Корисні посилання

Архів

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Робоча зустріч із соціальними партнерами

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" провів робочу зустріч із соціальними партнерами з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми.

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» організував проведення робочої зустрічі з соціальними партнерами – Комітетом у справах сім’ї, молоді та спорту по Шевченківському району Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту і Харківським районним управлінням поліції № 3 Головного управління поліції в Харківській області.

Під час зустрічі було зазначено, що торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Особливо ця проблема загострилася під час воєнних дій, які нині відбуваються в Україні у зв’язку з воєнною агресією Росії. У Кримінальному кодексі України торгівлю людьми визначено як такі злочинні дії: вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи. Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу.

Слід зазначити, що Україна постійно працює у сфері протидії торгівлі людьми, особливо у частині поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми. Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим.

Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно-просвітницькій акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та надання допомоги таким особам.

Відповідно до результатів зустрічі було вирішено провести роз’яснювальну кампанію з метою поширення інформації серед мешканців громади щодо уникнення можливих випадків торгівлі людьми і звернення до компетентних органів у разі виявлення таких випадків.

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Мобільний застосунок для постаждалих осіб

Нинішні реалії суспільства вкрай негативно впливають на психологічний стан громадян, що може викликати сплеск випадків домашнього насильства. Для попередження цього і надання допомоги у разі необхідності розроблено новий мобільний застосунок. 

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» інформує, що Міністерство внутрішніх справ України презентувало мобільний застосунок, який дає можливість постраждалій особі викликати та отримати допомогу без телефонного дзвінка, не привертаючи увагу кривдника. Це додатковий та зручний спосіб для реагування на випадки домашнього та ґендерно зумовленого насильства. Також мобільний застосунок – це ресурс з корисною інформацією про види насильства, картою з усіма доступними сервісами поряд, і, звісно, кнопкою виклику поліції.

Застосунок уже працює, він доступний до звантаження у Google Play та App Store. Крім того, розробники зазначають, що зовнішній вигляд і функціональні можливості будуть змінюватись, адже це питання безпеки. Назва застосунку не розповсюджується публічно, щоб кривдник не зміг визначити його на телефоні жертви.  

Надана інформація може бути корисною отримувачам послуг нашої громади.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Як досягти гармонії у стосунках

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова ХМЦСС "Довіра" продовжує цикл публікацій щодо подолання конфліктів і досягнення рівноваги та гармонії у стосунках.

Конфлікт може буде точкою зростання і розвитку відносин. Але точно таким же чином може бути больовою точкою, де оголюються наші травми і травми іншої людини.

Буває, що в комунікації щось ламається, і тоді спілкування перетворюється у «зіпсований телефон»:

«Ми говоримо з тобою різними мовами», «Простіше не розмовляти взагалі, щоб не сваритися». Як побудувати фразу, щоб інша сторона не переходила відразу у напад або захист? Як говорити так, що бути почутим?

Покроково розберемо техніки, які допомагають говорити у конфлікті так, щоб Вас почули.

Техніка «Я-повідомлення».

Її сутність полягає в тому, що людина говорить про власні відчуття та побажання, не оцінюючи інших. Це дозволяє уникнути негативного емоційного фону і захисних реакцій, дозволяє іншому почути те, що є важливим для нас.

Ми говоримо тільки про себе:

 • Коли я бачу, що відбувається… (описуємо факт без прив’язки до іншої людини).
 • Я відчуваю… (якнайточніше називаємо свої емоції: злість, безсилля, лють, неспроможність тощо).
 • Тому що для мене це важливо… (максимально конкретизуємо і описуємо те, що є важливим).
 • Я б хотіла, щоб ситуація розвивалася (описуємо свої очікування. Бажано уникати займенника «я»).

Наприклад, чоловік вчасно не забрав дитину з дитячого садочка.

«Коли я розумію, що наша дитина залишилась у садочку довше звичайного часу, я злюся і втрачаю рівновагу, тому що мені важливо, щоб вона жила у звичному режимі. Я хотіла б, щоб наступного разу дитина потрапила додому вчасно».

Такі повідомлення можна будувати і через позитивні підкріплення, через пояснення, яка поведінка є прийнятною. Наприклад, у ситуації, коли потрібно, щоб діти прибирали іграшки за собою, можна сказати так:

«Коли я бачу, як у вас у  кімнаті чисто, я відчуваю радість, тому що мені подобається, коли ви мені допомагаєте по господарству, коли вдома чисто й охайно, мені дуже приємно знаходитись у такій обстановці».

Техніка «Про іншого».

