Київський р-н

Новорічні традиції та обряди українського народу

Зовсім скоро ми будемо відзначати одне із найулюбленіших свят дітей та дорослих – Новий рік. Його чекають у всіх містах і містечках, селах і навіть невеличких хуторах, адже традиції святкування Нового року не тільки яскраві, а й дуже приємні.

Несподівані сюрпризи, довгоочікувані подарунки, дружні сімейні застілля і щирі побажання близьким та рідним людям – все це супроводжує новорічні свята і зігріває наші серця навіть у найлютіші зимові морози.

Відділ соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» підготував цілу підбірку старовинних традицій святкування Нового року, які знайомлять нас з історією власної країни, її культурою та звичаями.

Язичницько-християнські новорічні традиції

До початку ХХ століття новорічні традиції серед українського селянства носили змішаний язичницько-християнський характер. Новорічні свята вважилися магічним часом, коли пробуджувалася і ставала небезпечною різна нечиста сила. Також в цей період люди вірили в те, що у новорічну ніч відкривається небо і в Бога можна попросити будь-що. До цієї ночі, як і до свята Івана Купала, були приурочені тематичні перекази про палаючі гроші та незліченні скарби.

Люди вірили, що характер новорічного свята впливає не те, яким буде весь прийдешній рік. Саме з цієї причини сформувався цілий ряд звичаїв, обрядів та обмежень, в яких яскраво відбивався світогляд справжнього хлібороба – відданого, щирого і трудолюбивого, його впевненість у завтрашньому дні і достатку.

Традиційна новорічна обрядовість українців – це ціла низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з кульмінаційними точками 25 грудня – Різдво, 1 січня – Новий рік і 6 січня – Хрещення за старим стилем. Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Меланки (Маланки) і Василя. На відміну від Різдва і Хрещення, ці дні не мали важливого значення в релігійному календарі, тому в їхній обрядовості майже не помітно церковних мотивів.

Вечір 31 грудня називали щедрим, або багатим, до нього готували великий святковий стіл. В цей час вдавалися і до різноманітних магічних ритуалів. Наприклад, господар підходив з сокирою до дерева, звертаючись до нього: «Як уродиш – не зрубаю, як не вродиш – зрубаю» – і тричі легенько торкався сокирою стовбура. Наслідком цих дій мав бути рясний врожай фруктів. Також, щоб влітку позбутися гусені, люди вірили, що необхідно тричі оббігти садок босоніж.

Окрім того у народі побутували численні новорічні прикмети й ворожіння. В новорічну ніч дивилися на хмари: якщо вони йшли з півдня, вірили, що буде врожай ярових, якщо з півночі – озимих. Дізнатися про врожай зернових можна було залишивши надворі пучечки пшениці, жита, ячменю, вівса та ін. Краще вродить та культура, на якій за ніч впаде більше інею.

Також в цей час були дуже популярними величальні обходи й поздоровлення – щедрування, засівання, ритуальний обмін вечерею, обряди та ігри з масками («Маланка», «Коза») та ін. Традиційним святковим символом Нового року в Україні досить тривалий час була не звична для нас зелена ялинка, а «дідух». Виготовляли його з кулів соломи або першого зажинкового снопа, а потім прикрашали засушеними і паперовими квітами, різнокольоровими стрічками.

Святкування нового року за юліанським та григоріанським календарем

З приходом християнства та впровадженням юліанського календаря офіційно день Нового року був встановлений 1 березня. Згідно з народною традицією – це перший день весни і перший день нового року. Саме цього дня прокидалися від зимової сплячки бабаки, поверталися з вирію ластівки, господарі намагалися вгадати врожай, а садівники зрізували сухі гілки на деревах, щоб вони краще родили.

З прийняттям греко-візантійського церковного обряду в XV столітті початком церковного і громадянського року стали вважати 1 вересня. Цього дня справляли пострижини молодих хлопців і вперше садовили їх на коня. Ткачі встановлювали свої верстати і починали ткати килими, а селяни – копати картоплю. В т ой же час на українських землях, що входили до складу Великого князівства Литовського, початок Нового року святкували 1 січня.

