виглядають як «ну ти і дура», «чого ти втручаєшся», «та що ти розумієш», «я сказав, значить, ти йдеш». Спочатку прохання перетворюється в наказ. Потім дрібні приниження стають нормою. Хамство видається за близькість. Нікому не дозволяй принижувати тебе і спеціально завдавати болю. Ніколи не думай «я розумна, зі мною такого точно не відбудеться». В цю пастку провалювалися жінки і розумніше нас з тобою.

6. Твій ворог - відчуття «ну начебто здалося». Сьогодні людина поводиться абсолютно адекватно, а завтра на неї щось находить, і вона перетворюється в роздратованого садиста. А післязавтра визирає сонечко, і все настільки в порядку, що ти полегшено видихаєте: «Здалося». Якщо таке відбувається часто - насторожися. Це відчуття - головний симптом, на який можна спиратися. У відносинах з такою людиною не заходь занадто далеко, не май з ним спільних дітей, загального бізнесу і спільного майна.

7. Нехай у тебе завжди будуть власні гроші. Свої джерела заробітку. Якщо ти сидиш з дітьми, нехай у тебе буде свій рахунок, фінансова подушка про всяк випадок. Обговори це з партнером до того, як опинишся у декреті. Це дуже важливо. Коли діти маленькі, ми максимально залежимо від партнера і уразливі, як ніколи.

8. Не дозволяй, щоб відносини стали єдиним, що є важливого в твоєму житті. Це небезпечна конструкція. Друзі, робота, спорт, захоплення - нехай все це обов'язково буде. Заробляй. Вчися. Якщо відносини коли-небудь припиняться - а це трапляється частіше, ніж хотілося б - буде боляче. Але краще, коли руйнується одна вежа, ніж весь замок.

9. Стеж за своїм здоров'ям, дбай про себе, щоб вистачало сил жити.

10. Уникай пастки «всі так живуть». Це не правда. І я зроблю все, щоб ти бачила сім'ї, у яких немає насильства і хамства, у яких люди розмовляють один з одним шанобливо, навіть коли дуже зляться. І сама постараюся бути для тебе не гіршим прикладом.

11. Уникай пастки «таке тільки у мене, яка ж я дурна, як соромно». Це теж неправда. Невелика біда - опинитися у ситуації насильства. Біда - застрягти у ній надовго, на роки. Тобі не потрібна сім'я за всяку ціну. Чи не потрібна ідеальна сім'я для суперобкладинки. Тобі потрібно місце, де буде добре, де тебе зможуть підтримати і подбати. Воно може виглядати дуже по-різному (це взагалі необов'язково сім'я).

12. Люди можуть змінюватися. Більш того, вони постійно це роблять. Нас змінюють вік і досвід. Те, що в юності здається безневинним дивацтвом, з роками може виявитися психічною хворобою або просто свинство. Іноді люди поводяться дуже негарно, якщо розуміють, що інша людина від них залежить. Якщо з тобою таке сталося, не лай себе, що «не розгледіла негідника раніше». Є багато речей, які ми не можемо розглядати, поки вони заховані глибоко під землею. Дій, дивись пункт 1.

13. Експериментуй, пробуй нове. Нові роботи, нові стрижки, нові види спорту. Нові страви, нові правила в сім'ї. Чим більше нового ти можеш впустити в своє життя, тим впевненіше відчуватимеш себе у стосунках.

14. Поділися цими правилами. Перекажи їх друз'ям та подругам. Не залишайся байдужим, якщо когось кривдять і над ким-то знущаються на твоїх очах. Пам'ятай, іноді людям немислимо боляче і соромно просити допомоги. Але вона їм потрібна. Може бути, що ти опинишся єдиною, хто помітить чужий біль, і тоді - Ти не пройдеш повз.

Якщо у Вас з'явились питання щодо виховання підлітків, або питання - як уникнути в родині домашнього насильства, звертайтесь по допомогу до Віддлу соціальної роботи по Холодногірському раойну Харківського міського центру соціальних служб "Довіра". Наш телефон (057( 725 34 48. Ми Вам допоможемо!

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалим від насильства інформує! Алгоритм дій свідка насильства

Сварка за стіною, яка завершується підозрілим грюкотом. Дитина, що отримує від мами міцного запотиличника на ігровому майданчику. Літня людина, яка просить грошей, бо діти чи онуки відбирають пенсію. Сумнівів бути не може — ви стали свідком домашнього насильства. Що робити? Головне — не проходити повз, бо насильство — не особиста справа, а загроза суспільству.

Якщо ви є свідком, то особисто вирішуєте, скільки маєте ресурсів для втручання. Оцініть ситуацію. Іноді може бути достатньо зауваження чи дзвінка у двері, щоб привести агресора до тями. Іноді вам може знадобитись підтримка поліції або інших компетентних структур.