Цей спосіб є ефективним для спілкування з дітьми. Є дуже схожою з «Я-повідомленням», але тепер говориться про почуття та емоції іншої людини.

Як побудувати фразу:

 • Коли ти бачиш, що відбувається… (описуємо факт, що стався).
 • Ти відчуваєш себе… (називаємо відчуття іншого).
 • Тому що для тебе це є важливим… (висловлюємось щодо потреб співбесідника).
 • А насправді ти хотів би, щоб ситуація виглядала… (описуємо потрібний результат).

Наприклад:

«Коли ти бачиш, скільки тобі задано домашніх завдань, ти відчуваєш відчай. Здається, що це неможливо зробити, тому що насправді тобі хочеться виконати все якісно, отримати добрі оцінки, відчувати себе успішним. Тобі б хотілось, щоб обсяг завдань був посильним».

Наступний крок – запитати:

«Можливо, тобі потрібна допомога, щоб структурувати обсяг роботи і знайти спосіб управитися з ним вчасно?»

Це допомагає дитині відслідковувати свої відчуття, вчитися правильно називати їх. Бачити, які події впливають на його емоційний стан. Чути, що ви його розумієте, відчуваєте, ви на боці дитини.

Загалом варто зазначити, що ці техніки можуть здатися незвичними, можливо, побудувати грамотну фразу спочатку буде трохи важко, але варто зазначити, що, як і всяка конструктивна справа, це вимагає спочатку певних зусиль, але згодом стає звичним. Гармонійні стосунки завжди були важливою частиною людського співіснування, але зараз, в умовах воєнної агресії, надзвичайно важливо зберігати мир та рівновагу у стосунках з членами родини, щоб не травмувати ані себе, ані дорогих і близьких людей.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Конкурс творчих робіт

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" пропонує взяти участь у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт серед молоді.

Сьогодення вимагає надзвичайної мужності у людей незалежно від їх статі. Загальновідомим є факт, що до Збройних сил України вступають як чоловіки, так і жінки, щоб захищати країну від загарбників. Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» пропонує молоді з родин, що перебувають у складних життєвих обставинах, взяти участь у конкурсі творчих робіт, який проводить Національне агентство України з питань державної служби, що є надійним партнером Організації Об’єднаних Націй. Проєкт ООН «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні» підтримує номінацію «Рівні права і можливості жінок і чоловіків». У рамках цієї категорії учасники конкурсу можуть висловити свою думку щодо таких запитань:

- У чому Ви вбачаєте сучасні пріоритети політики забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків?

- Які проблеми у сфері ґендерної рівності вийшли на перший план у зв’язку із повномасштабною збройною агресією Російської Федерації?

- Якою, на Ваш погляд, повинна бути державна політика щодо забезпечення ґендерної рівності під час післявоєнної відбудови України?

- Які підходи та механізми забезпечення рівних прав жінок і чоловіків ви вважаєте найбільш ефективними?

- Що дозволить зробити вітчизняну ґендерну політику більш дієвою та наблизити її до стандартів Європейського Союзу?

Детальнішу інформацію можна знайти на офіційному сайті Всеукраїнського конкурсу творчих робіт серед молоді http://vseukrainskyi-konkurs2020.mozello.com.

Участь у конкурсі надасть можливість розширити свої знання з даного питання при пошуку інформації, з користю провести час і, можливо, отримати нові знайомства з цікавими людьми.

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Звернення на гарячу лінію

Отримувачі послуг можуть звертатися на гарячу лінію, що дасть їм можливість отримати консультації різних спеціалістів для нормалізації психологічного стану, проконсультуватися з юридичних питань тощо.

До Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» звертаються отримувачі послуг для сприяння у вирішенні різних питань, які у них виникають. В умовах воєнних дій у людей значною мірою збільшилося відчуття тривоги, викликане величезною кількістю страхів і побоювань: щодо безпеки життя і здоров’я свого власного, а також близьких людей, щодо цілісності житла, стабільності, загрози захоплення міста агресором – перелік питань невичерпний. Відчувати тривогу чи навіть переживати панічні атаки у ситуації невизначеності – це природньо. Так само природньо звернутися по підтримку. Відділ має можливість направляти отримувачів послуг на гарячу лінію, яку веде Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine за підтримки ЮНІСЕФ. На цій гарячій лінії діти, підлітки та студентська молодь можуть анонімно і конфіденційно отримати підтримку у будь-яких складних життєвих ситуаціях, а дорослі – проконсультуватися з психологами, юристами, соціальними працівниками та соціальними педагогами щодо ситуацій, які стосуються дітей та порушення їхніх прав.