На простори Київської Русі традицію святкування Нового року 1 січня запровадив цар Петро І у 1700 році. Саме він популяризував добре відомі всім нам головні атрибути новорічних свят – прикрашання ялинки, святкові привітання, феєрверки, новорічні кумедні костюми з масками. Замість бенгальських вогнів в той час використовували багаття з дров або соломи, які розпалювали прямо посеред великих вулиць. В новорічну ніч всі, у кого були рушниці або невеликі гармати, повинні були стріляти у небо у власному дворі. Згідно наказу Петра І, ялинкові прикраси повинні були висіти до 7 січня – люди вірили, що прикрашаючи новорічну ялину, вони задобрюють злі сили.

Григоріанський календар в Україні був запроваджений в 1918 році. Саме з цього часу дата його святкування починає збігатися з європейською. Православна церква відмовилась переходити на новий стиль, тому всі нерухомі церковні свята на Новий рік продовжують святкувати за юліанським календарем (за старим стилем) і зараз. Святкування Старого Нового року 14 січня і в наш час зберегло усю традиційну обрядовість та релігійно-культовий зміст, які протягом багатьох років передаються із покоління в покоління.

Святкування Нового року 1 січня для українців, як і для інших жителів багатьох країн світу, стало веселим світським святом. Новий рік 14 січня залишається невід’ємною складовою річного обрядового циклу нашого народу. Саме він в найбільшій мірі відображає традицію українського новорічного святкування, яке перекликається з релігійними та міфічними уявленнями поколінь предків та несе у собі глибокий і символічний зміст.

Колектив Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» щиро вітає всіх з наступаючим Новим роком та Різдвом Христовим. Бажаємо у наступному році бути ще більш активними, здоровими, життєрадісними, позитивними та успішними, щоб будь-яка добра справа вдавалася, а тепло близьких та рідних людей зігрівало навіть у найлютіші морози.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Святкові подарунки для сімей

До Дня Святого Миколая сім’ї, в яких виховуються діти з інвалідністю, що проживають на території Київського району міста Харкова, отримали продуктові набори та солодощі.

За сприяння і постійної підтримки Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги» продукти першої необхідності були відвезені та вручені Святим Миколаєм восьми родинам, в яких виховуються діти з інвалідністю. До наборів увійшли крупи, цукор, соняшникова олія,  тушонка, печиво. Окремо дітям були подаровані святкові набори із солодощів.

Завдяки співпраці Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» і Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги» сім’ї, що перебувають у складних життєвих обставинах, отримали не лише відчутну благодійну допомогу, а й приємні емоції від спілкування зі справжнім символом новорічних свят – Святим Миколаєм.

«Приїзд улюбленого казкового персонажа з подарунками справив на мою донечку надзвичайно приємне враження. Зайшовши до нашої квартири, Святий Миколай попросив її розповісти новорічний віршик і вона не розгубилася, а порадувала його чудовими рядками у теплій домашній атмосфері», – розповідає отримувачка послуг у Відділі соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра», Ольга Миколаївна. – «Я впевнена, що моя Дар’я буде ще довго згадувати цей святковий візит і смакуватиме цукерками, які вона, до речі, дуже полюбляє. Дякуємо благодійному фонду і Відділу соціальної роботи за надану допомогу, бажаємо всім щастя і здоров’я у Новому році».

Також за підтримки Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги» щомісячні продуктові набори у грудні отримали ще вісімдесят дві родини, які проживають на території Київського району міста Харкова. Таким чином вдалося надати допомогу найбільш вразливим категоріям населення, а саме: багатодітним та малозабезпеченим сім’ям, одиноким матерям, колишнім вихованцям інтернатних закладів, особам із числа дітей-сиріт, які вже мають свої родини, внутрішньо переміщеним особам з Донецької та Луганської областей.

Нагадуємо, що на базі Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги» завжди можна отримати кваліфіковану психологічну допомогу, а також допомогу у вигляді одягу та взуття.