Що можна зробити?

 • Зафіксуйте побачене, аби мати докази і підстави притягнути кривдника до відповідальності.
 • Викличте поліцію за номером 102, або проконсультуйтесь з фахівцями Центру надання допомоги постраждалим від насильства за номером +38 093 303 03 53 щодо подальших дій.
 • Допомога медиків знадобиться, якщо здоров’ю постраждалою людини щось загрожує. Наприклад, вона має поранення, синці або погано себе почуває.
 • Порадьте постраждалій людині звернутись по допомогу до відповідних служб. Першим кроком може бути гаряча лінія: 0-800-500-335 або 116-123, тут можна отримати психологічну консультацію та соціальну допомогу.
 • Запропонуйте свою допомогу і не залишайте постраждалу людину саму до прибуття медиків та поліції. Якщо маєте сумніви у власній безпеці, зверніться до інших людей: сусідів, перехожих, знайомих чи незнайомих. Зазвичай агресору важливо «зберегти обличчя», тому велика кількість свідків змусить його вгамуватись.

Запобігання проявам насильства починається не із супер героїв,

а зі звичайних людей.

Не бійтесь розірвати коло насильства!

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалим від насильства інформує!!! Профілактика захворювання  ВІЛ-інфекцією

На базі відділення соціально-психологічної допомоги ЦНДПН для жінок, які постраждали від насильства, було організовано проведення інформаційно-просвітнього заняття на тему: «ВІЛ-інфекція/СНІД».

Метою заняття було підвищення рівня знань учасників про ВІЛ/СНІД, шляхи передачі захворювання, методи профілактики інфікування, тестування  та особливостей лікування ВІЛ-інфекції.

Під час заняття були обговорені такі питання:

 • сутність ВІЛ-інфекції, шляхи інфікування;
 • різниця між ВІЛ-інфекцією та СНІДом;
 • види ризикованої поведінки щодо інфікування ВІЛ-інфекції;
 • особливості тестування на ВІЛ-інфекцію, період «вікна»;
 • екстрена допомога після можливого інфікування ВІЛ-інфекцією;
 • стадії ВІЛ-інфекції, можливі прояви та  безсимптомний перебіг хвороби;
 • особливості лікування ВІЛ-інфекції.

За допомогою різних вправ було оцінено рівень поінформованості учасників щодо питання ВІЛ/СНІДу; закріплено знання учасників щодо ризиків інфікування ВІЛ-інфекції. Був проведений аналіз різноманітних небезпечних ситуацій стосовно ймовірного інфікування ВІЛ та можливих дій щодо запобігання цьому.

Також учасникам була надана важлива інформація стосовно того, у які організації можна звернутися у випадку підозри на інфікування, екстреної профілактики захворювання, проходження тестування на ВІЛ-інфекцію та отримання інших консультацій з даної тематики.

 

 

ХМЦСС «Довіра»

Центр надання допомоги постраждалим від насильства інформує! Група взаємодопомоги

На базі відділення соціально-психологічної допомоги та методичного забезпечення  Центру надання допомоги постраждалим від насильства  спільно з громадською організацією «Берегіня родини» проведено групу взаємодопомоги, для осіб, які постраждали від домашнього насильства.

Такий метод роботи використовувався з метою реалізації власних потреб учасників заходу завдяки обміну інформацією, взаємопідтримці, розв’язанню наявних проблем осіб, які об’єднані  спільною проблемою. Процес спілкування людей в групі сприяв створенню необхідної  міжособистісної атмосфери для задоволення емоційних потреб,  впливав  на згуртованість та відкритість  усіх учасників заходу.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Співпраця з сектором протидії домашньому насильству

Триває спільна робота Відділу соціальної роботи по Шевченківському району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" та  сектору протидії домашньому насильству Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області в рамках проведення заходів із запобігання та протидії домашньому насильству.

Працівники Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» в рамках співпраці з сектором протидії домашньому насильству Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області проводять спільні превентивні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству в родинах, де мають місце такі випадки. Члени родин попереджаються, що  за вчинення домашнього насильства передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що тягне за собою штраф, громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин або адміністративний арешт на строк до семи діб та кримінальна відповідальність відповідно до статті 126-1 Кримінального кодексу України – карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років. Також отримувачів послуг було поінформовано про можливість у разі необхідності особі, що постраждала від домашнього насильства, звернутися до Центру надання допомоги постраждалим від домашнього насильства для отримання відповідної допомоги, зазначивши, що Центр має три відділення, у яких можна отримати консультативну допомогу або знайти тимчасовий притулок для вирішення своїх проблем. Враховуючи, що сектор розпочав діяльність у Шевченківському районі міста Харкова навесні цього року, сподіваємося на плідну і тривалу співпрацю для підтримки інституту сім’ї у нашій державі.

Записів з 1 по 10Всього: 90