ХМЦСССДМ «Довіра»

Надання соціальних послуг центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова у період послаблення режиму карантину

На сьогоднішній день карантин в Україні подовжено до 22 червня, але перестають діяти певні обмеження, далі про особливості роботи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова в нових умовах.

*ЦСССДМ - центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова

 

НАГАДУЄМО! Важливо у період карантину:

 • слідкувати за самочуттям та температурою тіла;
 • дотримуватися норм особистої гігієни та гігієни помешкання;
 • уникати скупчення людей;
 • дотримуватися соціальної дистанції (1.5 – 2 м);
 • мінімізувати пресування у громадському транспорті;
 • дотримуватися маскового режиму у громадських місцях

Слідкуйте за змінами у проведенні заходів та дотримання норм, рекомендованих Міністерством охорони здоров’я України під час пом’якшення карантину

 

У період послаблення режиму карантину центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова продовжують надавати послуги. Для отримання послуг необхідно:

 

Попередньо записатися на прийом

Для цього необхідно зв’язатися із працівниками центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді району за місцем вашого фактичного проживання. Контакти необхідного ЦСССДМ можете знайти за наступним посиланням: http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=1&id_kategorii=9

 

Дотримуватися заходів профілактики у ході отримання послуг

Важливо пам’ятати про особисту гігієну, дотримання маскового режиму, соціальну дистанцію. При ознаках гострих респіраторних захворювань (температура, нежить, кашель, слабкість, втрата нюху, смаку тощо) утриматися від візиту до ЦСССДМ, отримати послуги можна дистанційно.

 

Надавати перевагу дистанційному отриманню послуг

Ви маєте можливість отримати послуги он-лайн у телефонному режимі, за допомогою Інтернет-ресурсів, мобільних додатків.

Для отримання послуг дистанційно зв’яжіться з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді району за місцем вашого фактичного проживання (контакти за посиланням: http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=1&id_kategorii=9).

 

Якщо ваша ситуація потребує швидкого реагування з боку працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ви можете скористатися КНОПКОЮ «ЕКСТРЕНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА», яка заходиться на головній сторінці сайту ЦСССДМ: http://www.dovira.kh.ua/

 

Консультації, які ви можете отримати дистанційно у центрах соціальних служб для сім’ї дітей та молоді району м. Харкова за місцем вашого фактичного проживання:

 • інформаційні (наприклад щодо послуг, які надають центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, організацій, що надають гуманітарну допомогу та іншої інформації, яка належить до компетенції ЦСССДМ);
 • психологічні;
 • юридичні

 

Також центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Харкова

проводяться он-лайн заходи, до яких запрошуємо долучитися!

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Артмарафон 2020

Діти з сімей отримувачів послуг Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Шевченківського району міста Харкова взяли участь в артмарафоні "Ми діти України".

Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Шевченківського району міста Харкова взяв участь у марафоні "Ми діти України", який проводиться до Дня захисту дітей. Хочемо познайомити зі зразками творчості талановитих мешканців нашого району, які показують свої роботи в різноманітних техніках образотворчого мистецтва. Вони мають різний вік, але їх єднає почуття прекрасного, бажання завдяки своїй творчості зробити наш світ трохи кращим і добрішим. Участь у таких заходах сприяє єднанню членів родин, психологічному розвантаженню, нормалізації душевного стану і батьків, і дітей, особливо в умовах карантину і за необхідності дотримання його обмежень. Вашій увазі представлені декоративні пасхальні яєчка, зроблені дівчатами до найсвітлішого християнського свята, причому в одній роботі жартівливо обіграно дуже актуальну тематику цієї весни – карантин і необхідність щодня носити захисну маску!

Немишлянський (Фрунзенський) р-н

Допомога

Допомога сім'ям в період карантину!

Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Немишлянського району м. Харкова разом з Благодійним Фондом "Незалежна Країна" продовжує допомагати сім'ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, 13.05.2020 були надані продуктові набори та канцелярські приладдя для сімей, які виховують дитину-інваліда.

Київський р-н

Яскрава творчість у форматі он-лайн

Активна малеча Київського району міста Харкова долучилася до загальноміського артмарафону "Ми діти України", який було організовано Харківським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра".