Гаряча лінія працює в онлайн режимі. Щоб отримати консультацію, можна писати сюди:

Фейсбук - https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/

Інстаграм - https://www.instagram.com/childhotline_ua

Telegram - @CHL116111.

Можемо констатувати, що звернення отримувачів послуг на гарячу лінію були ефективними та дієвими, дозволили їм стабілізувати свій психологічний стан. Можливо, ця інформація стане у нагоді всім тим, хто потребує допомоги.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Захист дитини від спеки

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" пропонує рекомендації щодо захисту дітей від літньої спеки.

Літня пора у самому розпалі. Цього літа європейські країни потерпають від надзвичайної спеки і лісових пожеж, викликаних високою температурою. Найближчими днями, за прогнозами синоптиків, спекотні дні прийдуть і в Україну. Спеку важко переносять навіть багато дорослих, не кажучи вже про маленьких діток. Як же захистити дитину від спеки і зробити так, щоб літо пішло їй на користь?

РекомендаціЇ щодо збереження здоров’я дітей під час літньої спеки

Час. Для прогулянок важливо обирати час з 7-8-ої до 11 години дня і після 16-17 годин. Цей час вважається безпечним. Якщо ж уникнути прогулянки на сонці в час з 11 до 16 години з певних причин не можна, намагайтеся обрати тіньову сторону вулиці, частіше сідати відпочивати.

Одяг. Для дітей одяг необхідно обрати тільки з натуральних тканин — бавовни або льону, без вмісту синтетики. Пелюшки, сорочечки, головні убори, все має бути зшите із тканини, що добре «дихає». Гуляючи з немовлям, не забувайте брати з собою вологі серветки або вологу бавовняну серветку, щоб зволожувати дитячу шкіру. Але не часто, щоб малюк не захворів. Не перестарайтесь у літню спеку і з підгузками. Вдома нехай малюк лежить голеньким на пелюшці-непромокайці, а от на вулицю надівайте підгузок.

Питний режим. На прогулянці завжди варто мати чисту питну воду, давати дитині пити кожні 20 хвилин малими дозами.

Їжа. У спеку діти їдять значно менше, ніж у холодну пору року, і це нормально. Не варто примушувати дитину їсти важкі м’ясні страви або наваристі супи тільки тому, що «так треба». Спробуйте годувати її часто і невеликими порціями, а для меню обирайте легкі страви, які не потребують тривалого перетравлення. Це можуть бути фрукти, овочі, нежирні супи, окрошка, молочні продукти, м’ясо птиці та нежирна риба.

Перебування на сонці. Сонячні ванни дуже корисні для малюка, оскільки сприяють виробленню організмом вітаміну D. Але треба пам’ятати, що шкіра у маленької дитини дуже ніжна і згоряє набагато швидше, ніж шкіра дорослої людини. Тому малюкові до 3 років взагалі протипоказано перебувати під прямими сонячними променями — лише у тіні. Сонячні ванни маленька дитина може приймати не довше 10-15 хвилин або до 10 години ранку, або після 17 години, коли сонце не у зеніті. Відкриті ділянки тіла повинні бути змащені сонцезахисним кремом, який, прийшовши додому, слід відразу ж змити, оскільки дитяча шкіра є дуже чутливою і може виникнути алергічна реакція у вигляді нашкірних висипань.

 Водні процедури. У літній період рекомендується збільшити кількість купань дитини до 2-3 разів на день. Щоб захистити дитину від спеки влітку, обтирайте її вологою губкою, але загальну температуру води не знижуйте, щоб уникнути застуди. Особливу увагу приділяйте паховим і шийним складочкам.

Молодим мамам слід знати, що прогулянки безпосередньо перед сном не тільки діють на малюка як снодійне, а ще й зміцнюють його нервову систему.

Батькам потрібно намагатися не допускати перегріву дитини, але якщо цього не удалось уникнути, то потрібно знати, як надавати правильну першу допомогу маляті при тепловому ударі.

Оцінка теплового нападу. Нерідко дорослим важко оцінити, наскільки перегрілася їхня дитина. Якщо маля важко дихає, почервоніло, спітніло, але при цьому повне сил і бадьоре — поки що приводів для хвилювання немає.