Відділ соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» висловлює щиру вдячність Харківському обласному благодійному фонду «Соціальна служба допомоги» за проявлену увагу, актуальну підтримку і благодійну допомогу сім’ям, що опинилися в складних життєвих обставинах.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Ми – здорове покоління

Фахівці Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» провели профілактичні лекції учням восьмого і дев’ятого класів Харківського технологічного ліцею №9.

«Ми – здорове покоління» – тема чергової лекції для школярів охоплює відразу декілька важливих аспектів виховання підростаючого покоління, а саме:

 • уважне і дбайливе ставлення батьків до своїх дітей;
 • попередження шкідливих звичок серед молоді;
 • сприяння дорослих формуванню здорового і активного способу життя підлітків;
 • проведення профілактичних заходів (тематичні бесіди, тренінги, семінари);
 • формування почуття відповідальності за власне життя і здоров’я.

В ході проведення профілактичного заходу його учасники виділили наступні фактори впливу на формування шкідливих звичок серед підростаючого покоління:

 • негативне оточення (друзі, знайомі);
 • аналогічний родинний приклад (найближчі родичі – батько, мати, брат, сестра);
 • невміння обрати правильні життєві орієнтири;
 • невпевненість у собі, почуття страху;
 • бажання зробити щось «за компанію» (куріння, вживання алкогольних напоїв);
 • прагнення «сховатися» від своїх проблем за допомогою сигарет, наркотичних речовин, алкоголю.

Вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин, куріння, ігрова або комп’ютерна залежність – все це призводить до соціального падіння людини, а в молодому віці ще й до проблем із фізичним, психічним розвитком і здоров’ям в цілому. Людина, що йде на поводу у шкідливих звичок, перестає належати самій собі, а її головне бажання підпорядковується лише одній меті – будь-якою ціною добути для себе чергову порцію «кайфу».

Сигарети, алкоголь, наркотики, ігроманія – будь-яка із цих залежностей досить важко піддається корекції і лікуванню, а ось шкоду дитячому організму завдає дуже велику. Саме з цієї причини, починаючи зі шкільного віку, варто постійно проводити профілактичні бесіди з дітьми, демонструючи наглядні життєві приклади, а в разі потреби, залучати до співпраці кваліфікованих спеціалістів.

Шановні батьки! 

Будьте уважними і відповідальними за здоров’я і самопочуття своїх дітей, не перекладайте відповідальність і турботу про них на плечі оточуючих. Показуйте власним прикладом, як потрібно жити, вчитися і працювати на належному рівні, виховуючи підростаюче покоління у затишній і здоровій атмосфері дружньої родини.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

«Птахи надії»

На базі Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» пройшов творчий захід до Міжнародного дня людей з інвалідністю.

У п’ятницю, 3 грудня, в актовому залі Відділу відбувся яскравий і насичений творчий вечір, до якого залучилися діти з інвалідністю та їхні батьки. Також у заході взяли участь вихованці Дитячої музичної школи №6 ім. М.В. Лисенка, які виконали для присутніх декілька пісень.

Спочатку дітки взяли участь у конкурсі, головною умовою якого було витягнути своє завдання на папері із яскравого глечика і потім виконати його. Після спільного танцю із батьками, діти долучилися до колективної роботи під назвою «Птахи надії». Кожен із них мав розфарбувати свою пташку і написати на ній побажання своїм рідним та близьким людям. Щастя, здоров’я, любові, успіхів – всі дітки досить швидко справились із поставленим завданням, висловивши найтепліші почуття на папері.

Після колективної творчої роботи малеча отримала заохочувальні подарунки – дитячі ігри та яскраві чашки. Спільне фото на згадку – це ще одна тепла мить заходу, яка назавжди залишиться не тільки на фотографії, а й в серцях всіх присутніх.