Захід до Міжнародного дня захисту дітей проходить в он-лайн режимі у зв’язку із введенням карантину, але навіть цей факт не впливає на бажання дітвори проявити свій талант. Малювання, ліплення із пластиліну, аплікація, творчі доробки із бісеру – коло дитячих захоплень не має меж і дивує своїм різноманіттям та винахідливістю.

Одним із перших учасників артмарафону в Київському районі став тринадцятирічний Олександр Замбар, який намалював відразу декілька малюнків гуашшю на різну тематику: пейзажі природи, космос, фантастика. Хлопчик навчається в Харківському спеціальному навчально-виховному комплексі №8 і на даний час перейшов до восьмого класу. За словами його мами, Тетяни Георгіївни, навіть тяжка хвороба не обмежує бажання її сина займатися улюбленими хобі – малювати та грати у шахи.

Деякі роботи діти виконали зі своїми батьками, що є підтвердженням однієї простої, але дуже важливої життєвої істини – спільна робота двох поколінь зближує і робить ще більш міцними та надійними родинні зв’язки. Веселий дитячий щебет, невимушене спілкування у звичній домашній атмосфері, допомога словом і ділом старших – все це робить творчий процес насиченим, цікавим та продуктивним.

Загалом до участі в артмарафоні "Ми діти України" в Київському районі долучилося десять сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Хлопчики та дівчатка віком від шести до сімнадцяти років показали свої вміння у декількох творчих напрямках, вразивши своїм талантом не лише ровесників, а й дорослих.

Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Київського району м. Харкова щиро дякує всім дітям та їхнім батькам за активну участь у заході та наполегливість у розвитку творчих здібностей підростаючого покоління.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Вітеємо дітлахів з Днем захисту дітей

Міжнародний день захисту дітей відзначають щороку 1 червня у всьому світі. Діти - найбільш вразливі члени товариства і, на жаль, у сучасному світі їх інтереси і права часто порушуються. Тому в листопаді 1949 року в Парижі рішенням конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок було засновано день, присвячений дітям. Перше святкування дитячого дня було призначено на 1 червня 1950 року, в той раз його відзначили в 51 країні світу.

У Міжнародного дня захисту дітей є свій прапор. На зеленому тлі навколо знаку Землі розміщені стилізовані фігурки - червона, жовта, синя, біла і чорна. Ці людські фігурки символізують різноманітність і терпимість. В Україні, як і в усьому світі.

         Традиції свята - заходи, присвячені дітям, проходять в цей день у всіх куточках світу. У школах і дитячих садках проводяться відкриті уроки, присвячені цьому дню, а на вулицях соціальні служби, благодійні фонди проводять тисячі акцій та флешмобів, влаштовують дітям з малозабезпечених сімей та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, культурно-масові розваги, надають благодійні подарунки у вигляді іграшок, книг, солодощів. Нажаль, цього року в Україні, як і в усьому світі, запроваджено карантин, і ми не можемо порадувати дітлахів звичними веселощами. Однак за сприянням Благодійної організації «Благодійний фонд «Майбутність і надія» дітям з сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, будуть роздані подарунки до свята з дотриманням заходів карантину!

         Вітаємо усіх з Днем захисту дітей! Бажаємо, щоб кожна дитина нашої держави була зігріта увагою, любов'ю і турботою. Щоб часто лунав дзвінкий і щирий дитячий сміх. Бережіть малюків, захищайте, бережіть і любіть!
 

Новобаварський (Жовтневий) р-н

Участь у арт-марафоні

Отримувачі послуг Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Новобаварського району міста Харкова долучилися до арт-марафону "Ми діти України".

Арт-марафон присвячений дню захисту дітей. У зв'яку із каратином захід проводиться в он-лайн режимі. Учасникам було запропоновано виконати на вибір наступні творчі роботи: малюнки із застосуванням різної техніки малювання, творчі поробки з кольорового картону або паперу, пластиліну, тканини або іншого матеріалу. Десятирічний Костянтин  найперший відгукнувся на пропозицію та виконав творчу роботу "Маки" з використанням кольорової бумаги, тканини та тонких дротів. 

