Київський р-н

Скринька юридичних консультацій

Центр соціальних служб Київського району м. Харкова започатковує рубрику з огляду найактуальніших юридичних питань, відповідь на які надає провідний юрисконсульт державної установи.

«Скринька юридичних консультацій» – це постійна рубрика, у якій ви завжди зможете дізнатися про зміни у діючому законодавстві України, знайти відповідь на важливі питання, а також поглибити свої знання у юридичній сфері. Цього разу ми розглянемо таку важливу тему, як аліменти. Хто і кому сплачує аліменти, порядок нарахування і визначення їх розміру, додаткові витрати на дитину – відповідь на всі ці питання ви знайдете у сьогоднішньому матеріалі.

Хто і кому сплачує аліменти?

Згідно чинного законодавства України, батьки зобов’язані утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття (до 18 років), повнолітніх непрацездатних дочку/сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть сплачувати аліменти. У випадку коли повнолітні дочка/син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23-х років за умови, що вони можуть надавати таку матеріальну допомогу. Існує два способи стягнення аліментів – мирним шляхом та у примусовому порядку.

За домовленістю між батьками той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. Так, сторони між собою домовляються щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку. Для гарантії виконання домовленості батьки можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини. Умови договору не повинні суперечити діючому законодавству та відповідати інтересам дитини. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Також один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. У разі відсутності домовленостей один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Визначення розміру аліментів

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонічного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів становить розмір прожиткового мінімуму для однієї дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

      При визначенні розміру аліментів враховуються наступні фактори:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка/дружини, батьків, дочки/сина;
  • наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  •  інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно Закону України про бюджет на поточний рік з грудня 2020 року прожитковий мінімум на одну дитину до шести років становить1779 грн., з шести до вісімнадцяти років – 2218 грн., з 1січня 2021 року в бюджет будуть внесені зміни стосовно розміру прожиткового мінімуму.

Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини визначається: на одну дитину – 1/4; на двох дітей – 1/3; на трьох і більше дітей –1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину. У твердій грошовій сумі суд визначає розмір аліментів за заявою одержувача і з врахуванням обставин справи. Зокрема, якщо платник аліментів має нерегулярний дохід. Розмір аліментів у твердій грошовій сумі підлягає щорічній індексації.

Додаткові витрати на дитину

Той із батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той із батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після фактичного понесення одноразово, періодично або постійно.

Наступного разу ви отримаєте вичерпну консультацію щодо самостійного складення позовної заяви без допомоги адвоката.

Нагадуємо, що отримати безкоштовну юридичну консультацію провідного юрисконсульта Центру соціальних служб Київського району м. Харкова можна за телефоном: (057) 725-19-38.

Понеділок – четвер – з 9:00 до 18:00

П’ятниця – з 9:00 до 16:45

Перерва з 13:00 до 14:00

Субота, неділя – вихідний.

Київський р-н

Діти у пошуку динозаврів та діамантів

На базі Центру соціальних служб Київського району м. Харкова 13 жовтня пройшов розважально-пізнавальний захід для дітей з інвалідністю.

Організаторами заходу «Ми до тебе, казка, в гості завітали» стали фахівці Центру і студенти Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. У казковій естафеті взяли участь діти віком від 6 до 12 років, які виховуються у сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах. Спочатку малеча виконала вправу «Угадайка», під час якої їм було продемонстровано картинки з персонажами із різних мультфільмів. Діти разом з батьками вгадували назви мультфільмів, а потім співали пісні із них: «Антошка», «А хто такі фіксики», «Пісня Червоної Шапочки» тощо.

Після цього малеча разом із соціальними фахівцями та студентами виконала танець з Бабою-Ягою, розподілила з Феєю різнокольорових метеликів по квіточкам, а потім зібрала із окремих деталей улюблених героїв мультфільмів. Всі діти поводили себе активно і демонстрували оточуючим щирий азарт і зацікавленість у всьому, що відбувалося цього вечора у залі.

Як відзначають організатори заходу, головною його метою було налагодити ефективний процес взаємодії здобувачів освіти та дітей з особливими освітніми потребами, залучивши їх до процесу творчості та створивши реабілітаційно-розвивальну ситуацію. Під кінець заходу всі діти отримали заохочувальні подарунки – набір для проведення розкопок, хлопчикам – у пошуку двох скелетів динозаврів, а дівчаткам – у пошуку діамантів.

Захід для дітей на базі Центру відбувся з дотриманням усіх вимог карантину, запровадженого у зв’язку із поширенням вірусної хвороби COVID-19. Всі учасники та організатори використовували спеціальні засоби індивідуального захисту.

Центр соціальних служб Київського району м. Харкова висловлює щиру вдячність Харківському національному педагогічному університету ім. Г.С. Сковороди за багаторічну та плідну співпрацю з метою надання посильної допомоги та проявлену увагу до сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах.

Київський р-н

Захоплюючий квест для активних школярів

Діти із сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, які проживають на території Київського району міста Харкова, взяли участь у Кубку Харківської обласної організації «Фізкультурно-спортивна спілка «Динамо» України 2020 (далі – ХОО «ФСС «Динамо» України).

Спортивний захід відбувся у відповідності до календарного плану і програми спільних заходів ХОО «ФСС «Динамо» України і Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі – ГУНП в Харківській області) з організації і проведення фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів для дітей вразливих категорій.

У квесті прийняли участь тридцять три молодих спортсмени – учні 6-9 класів, які люблять спорт і ведуть активний спосіб життя. Спочатку всі учасники розділилися на одинадцять команд по три чоловіки у кожній. За сценарієм їм необхідно було протягом однієї години пройти визначену дистанцію за картою і знайти під певними деревами прапорці з цифрами. Кожна команда наносила знайдені цифри на спеціальний бланк, виданий організаторами заходу на старті, за допомогою ручного компостеру.

Грамотами, медалями та спеціальними призами були відзначені команди, які прийшли до фінішу з максимальною кількістю нанесених цифр і зайняли перше, друге і третє місце відповідно. Трійка лідерів отримала цінні подарунки: музичні колонки, навушники та ручні смарт-годинники, а всі інші учасники – солодощі та фруктові соки. Також для дітей були проведені показові виступи працівників Управління поліції охорони і кінологічної служби ГУНП в Харківській області.

За словами організаторів спортивного заходу, головною метою його проведення є щире бажання розвивати і підтримувати у молоді прагнення до здорового і активного способу життя. Захоплююча боротьба між підлітками була корисною не тільки для їхнього здоров’я та самопочуття, а й для формування лідерських якостей особистості і вміння злагоджено працювати у команді.

Дитячий спортивний захід відбувся на свіжому повітрі з дотриманням усіх вимог карантину, запровадженого у зв’язку із поширенням вірусної хвороби COVID-19. Всі учасники та організатори дотримувались необхідної дистанції і використовували спеціальні засоби індивідуального захисту – одноразові маски для обличчя і дезінфектори для рук.

Центр соціальних служб Київського району м. Харкова висловлює щиру вдячність Харківській обласній організації «Фізкультурно-спортивна спілка «Динамо» України та Головному управлінню Національної поліції в Харківській області за організацію і проведення дитячого спортивного заходу, а також за допомогу у формуванні навичок здорового способу життя і цілеспрямованості до поставленої мети у підростаючого покоління.

Записів з 1 по 3Всього: 3