Перший симптом теплового удару — це погане самопочуття й млявість дитини. Тепловий удар нерідко виникає при зневодненні дитячого організму. Тому до симптомів ще можна віднести сильну спрагу, рідке сечовипускання, сухий рот, липка слина, відсутність поту. Перегрів у маляти може викликати знепритомнення, судоми, слабкий пульс, блювання й нудоту. Шкіра у маляти буде сильно почервонілою, і температура тіла може піднятися дуже високо, більше, ніж 39 градусів, але ноги й руки будуть холодними.

Перша допомога. Потрібно визначити, чи немає у дитини ознак шокового стану. Симптоми шоку: шкіра стає холодною і блідою, подих поверхневий, слабкий пульс, напівнепритомний стан. У такій ситуації дитину потрібно терміново віднести у прохолодне місце й надати необхідну допомогу. Якщо перегрів відбувся на вулиці, віднесіть дитину у тінь і розстебніть одяг, ноги при цьому потрібно трохи підняти. Потім дати рясне питво і зробити маленькі прохолодні примочки у місцях проходження великих судин. Всі процедури при виникненні теплового удару мають знизити температуру тіла дитини. І, зрозуміло, потрібно негайно викликати швидку медичну допомогу.

Якщо перегрів у маляти трапився вдома, то викликайте відразу швидку медичну допомогу і надавайте першу допомогу до приїзду лікарів:

 • посадіть малюка у ванну з прохолодною водою й тіло розтирайте губкою;
 • покладіть на чоло прохолодну серветку й дайте дитині випити води;
 • дитині категорично заборонено при тепловому ударі давати чай або лікарські препарати. Це може ускладнити стан.

 

Необхідно пам’ятати: тепловий удар може бути важкої, середньої й легкої форми.

Чим скоріше буде надана допомога, тим легше маля перенесе тепловий удар.

Дотримуйтесь необхідних правил – і літо принесе насолоду та щасливі спогади!

 

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Подолання конфліктів

Відділом соціальних служб по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» підготовано пам’ятку, як можна допомогти самому собі долати конфлікти, зберігаючи власне здоров'я.

Те, як ми проявляємо себе у конфліктах, як уміємо проживати сварки і витримувати зіткнення зі своїми близькими, впливає на наше самовідчуття у родині та партнерстві. Це питання актуалізувалося під час воєнних дій, коли багато людей втратили роботу, змушені переселятися у більш мирні регіони або бути разом на обмеженій площі через загрози вибухів чи обстрілів.

Рекомендуємо наступні поради зберегти собі у телефон чи комп’ютер і час від часу перечитувати, щоб нагадати собі сильні та слабкі сторони «дуелі» з близькою людиною.

Отже, якщо є переживання з приводу сварки з близькою людиною:

1. Треба спробувати скласти мапу «мінного поля» свого партнера

Конфлікт дозволяє побачити, що інша людина відрізняється від нас. Здавалося, ми знаємо про це і поза сваркою. Але саме під час суперечки, як ніколи раніше, «оголюються» особливості, звички, правила, обмеження та установки, які не співпадають з нашими власними.

У звичайному житті вони можуть сприйматися нами як незначні «дивацтва», з якими ми готові миритися, тому що вони нам не дуже заважають. Але у конфлікті відмінності виявляються «мінами», які вибухають під нашими словесними «кроками».

Конфлікт дозволяє побачити, що саме у нашому спілкуванні спрацьовує як детонатор. Або як та рушниця, яка, з’явившись на початку сюжету, у фіналі обов’язково спрацьовує. Щоб стосунки продовжувалися, було б непогано тримати в голові «карту мінного поля» свого партнера.

Щоб трохи потренуватися, варто згадати прямо зараз дві-три особливості партнера, які здаються дивними, але більшу частину часу не викликають роздратування, хоча під час конфлікту за лічені секунди виводять зі стану рівноваги. Можна їх записати, наприклад: «Ми перестаємо чути один одного у момент, коли…», «Коли мій партнер робить так, я відразу втрачаю контроль над собою…», «Мені хочеться вчепитися у свого партнера, коли…» Якщо вдалося продовжити хоча одну фразу або написати свою, можна вважати, що «міну» знешкоджено, і у подальшому, в реальній суперечці, її легше буде помітити заздалегідь до того, як на неї можна буде «нарватися».

2. Треба спробувати назвати свої емоції і побачити конфлікт у кольорі

Конфлікт приводить нас до необхідності краще розібратися у самому собі. Щоб зрозуміти емоції і поведінку іншої людини, треба спочатку розібратися у своїх емоціях і поведінці. Скориставшись «колесом емоцій» Роберта Плутчика, можна визначити, які емоції найчастіше супроводжують конфлікт, якого кольору він набуває. Варто поміркувати, які емоції може відчувати партнер, якого кольору конфлікт з його боку. Можна партнеру задати такі ж питання і порівняти відповіді. А після виконання вправи подумати, наскільки зрозумілі власні почуття і почуття партнера; наскільки партнер розуміє власні почуття і Ваші також.