Підготування творчих поробок — це чудова нагода проявити фантазію та креативність. А якщо до творчого процесу долучаються батьки — це можливість провести час разом, поспілкуватися, почути наших діточок та самим бути почутими.

Адже саме при спільній роботі батьків та дітей можна покращити та зміцнити родинні зв'язки, навчитися шукати альтернативні рішення родинних питань, що накопичувалися тривалий час,  йти на компроміс та покращити родинну атмосферу!

Основ’янський (Червонозаводський) р-н

Профілактика ВІЛ/СНІДу як напрям соціальної роботи з дітьми та молоддю

Епідемія ВІЛ/СНІДу  впродовж останніх років стала глобальною проблемою для всього людства. Як свідчить світовий досвід, за своєю руйнівною дією на соціальні, демографічні та економічні основи епідемія ВІЛ/СНІДу є дуже небезпечною для розвитку людства. Проблема поширення ВІЛ/СНІДу серед населення в України за останні роки набула загрозливого характеру.

Сьогодні розрізняють три основні шляхи передачі ВІЛ інфекції:

 - під час статевого контакту;

- при порушенні цілісності шкіри та проникненні інфікованої крові безпосередньо до кровоносної системи неінфікованої людини, наприклад, при використанні нею шприца та голки, якими вже користувався вірусоносій, із залишками його крові (цей шлях зараження найбільш поширений серед ін’єкційних споживачів наркотиків);

 - внутрішньоутробна передача ВІЛ плоду з током крові інфікованої матері, або вже після народження через материнське молоко.

З дітьми важко говорити про загальнолюдські цінності - любов, відповідальність, добро та зло, як про абстрактні поняття. У профілактичній роботі з підлітками фахівці Центру соціальних служб Основ`янського району м. Харкова розуміють необхідність втілювати ці цінності у спілкуванні з дітьми, у взаємини з ними. Адже загальновідомо, що безпека та любов, задоволення від заохочення, усвідомлення свободи та вмотивованих заборон, приємної атмосфери спілкування складають основу морального розвитку підлітків та формують систему їх цінностей.

Організовуючи соціально-профілактичну роботу з дітьми та підлітками, спеціалісти Центру так чи інакше апелюють до їх ціннісних орієнтацій. Для виховання у дітей ставлення до здоров’я як до базової цінності, важливе їх внутрішнє переконання у необхідності такої цінності. Відомо, що людина пізнає навколишній світ та речі у ньому лише тією мірою, якою вона їх олюднює, включає у систему власних цінностей, робить їх опорними пунктами свого духовного, інтелектуального, чуттєвого та фізичного розвитку.

Проводячи профілактичну роботу, різні види бесід, консультацій, круглих столів з батьками та дітьми, соціальні фахівці вдаються до методів як первинної, так і вторинної профілактики.

Первинна профілактика ВІЛ/СНІДу в більшій мірі носить інформаційний характер, оскільки спрямована на формування в особистості неприйняття та категоричну відмову від певних стандартів поведінки та негативних звичок. Її змістом є: надання підліткам та молоді інформації про безпечну статеву поведінку, наслідки асоціальних дій, вживання різних видів алко- нарко- та токсичних речовин; роз’яснення правових норм стосовно різних аспектів асоціальної поведінки; популяризація переваг здорового способу життя.

Вторинна профілактика має на меті обмеження поширення окремих негативних явищ, зменшення ризику серед підлітків, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом чи не зовсім розбірливі у виборі сексуальних партнерів.

При організації профілактичної роботи з неповнолітніми фахівці враховують наступне:

- різницю в ступені тяжкості соціальної дезадаптації:

- різний рівень інтелектуального та особистісного розвитку дітей;

- стан соматичного здоров’я.

В якості базового компоненту профілактичної роботи з підлітками є формування в них, перш за все, позитивного ставлення до власного майбутнього та розвитку.