Екскурс в історію

Міжнародний день людей з інвалідністю, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 14 жовтня 1992 року, щороку відзначається 3 грудня. Головна мета цього рішення полягала у подальшій інтеграції осіб з інвалідністю у повноцінне життя суспільства. Цей день не є масштабним святом, а лише додатковим приводом для привернення уваги оточуючих до проблем цієї категорії населення, захисту її прав, гідності і благополуччя. На сьогоднішній день кількість людей з інвалідністю у всьому світі становить більше одного мільярда осіб, або близько 15% населення Землі.

Відділ соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» висловлює щиру вдячність педагогічному колективу і талановитим вихованцям Дитячої музикальної школи №6 ім. М.В. Лисенка за проявлену увагу, чуйність, турботу і прекрасні миті спільного дозвілля, які були подаровані дітям з інвалідністю та їхнім батькам, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Профілактика правопорушень серед підлітків

Фахівці Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» спільно з працівниками Київського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області провели профілактичні лекції старшокласникам місцевої школи.

Цього разу головною темою просвітницького заходу для учнів Харківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №5 стала профілактика правопорушень серед підлітків.

Основні чинники підліткових правопорушень

Згідно чинного законодавства України, малолітніми вважаються всі особи у віці до чотирнадцяти років, неповнолітніми – у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Під час обговорення даної теми, учасники заходу виділили основні чинники, які обумовлюють злочини неповнолітніх, серед яких:

 • негативний вплив сім’ї (тривала бездоглядність, зайва опіка або навпаки, суворість, постійні конфлікти в родині);
 • сфера негативного проведення дозвілля (спільне вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин, цигарок та ін. в компанії);
 • потреба в самоствердженні;
 • вплив засобів масової інформації (Інтернет, телебачення, преса, радіо).

Нажаль, проблема зростання правопорушень серед молоді продовжує набирати обертів в усьому світі. На думку фахівців Відділу, профілактика правопорушень неповнолітніх, передусім, є педагогічною проблемою, тому що вона пов’язана з вирішенням певного кола виховних завдань. В цій справі особливе місце мають зайняти ранні профілактичні дії, які повинні розпочинатися ще з дитячого садка і початкових класів школи, коли закладаються основи характеру, ставлення до оточуючих, поведінки в побуті.

Відповідальність за правопорушення

Серед підлітків досить поширеною є думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки, але це не так. Законодавством передбачені конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з шістнадцяти років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів навіть з чотирнадцяти років. Загалом можна виділити три види юридичної відповідальності – цивільну, адміністративну та кримінальну.

Цивільна відповідальність – це встановлені законом юридичні наслідки за невиконання або неналежне виконання особою обов’язків/зобов’язань, що пов’язані з порушенням цивільних прав другої сторони. Переважно цивільна відповідальність зводиться до компенсації завданих збитків і носить майновий характер, тому якщо у неповнолітнього немає майна, достатнього для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть його батьки.

Адміністративна відповідальність – це вид юридичної відповідальності, який застосовується до особи, що вчинила адміністративне правопорушення. Адміністративним правопорушенням визнається протиправна дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративну відповідальність несуть особи, яким на момент вчинення злочину виповнилось шістнадцять років. Відповідальність за осіб, віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, покладається на законних представників у вигляді штрафу. До неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані заходи впливу або адміністративні стягнення.

В ході профілактичної лекції було зазначено, що згідно чинного законодавства України, кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось повних шістнадцять років. Згідно ч. 2 ст. 22 Кримінального кодексу України (ККУ), за деякі злочини кримінальна відповідальність може настати з чотирнадцяти років, а саме:

 • умисне вбивство;
 • посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги представника іноземної держави;
 • умисне тяжке тілесне ушкодження;
 • умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження;
 • диверсію;
 • бандитизм;
 • терористичний акт;
 • захоплення заручників;
 • зґвалтування;
 • насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом;
 • крадіжку;
 • грабіж;
 • розбій;
 • вимагання;
 • умисне знищення або пошкодження май         на;
 • пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів.

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань як штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк.