3. Треба спробувати програти конфлікт як фільм

Але тільки наодинці з собою, перед дзеркалом.

Справа у тому, що конфлікт показує нам стосунки як взаємодію. Ми поранюємо іншого тим, чим ранимося самі. При цьому кожен із учасників «дуелі» зазвичай вважає: «Я ж поводжу себе нормально, проблема в іншій людині».

Але можна стати перед дзеркалом і подивитися у нього. Потім зробити крок назустріч зображенню у дзеркалі. І зображення зробить крок назустріч. Потім замахнутися, і зображення зробить випад. Зашипіти, і зображення зашипить. Закричати, і дзеркало закричить. Ви наступаєте, і з дзеркала тіснять Вас.

У кожному конфлікті відбувається ланцюгова «дзеркальна» реакція. А тепер можна спробувати стати перед дзеркалом нейтрально – так, щоб відчувати себе впевнено. І спокійно сказати про те, що турбує. Як здається, у якому «кадрі» по той бік дзеркала Ви будете почуті з більшою імовірністю?

Сподіваємося, наші поради допоможуть Вам у випадку виникнення конфліктних ситуацій і дадуть можливість подолати непорозуміння.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Фотофестиваль до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" ініціював проведення заходу з нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми.

Військова агресія Росії призвела до того, що українські жінки та діти змушені покидати домівки і прямувати до сусідніх країн; чоловіки, які залишаються всередині країни, втрачають роботу і дохід; обмежені можливості забезпечити головні потреби внутрішньо переміщених осіб, біженців та постраждалого від війни населення. Внаслідок цього виникає ризик торгівлі людьми.

Пріоритетом щодо запобігання торгівлі людьми є підвищення загального рівня правової обізнаності населення, формування навичок безпечної поведінки під час подорожі, у новому місці перебування і вдома, виховання поваги до прав та основних свобод людини, толерантне ставлення до потерпілих від торгівлі людьми тощо.

Наразі в Україні розпочато відповідну інформаційну кампанію, присвячену Всесвітньому дню протидії торгівлі людьми (30 липня).

З огляду на зазначене, Відділом  соціальної роботи по Шевченківському району разом із соціальним партнером – Комітетом у справах сім’ї, молоді та спорту по Шевченківському району Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту організовано інформаційно-просвітницький захід з підвищення рівня обізнаності населення про ознаки торгівлі людьми – фотофестиваль корисних посилань та інформацій з протидії торгівлі людьми.

Світлини та відеоматеріали з питань протидії торгівлі будуть розміщені у соціальних мережах, а кращі – на сайті Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради.

Надсилати Ваші матеріали можна на вайбер адміністраторів чату:

0634758040 або 0677205559, а також на електронні скриньки: dzercsssdm66166@ukr.net або shevkomitet@ukr.net.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Робочі будні

До Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" звертаються мешканці нашого району для отримання консультацій з різних питань, які входять до компетенції Відділу відповідно до чинного законодавства.

До Відділу соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» звернувся чоловік за консультацією щодо встановлення опіки над своєю малолітньою донькою, указавши на значні причини такого свого рішення. Йому було надано консультації стосовно зазначеного питання, роз’яснено порядок та послідовність встановлення опіки над малолітньою дитиною. Також  чоловік отримав координати служби у справах дітей, яка безпосередньо займається цим питанням, попередньо узгодивши з останньою можливий час візиту до цієї організації для підготовки відповідного пакету потрібних документів.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Прикрасьте своє життя!

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра" інформує щодо можливості безкоштовно брати участь у заняттях за шкільною програмою та творчих майстер-класах.

Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» інформує, що Благодійний фонд «Трохи вогню» продовжує свою діяльність у місті Харкові.  Він працює для родин, що перебувають у складних життєвих обставинах, де є діти шкільного віку, проводячи безкоштовні заняття зі шкільної програми та творчі майстеркласи. Заняття відбуваються щотижня, щоб отримати додаткову інформацію, можна телефонувати +380639692324 або написати листа на електронну скриньку trochyvognju@gmail.com. Сподіваємося, що надана інформація стане у нагоді отримувачам послуг нашого міста у цей непростий час, наповнивши кожен день новими приємними враженнями і корисними вміннями!

Записів з 1 по 10Всього: 14