Профілактика ВІЛ інфекції серед неповнолітніх має бути однією з складових формування їх здорового способу життя, тому основними змістовими компонентами такої роботи є:

 - формування у неповнолітніх відповідального ставлення до власного здоров’я як базової життєвої цінності;

- формування сексуальної культури неповнолітніх;

- профілактика вживання наркотиків ін’єкційним шляхом;

- інформування неповнолітніх про служби, в яких вони можуть отримати психологічну та медичну допомогу.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Безпечні канікули!

Добігає кінця навчальний рік, закінчується карантин. Батьки виходять на роботу, а діти залишаються вдома самі до початку наступного навчального року. Дитина одна вдома – це завжди ризик.

Ось список питань, які батьки повинні обговорити зі своїм дітьми та які можуть врятувати життя дітям.

Що робити, якщо батьків немає вдома, а двері намагається хтось відкрити?

Дитина залишилася одна вдома, а в квартиру намагається проникнути зловмисник! Необхідно зателефонувати батькам, а тільки після цього  набрати службу порятунку. Розмова з фахівцем може затягнутися, а в цей час батьки зможуть зателефонувати знайомим сусідам і попередити їх.

Візьмеш цукерку у незнайомої тітки?

Не можна брати у незнайомих людей їжу, іграшки та інші речі! Навчіть дитину, що він зрідка може скористатися щедрістю сусідської бабусі, яка пригощає дітей солодощами, але не більше.

Що робити, якщо з розетки пішов дим, а вдома нікого немає з дорослих?

 Якщо виникла пожежонебезпечна ситуація в будинку або квартирі під час відсутності батьків, необхідно швидко залишити приміщення і викликати пожежну службу. Поки пожежна служба буде їхати до місця загоряння, дитина повинна звернутися до сусідів. Самостійно гасити пожежу категорично заборонено!

Незнайомий дорослий просить про допомогу. Допоможеш?

Якщо дитину на вулиці хтось чужий просить про допомогу, то необхідно відповісти відмовою. Відповідати потрібно чітко і швидко, а після йти. Якщо людині дійсно потрібна допомога, в першу чергу, вона звернеться за допомогою до дорослих.

Що потрібно робити, якщо нападає зграя собак?

Головне в цій ситуації - зберігати спокій, не провокуючи тварин на атаку. Не можна дивитися собакам в очі, але можна відвернути їх увагу будь-якою річчю: це може бути капелюх, парасолька або зошит. Потрібно акуратно відкинути предмет в сторону, а після поступово віддалятися від зграї, але не повертатися до неї спиною.

Чи підеш в гості до однолітка, з яким щойно познайомився?

Навчіть дитину, що ходити в гості з малознайомими людьми заборонено. Навіть якщо чужа людина назве себе другом сім'ї. Не можна ходити в гості не тільки з малознайомими дорослими, але і дітьми-однолітками. Дитина завжди може відмовитися, спираючись на те, що за ним стежить один з батьків.

Що робити, якщо відчув у будинку запах газу?

Дитині необхідно негайно вийти з квартири, звернутися до сусідів і викликати пожежних.

Якщо чекаєш ліфт і до тебе підійшли незнайомці - поїдеш з ними?

Входити в ліфт з незнайомцями не можна. Навчіть ваше чадо відповідати відмовою на пропозицію зайти в ліфт. Замість цього дитина може сказати, що почекає батьків, які ось-ось повинні підійти. І нагадайте йому, що найбільш безпечне пересування можливе лише з добре знайомими дорослими.

Що слід зробити, якщо помітив, що за тобою стежать?

Вірне рішення в цій ситуації - зайти в супермаркет, перукарню чи інше людне місце, а вже звідти зателефонувати батькам.

Кому можна відкривати двері, якщо ти сам вдома?

Не можна відкривати двері чужим людям. Здається, про це знають всі. Переконайтеся, що ваша дитина правильно розуміє це правило. Деякі твердо впевнені, що головна небезпека за дверима - це незнайомі чоловіки. Однак слід знати, що небезпеку можуть представляти і милі бабусі, і добрі тьоті, і навіть діти.

Що робитимеш, якщо незнайомець схопив тебе і не відпускає?

Найвірніша дія - привернути увагу людей. Можна кричати і битися, а при необхідності потрібно взяти камінь і кинути його в найближче вікно або машину. Відшкодування шкоди не так небезпечно, як наслідки зустрічі зі зловмисниками.