Шановні батьки! Правопорушення, скоєне у підлітковому віці – це темна пляма на все подальше життя. Будьте уважними і дбайливими по відношенню до власних дітей, не залишайте поза увагою будь-які зміни у поведінці, вподобаннях чи найближчому оточенні дитини – в майбутньому це може призвести до небажаних наслідків. Пам’ятайте – ваша роль у становленні дитячої особистості величезна і нехтувати її виконанням у повному і належному обсязі неприпустимо!

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Стоп насильству!

В період з 25 листопада до 10 грудня в Україні пройде масштабна кампанія «16 днів проти насильства», долучитися до участі в якій зможе кожен бажаючий.

Головна мета заходу полягає в тому, щоб привернути увагу широкого суспільства до проблем подолання домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Всеукраїнська кампанія проводиться щороку з 25 листопада до 10 грудня і охоплює наступні важливі дати:

 • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
 • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
 • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
 • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
 • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
 • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
 • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

За інформацією Міністерства освіти і науки України в умовах світової пандемії, пов’язаної із поширенням вірусного захворювання COVID-19 та переходу на здобуття освіти в дистанційному режимі, кількість випадків насильства та експлуатації неповнолітніх дітей в мережі Інтернет останнім часом значно збільшилась. Для вирішення цієї важливої проблеми необхідно консолідувати всі зусилля, щоб кожен із нас зміг внести свою частку в реалізацію масштабного і надважливого проекту – ефективної боротьби з насильством у світі.

До Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства» долучилися і фахівці Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра». Профілактичні лекції з розповсюдженням тематичного матеріалу – інформаційних буклетів щодо протидії торгівлі людьми, дитячого булінгу та профілактики насильства над жінками було проведено для учнів одинадцятого класу Харківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №164.

Корисні контакти «гарячих ліній»:

099-092-55-51, 063-400-33-00 – телефон довіри «Нитка Аріадни» (працює щодня, з 18:00 до 21:00), Skype: nitka-ariadna.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Жадана перемога перед відпусткою

У суботу, 20 листопада, сім’ї, що перебувають у складних життєвих обставинах, відвідали останній домашній матч футбольної команди «Металіст» у цьому році.

За сприяння Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» безкоштовні білети на футбол отримали більше тридцяти осіб, які знаходяться на обліку державної установи і є активними вболівальниками харківської команди.

Не дивлячись на прохолодну осінню погоду, бажаючих підтримати улюблену команду виявилося чимало. Стадіон на Обласному спортивному комплексі «Металіст» емоційно реагував на все що відбувалося на футбольному полі і активно підтримував своїх гравців. Шістнадцятий матч сезону закінчився розгромною перемогою харків’ян з рахунком 3:0. Зараз «Металіст» має п’ятдесят очок і впевнено випереджає свого головного противника – команду «Кривбас» із міста Кривий Ріг.

Авторами трьох переможних голів стали футболісти Євген Банада, Матеус Пейшоту і Євген Підлепенець, які продемонстрували своїм вболівальникам справжню майстерність у боротьбі за бажаний результат. Останні два голи були забиті майже наприкінці гри – на вісімдесят третій і дев’яностій хвилині матчу.

«Не дивлячись на те, що останнім часом погода стала дещо прохолоднішою, ми не могли пропустити останню домашню гру у цьому році. Ми любимо наш «Металіст» і вболіваємо за нього в будь-яку пору року», – ділиться Олександр, родина якого знаходиться на обліку Відділу як така, що перебуває в складних життєвих обставинах. – «Сімейне дозвілля у такому форматі допомагає згуртувати всіх членів нашої родини і весело провести час з дітьми, адже вони у нас теж активні шанувальники харківської команди. Тепер будемо чекати весну, щоб знову зустрітися на футбольному стадіоні і підтримувати своїх».

Відділ соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» висловлює щиру вдячність за надану можливість сім’ям, що перебувають у складних життєвих обставинах, безкоштовно відвідувати футбольні матчі на ОСК «Металіст».

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Київський р-н

Студентська практика

Студенти декількох вищих навчальних закладів міста Харкова взяли участь у навчальному курсі для майбутніх психологів-консультантів, які зможуть працювати на Телефоні довіри «Нитка Аріадни».

