ХМЦСС «Довіра»

Надання соціальних послуг центрами соціальних служб м. Харкова у період карантину

На сьогоднішній день карантин в Україні триває, далі про особливості роботи Центру соціальних служб  "Довіра" в нових умовах.

*Відділи - відділи соріальної роботи по районам м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб "Довіра"

НАГАДУЄМО! Важливо у період карантину:

 • слідкувати за самочуттям та температурою тіла;
 • дотримуватися норм особистої гігієни та гігієни помешкання;
 • уникати скупчення людей;
 • дотримуватися соціальної дистанції (1.5 – 2 м);
 • мінімізувати пресування у громадському транспорті;
 • дотримуватися маскового режиму у громадських місцях

Слідкуйте за змінами у проведенні заходів та дотримання норм, рекомендованих Міністерством охорони здоров’я України під час пом’якшення карантину

 

У період режиму карантину Відділи по районам м. Харкова продовжують надавати послуги дистанційно. Для отримання послуг необхідно зв’язатися з Відділом по району м. Харкова за місцем вашого фактичного проживання (контакти за посиланням: http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=1&id_kategorii=9).

 

Якщо ваша ситуація потребує швидкого реагування з боку працівників Відділу по району м. Харкова, ви можете скористатися КНОПКОЮ «ЕКСТРЕНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА», яка заходиться на головній сторінці сайту: http://www.dovira.kh.ua/

 

Консультації, які ви можете отримати дистанційно у Відділах по районам м. Харкова за місцем вашого фактичного проживання:

 • інформаційні (наприклад щодо послуг, які надають Відділи по районам м. Харкова, організацій, що надають гуманітарну допомогу та іншої інформації, яка належить до компетенції Відділів по районам м. Харкова);
 • психологічні;
 • юридичні

 

Також Харківським міським центром соціальних служб "Довіра" проводяться онлайн заходи, до яких запрошуємо долучитися!

ХМЦСС «Довіра»

Харківський національний педагогічний університету імені г.с. сковороди оголошує прийом абітурієнтів!

Факультет психології і соціології оголошує прийом абітурієнтів на денну та заочну форми навчання на 2021-2022 навчальний рік для отримання ступеня «магістр» з терміном навчання 14 місяців.

За спеціальністю 231 Соціальна робота (освітня програма: Соціальна педагогіка).  Особи, які закінчили 4 курсу зі різними спеціальностями і складали Єдиний вступний іспит (ЄВІ) подають електронну заяву на вступ до магістратури через особистий кабінет (https://ez.osvitavsim.org.ua) та надають копії і оригінали документів під час проведення вступного іспиту зі спеціальності (розклад фахових випробувань http://hnpu.edu.ua/uk/rozklad-vstupnyh-vyprobuvan-magistr-2021-rik).

 

Прийом документів відбувається на факультеті психології і соціології з 9.00 до 16.00 (перерва з 12.00 до 13.00)за адресою: пров. Фанінський, 3, кім. 215; тел.: (057) 701-04-64.

Початок прийому документів 15 липня 2021 року.

Завершення прийому документів 23 липня 2021 року (18.00).

Строки проведення університетом фахових вступних випробувань з 26 липня по 29 липня 2021 р.

(http://hnpu.edu.ua/uk/2021-m-g-i-s-t-r-programy-vstupnyh-vyprobuvan).

Розмір плати за навчання: 

 • денна форма навчання – 16800 грн/рік,
 • заочна форма навчання – 15400 грн/рік.

 

На навчання для здобуття ступеня «магістр» приймаються особи, які здобули ступінь бакалавра, магістра, спеціаліста за іншими спеціальностями.

Конкурсний відбір та зарахування осіб при прийомі на денну та заочну форми навчання для здобуття ступеня магістра (в т.ч. за спорідненою спеціальністю або на основі освіти, здобутої за іншою спеціальністю чи напрямом підготовки - «перехресний вступ»), здійснюється за загальнимрейтингом, який складається з суми результату фахового випробування та результатів співбесіди на базі університету.

Холодногірський (Ленінський) р-н

Дитячий денний табір на безоплатній основі

Інформація для батьків, які мають дітей віком 10-13 років. За сприянням соціального партнеру Відділу соціальної роботи по Холодногірському району Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» #Навчай_для_України, та за фінансової підтримки #Український_культурний_фонд в м. Харкові буде діяти безкоштовний табір.