Як вчиниш, якщо опинишся серед великого натовпу людей сам?

Якщо дитина опинилася в натовпі, навчіть її зберігати спокій. Необхідно поступово зміщуватися на край натовпу, але не йти проти нього. Не можна наближатися до виступаючих предметів, наприклад стовпів і грат. Якщо дитина потрапила в натовп зі знайомим дорослим, тоді слід попросити дорослого взяти дитину на плечі.

Що робитимеш, якщо опинишся на вулиці під час грози?

Якщо дитина опинилася на вулиці під час грози, по-перше, що потрібно зробити - знайти безпечне укриття. Можна зайти в найближчий магазин або під'їзд. Якщо поруч немає укриття, можна сховатися в низькорослій ділянці лісу чи парку. Не можна перебувати біля металоконструкцій, водойм, високих дерев і автомобілів. Пам'ятайте, що найнебезпечніша та блискавка, за якою миттєво слідує гуркіт грому.

Якщо хтось в Інтернеті загрожує тобі або твоїй родині, що будеш робити?

Не можна піддаватися на провокації і погрози зловмисників. Якщо дитина отримує погрози, вона повинна негайно звернутися до батьків чи сусідів. Завдання кожного з батьків - встановити з дитиною довірливі відносини без втручання в особистий простір.

Чи можна брати аптечку з ліками тоді, коли батьків немає вдома?

Розкажіть дитині про небезпеку лікарських препаратів. Навіть якщо дитина впевнена, що якийсь вже знайомий препарат позбавляє від головного болю, брати домашню аптечку без батьків не можна. У разі нездужання потрібно негайно зателефонувати мамі, татові або найближчим родичам.

Шановні батьки, навчайте своїх дітей правилам безпечної поведінки поступово і розмірено. У дитини не повинно виникнути відчуття, що зовнішній світ - це зло. Нехай ваш син чи донька будуть уважними і обережними в певних ситуаціях, а в решту часу насолоджується найпрекраснішою періодом свого життя – дитинством!

 

Слобідський (Комінтернівський) р-н

День пам`яті померлих від ВІЛ/СНІДу

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я День пам’яті померлих від СНІДу проводиться кожну третю неділю травня. Цьогоріч він припав на 17 травня. Вперше цей день відзначили у 1983 році в Сан-Франциско (США). На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну недугу.

День пам’яті померлих від СНІДу має на меті привернути увагу населення до цієї проблеми, а також увагу влади до соціального захисту ВІЛ-позитивних людей.

Від початку епідемії вже померло людей більше, ніж загинуло за час Другої світовій війни. Причому серед шляхів передачі ВІЛ продовжує домінувати – статевий.

ВІЛ знижує імунітет, тому зростають ризики супутніх патологій, зокрема туберкульозу. Поєднана інфекція дуже небезпечна. 68% ВІЛ-інфікованих – це особи репродуктивного та працездатного віку: від 20 до 49 років.

Щоб зберегти своє здоров’я і здоров’я своїх рідних, важливо періодично проходити тест на ВІЛ. Симптоми ВІЛ-інфекції притаманні багатьом іншим хворобам, тому встановити діагноз остаточно можна лише шляхом тестування.

Фахівці Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Слобідського району м. Харкова попереджують отримувачів соціальних послуг та пересічних громадян, які цікавляться власним здоров’ям про важливі факти щодо запобіганню інфікуванню достатньо небезпечною хворобою ВІЛ/СНІД та пропонують ознайомитись з корисною інформацією.

Чи можна заразитись ВІЛ/СНІДом через сидіння на унітазі, оральний секс, салат, який приготувала ВІЛ-інфікована подруга? Відповіді – ниже. А ще – інформація про те, як захистити себе.

Найпопулярніші міфи про ВІЛ/СНІД

 • ВІЛ передається при поцілунку, кашлі і чханні – МІФ!

Слина, мокротиння, сльози, піт, сеча, блювотні маси не можуть стати причиною зараження ВІЛ. Так само абсолютно безпечними є обійми і рукостискання.