Навчальний курс, який буде проходити на базі Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра», розпочав свою роботу у рамках проходження щорічної практики майбутніх психологів-консультантів, які мають намір працювати у телефонному режимі. Цього разу до участі у заході долучилися студенти, які навчаються на першому, другому та третьому курсах вищих  закладів освіти.

Під час першої і другої зустрічі студенти-практиканти обговорили орієнтацію і мотивацію учасників заходу, а також дізналися про специфіку роботи Телефону довіри «Нитка Аріадни» і головні вимоги до професійних консультантів. Загальний навчально-тематичний план курсу включає у себе двадцять питань, що дозволяє повністю охопити всю специфіку діяльності Телефону довіри:

1. Вступ. Орієнтація і мотивація учасників. Екстрена психологічна допомога: проблеми телефонного консультування, принципи роботи Телефону довіри, вимоги до консультанта.

2. Діалог як філософсько-психологічна проблема. Специфіка телефонного діалогу. Роль консультанта і абонента.

3. Початок телефонного діалогу. Мовчазний абонент: причини і очікування, стратегії допомоги.

4. Перша фаза допомагаючого телефонного діалогу: вислуховування (установка і стратегії).

5. Перша фаза допомагаючого телефонного діалогу: рефлексія і визначення теми для обговорення.

6. Комплексне закріплення навичок слухання і рефлексії.

7. Друга фаза телефонного діалогу: укладення контракту між консультантом і абонентом. Характер питань.

8. Друга фаза телефонного діалогу: дослідження можливостей абонента.

9. Третя фаза телефонного діалогу: переосмислення ситуації, рішення про дії, добре оформлений результат.

10. Деякі складні аспекти другої і третьої фаз допомагаючого телефонного діалогу.

11.Конфронтація у діалозі, доцільність і обмеження у використанні. Перенесення і контрперенесення у консультуванні.

12. Закінчення розмови. Можливість перенаправлення до іншого консультанта. Профілактика негативних емоцій. Оцінка результативності телефонного діалогу.

13. Психологія кризи. Суїцидальні дзвінки.

14. Кризові посттравматичні дзвінки.

15. Робота з горем і душевним болем.

16. Сексуальні дзвінки. Проблеми побудови стосунків.

17. Робота з адикціями (наркотична, тютюнова, алкогольна залежність).

18. Робота з постійними абонентами. Робота з психіатричними хворими.

19. Синдром психологічного згоряння. Профілактика «згоряння». Супервізія.

20. Межі компетентності консультанта Телефону довіри. Етичний кодекс і правила поведінки.

Наступного разу студенти-практиканти розглянуть основні аспекти побудови конструктивного телефонного діалогу, ролі у ньому консультанта і абонента.

Нагадаємо, що Телефон довіри «Нитка Аріадни» працює для різних категорій населення і охоплює дуже широке коло питань, з якими ми щодня стикаємося у повсякденному житті. Незапланована вагітність, сімейні конфлікти, проблема залежностей та співзалежностей, дитячий булінг, особливості підліткового віку – вирішити ці проблеми самотужки інколи буває дуже важко і навіть неможливо. В такому випадку на допомогу завжди прийде професійний психолог-консультант, який скерує дії у потрібний напрямок для досягнення максимально позитивного результату.

Безкоштовну психологічну допомогу  Телефону довіри «Нитка Аріадни» можна отримати щодня, з 18:00 до 21:00 за телефонами:

099-092-55-51, 063-400-33-00

Skype: nitka-ariadna

Навчальний захід для студентів-практикантів відбувся з дотриманням усіх вимог карантину, запровадженого у зв’язку із поширенням вірусної хвороби COVID-19.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Алчевських, 5

тел.: 725-19-37 (38, 39)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.kievskiy

instagram: www.instagram.com/css.kievrajon

Авторка: Юр’єва Ірина Сергіївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»

Записів з 1 по 8Всього: 8