Табір відбуватиметься з 28 липня по 5 серпня. Вже дуже дуже, дуже скоро! Активності проходитимуть з 9.30 до 14.00 щоденно, окрім вихідних на базі осередку Української академії лідерства за адресою: вул. Танкопія 12 Б, щоденно.

Тому, якщо маєте учнів 5-6 класів, які хочуть класно провести канікули, заповнвюйте форму реєстрації: https://forms.gle/uoyrBDb77HwkPb777

У програмі:

 • проведення наукових ігор
 • мистецькі розваги на свіжому повітрі
 • навчальні заняття з математики, інформатики, англійської, тощо

Також у дітей буде можливість долучитись до багаторівневої програми навчання.

“Навчай для України” – громадська організація, яка є партнером міжнародної мережі Teach For All, що об’єднує 60 країн.

"Навчай для України" - це лідерська стипендія, що дає можливість отримати насправді впливову роботу в житті, диплом змінотворця та доступ до міжнародної спільноти у 60-ти країнах світу.

Учасники "Навчай для України" на 2 роки стають натхненними вчителями для дітей у маленьких населених пунктах, де не тільки викладають один зі шкільних предметів, але й організовують позакласні ініціативи та важливі проекти для громад.

Учасник програми отримує постійну менторську підтримку, щомісячну стипендію та диплом магістра з педагогічних і освітніх наук Університету Грінченка. А також нетворкінг у мережі із 60 країн і унікальний трансформаційний досвід, допомагаючи долати освітню нерівність в Україні.

Батьки, бажаючі влаштувати дитину до безкоштовного денного табору, звертайтесь до Відділу соціальної роботи по Холодногірського району, наша адреса: Полтавський шлях, 46, 5 поверх, тел.: 057 725 3448, або реєструйтесь за посиланням: https://forms.gle/uoyrBDb77HwkPb777.

Шевченківський (Дзержинський) р-н

Екскурсія на авіазавод

З нагоди Дня сім'ї члени родин, які перебувають у складних життєвих обставинах, відвідали Харківський авіаційний завод.

День сім’ї щорічно відзначається 8 липня, і з нагоди цього свята Відділ соціальної роботи по Шевченківському району м. Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» у співпраці з соціальним партнером – громадською організацією «Харківська обласна організація ветеранів України (об’єднана)» – надали можливість членам родин, які перебувають у складних життєвих обставинах, відвідати музей Харківського авіаційного заводу, а також пройтися територією підприємства і ознайомитися з крилатими машинами різних часів, представленими там. Екскурсія складалася з двох частин. Перша частина – відвідання музею, експозиція якого знайомить відвідувачів з історією заводу, що починається в 1926 році. У музеї багато макетів літаків, оборонної продукції, зразків товарів народного вжитку, що вироблялися на авіазаводі. Все це розповідає про багату спадщину людського розуму, відданості улюбленій справі, творчого таланту і натхнення співробітників підприємства. Цікаво, що екскурсію проводив колишній інженер авіазаводу, який працює там з далекого 1955 року.

Друга частина екскурсії – прогулянка територією підприємства. Відвідувачі змогли ознайомитися з різними видами цехів, у яких відбувався надзвичайно складний і тривалий процес, результатом чого стала поява крилатих красенів, здатних за короткий час долати значні відстані. Своєрідним окремим музеєм під відкритим небом є колекція літаків, що різного часу виготовлялися на заводі.

Екскурсія збагатила враження присутніх, дала можливість отримати нову та цікаву інформацію – всі були задоволені і наповнені позитивними емоціями!

Слобідський (Комінтернівський) р-н

Як розлучення батьків впливає на дітей?

Сьогодні ми все частіше чуємо про пари, які знаходяться в стані розлучення або вже розлучилися. В чому причина? Можливо, люди беруть шлюб легковажно, не обдумавши достатньою мірою своїх рішень і не замислюючись про наслідки. А можливо, причина в згоді суспільства щодо розлучення, схвалення його, що має тенденцію до зростання? Або ж у тому, що розлучитися просто легше, ніж намагатися жити разом, долаючи труднощі й неприємні моменти? Ця стаття не розглядає причин розлучення, але покликана простежити його наслідки, які відбиваються на найбільш уразливих та чутливих членах сім'ї - дітях.