 • Можна заразитись вірусом через побутові предмети - посуд, одяг, телефон, унітаз і т.д. – МІФ!

Це неможливо так само, як і зараження через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина.

 • ВІЛ можна підхопити через укуси комах. – МІФ!

Комарі, мухи, клопи, воші не можуть переносити вірус імунодефіциту.

 • ВІЛом можна заразитись через шерсть кішки, укус собаки чи контакті з дикою твариною. – МІФ!

Тварини не можуть переносити вірус імунодефіциту.

 • Анальний секс не може бути причиною зараження. – МІФ!

Будь-який сексуальний контакт без презервативу (анальний, вагінальний, оральний) може стати причиною зараження.

 • ВІЛом не можна заразитись в салонах краси. – МІФ!

Будь-які інструменти, які багаторазово використовують для ін’єкцій, пірсингу, татуювання, можуть стати причиною інфікування. Переконайтеся, що майстер простерилізував інструменти.

 • ВІЛ не передається від матері до дитини. – МІФ!

ВІЛ передається під час вагітності та пологів, під час грудного вигодовування від ВІЛ-інфікованої жінки до дитини, якщо не вживати профілактичні засоби.

Як виявити ВІЛ

ВІЛ неможливо визначити за зовнішнім виглядом. Фахівці стверджують, що кожна друга ВІЛ-інфікована людина не здогадується про свою хворобу. Від моменту зараження ВІЛом до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Виявити проблему може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Результати аналізу можуть бути позитивними (ВІЛ-позитивний статус, що означає наявність вірусу імунодефіциту в організмі) або негативними (ВІЛ-негативний статус, антитіл до ВІЛ не виявлено). Однак навіть при негативному статусі слід пам’ятати про «період вікна» - час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.

Як захистити себе від ВІЛ/СНІДу

Найчастіше – у понад 70% випадків - ВІЛ в Україні передається статевим шляхом. Тому фахівці рекомендують використовувати презервативи, утримуватись від сексуальних контактів з незнайомими партнерами, а маючи постійного партнера, зберігати вірність.

Вірусом імунодефіциту можна заразитись через кров, тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались.

ВІЛ також передається від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. В цьому випадку лікарі проводять антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, призначають кесарів розтин та рекомендують штучне вигодовування.

ВІЛ і СНІД – в чому різниця

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.

 

 

Новобаварський (Жовтневий) р-н

ЗНАТИ, ДІЯТИ, ЖИТИ! Профілактика ВІЧ/СНІД

Наш світ населений безліччю різних мікроорганізмів. Велику частку в цьому мікросвіті складають хвороботворні для людини бактерії, віруси та ін.

Скільки живе на землі людина, стільки вона бореться з хвороботворними агентами і, на жаль, далеко не завжди виходить переможцем у цій сутичці.

 Одним з таких захворювань є ВІЛ-інфекція, кінцевою стадією якої є СНІД (синдром набутого імунодефіциту). Відомо, що в організмі людини існує унікальна система захисту - імунна система. Вона покликана боротися з проникаючими в організм людини хвороботворними мікроорганізмами, і робить це в переважній кількості випадків досить успішно, рятуючи людство від вимирання. Але з'явився вірус імунодефіциту людини - ВІЛ, який здатний пригнічувати і руйнувати дощенту людський імунітет. Таким чином, людина заразилася ВІЛ, незабаром залишається беззахисним перед масою хвороботворних мікроорганізмів, здатних привести людину до загибелі. Це глобальна загроза населенню планети, що вимагає глобальних дій усього світового співтовариства.

Основою профілактики ВІЛ-інфекції є здоровий спосіб життя, висока моральна культура, відмова від шкідливих звичок і випадкових статевих зв'язків, прихильність до захищеного сексу, освоєння і застосування в житті санітарних знань з проблем ВІЛ-СНІД. Безпечне і відповідальна поведінка кожної людини допоможе йому зберегти життя.

Давайте коротко поговоримо про те, що ж таке ВІЛ/СНІД?

ВІЛ (Вірус імунодефіциту людини) - один з найнебезпечніших для людини вірусів. Він вражає імунну систему, основне завдання якої - захищати наш організм від інфекцій.

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) - це кінцева і найважча стадія розвитку ВІЛ-інфекції.

Інфікування ВІЛ може відбутися:

Через кров:

 • користуючись чужим шприцом, голками;
 • при використанні нестерильних медичних інструментів, інструментів для пірсингу, татуажу та манікюру.
 • при спільному з ВІЛ-інфікованим використанні бритв, лез для гоління і зубної щітки.
 • при переливанні крові, її компонентів або пересадці органів.

Статевим шляхом (при сексуальних контактах без презерватива):

 • через сперму;
 • вагінальні виділення.

Від матері до дитини:

 • під час вагітності;
 • при проходженні через родові шляхи;
 • при годуванні груддю.

ВІЛ не передається через повітря, рукостискання, поцілунок. Для передачі ВІЛ необхідно, щоб біологічна рідина, що містить ВІЛ, потрапила на ушкоджену шкіру або слизову ротової порожнини, очей, піхви, прямої кишки або в кров неінфікованої людини.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ЗНАТИ СВІЙ ВІЛ СТАТУС?

 • Щоб не заразити своїх близьких людей і майбутніх дітей.
 • Щоб бути ще більш уважним до свого здоров'я, так як будь-яке захворювання на тлі ВІЛ-інфекції протікає важче і вимагає спеціального лікування.
 • Щоб Вчасно почати приймати СПЕЦІАЛЬНІ препарати, які зупиняють розвиток хвороби, та не допустиіти розвиток СНІДу.

У більшості випадків правильна профілактика і лікування симптомів СНІДу дозволяють справлятися з ними. Своєчасно розпочата високоактивна антиретровірусна терапія кардинально збільшує тривалість життя людей, які живуть з ВІЛ, та тривалий час запобігає розвитку СНІДу.

ЯК ВИЯВИТИ ВІЛ?

ВІЛ неможливо визначити за зовнішнім виглядом. Фахівці стверджують, що кожна друга ВІЛ-інфікована людина не здогадується про свою хворобу. Виявити проблему може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

ЩО ТАКЕ ТЕСТ НА АНТИТІЛА ДО ВІЛ? Тест визначає наявність специфічних антитіл до ВІЛ у крові людини. Можливі три результату тесту на ВІЛ: негативний, невизначений і позитивний.

ТЕСТУВАННЯ НА ВІЛ, відповідно до законодавства України, є добровільним і безкоштовним. Інформація про результат обстеження є конфіденційною. При бажанні пацієнта, тестування проводиться анонімно.

ЛІКУВАННЯ ВІЛ

СНІД було відкрито в 1981 році, а причину його виникнення, ретровірус ВІЛ, - в 1983 році. З того часу було розроблено десятки антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ. Різні класи антиретровірусних препаратів по-різному діють на вірус ВІЛ, а при комбінації різних препаратів значно зростає ефективність контролю вірусу і знижується ймовірність розвитку стійкості до препаратів. Сучасним стандартним підходом для всіх пацієнтів, у яких діагностується ВІЛ, є лікування як мінімум трьома різними антиретровірусними препаратами. Антиретровірусна комбінована терапія не дає вірусу розмножуватися і може повністю вивести його з крові. Це дозволяє імунній системі відновитися, побороти інфекції і запобігти розвитку СНІДу та інших довгострокових наслідків ВІЛ.

Лікування ВІЛ показує високу ефективність, якщо пацієнт суворо дотримується всіх розпоряджень і графіку прийому препаратів. Пропуск доз і припинення лікування з подальшим відновленням можуть привести до розвитку стійкості до препаратів, внаслідок чого вірус може почати розмножуватися і перейти в хворобу. Людям, які отримують лікування від ВІЛ, необхідна підтримка, щоб впоратися з проблемою регулярного прийому препаратів. Крім того, необхідні дієві системи моніторингу стійкості до препаратів.

Якщо Ви бажаєте пройти тест на ВІЛ, Ви можете звернутися до Харківського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом за адресою:

м. Харків, вул. Боротьби, буд. 6

Тел. - (057) 392 29 83

Записів з 1 по 10Всього: 32