Найчастіше під час процесу розірвання шлюбу подружжя настільки зосереджені на собі, що не звертають уваги на почуття своїх дітей, а іноді, навіть, сприймають їх як «козир» у своїй тактичній грі. Багато психологів досліджували вплив розлучення батьків на психіку дітей і прийшли до висновку, що це один з чинників, який порушує нормальний розвиток дитини та формування особистості у подальшому житті.

Найбільш піддаються впливу процесу розлучення батьків діти шкільного віку.  Особливо складно в такий непростий період підліткам віком від 13 до 18 років. Період дорослішання сам по собі непростий, в цей час діти потребують особливої уваги та підтримки з боку обох батьків, але  натомість отримують  додатковий стрес, що може призвести до посилення втоми, проблем з концентрацією уваги, проблем з навчанням, а також до девіантної поведінки (крадіжки, бродяжництва, сумнівних компаній або вживання наркотиків, алкоголю, а іноді і суїцидальних помислів). Такі діти намагаються знайти підтримку поза межами сім’ї, вони себе вважають непотрібними батькам, а часто і звинувачують себе в негараздах своєї сім’ї.Такі діти – це діти в складних життєвих обставинах, і вони потребують особливої уваги та підтримки з боку суспільства.

Шановні батьки! Звертаємо Вашу увагу, що в моменти сумнівів про сенс і значення шлюбу необхідно на одну чашу терезів покласти власне благополуччя й задоволення, а на іншу - благополуччя дітей і усвідомлено прийняти правильне рішення! Бережіть своїх дітей! Любіть їх та цінуйте!

Якщо Ви відчуваєте, що потребуєте підтримки, - звертайтеся до Відділів соціальної роботи у Вашому районі, де Ви зможете отримати допомогу висококваліфікованих психологів, фахівців із соціальної роботи, юристів, які завжди готові надати Вам необхідну професійну допомогу.

 

Наші контакти:

м. Харків, вул. Плеханівська, 42, каб. 45, 46, 47

тел.: 725-26-86 (87)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.slobidskiy

Instagram: slobidsky_viddil

Авторка: Андрієвська Юлія Миколаївна, фахівець із соціальної роботи І категорії Відділу соціальної роботи по Слобідському р-ну м. Харкова ХМЦСС "Довіра"

Київський р-н

Права, обов’язки та відповідальність батьків

Належне виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками та дітьми завжди було важливим і актуальним питанням для суспільства. Згідно статей 51, 52 Конституції України батьки зобов’язані утримувати дітей до повноліття. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.

В черговому випуску рубрики «Скринька юридичних консультацій», яку веде провідний юрисконсульт Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра», ви отримаєте актуальну інформацію щодо обов’язків та прав батьків по відношенню до своїх дітей, а також відповідальність за їх невиконання і підстави для позбавлення батьківських прав.

Сім’я є середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини і її матеріального забезпечення, а також несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Згідно ст. 150 Сімейного кодексу України батьки мають наступні обов’язки:

 1. виховувати дитину в атмосфері поваги до прав та свобод інших людей, любові до родини, свого народу, своєї Батьківщини;
 2. піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток;
 3. забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
 4. не використовувати будь-які види експлуатації та фізичного покарання по відношенню до дитини, які принижують її людську гідність.

Дитина має право на захист від усіх форм насильства, зокрема домашнього насильства та інших проявів жорстокого поводження з дитиною, експлуатації, включаючи сексуальне насильство, у тому числі з боку батьків, втягнення в злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин, залучення до екстремістських, релігійних, психокультових угрупувань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор.

Здійснення батьками своїх прав та виконання ними обов’язків повинні ґрунтуватися на почутті поваги до прав дитини та її людської гідності. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини, обрання форми та методів виховання, крім тих, які суперечать закону або моральним засадам суспільства. Батьківські права не можуть суперечити інтересам дитини.

«На кожного із батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватись про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати до самостійного життя та праці», – наголошує провідний юрисконсульт Відділу.

Батьки несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини за охорону здоров’я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від батьківських обов’язків відповідно до закону.

Підстави для позбавлення батьківських прав

Згідно ст. 164 Сімейного кодексу України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав за наступних підстав:

 • залишення дитини в пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров’я без поважних причин, а також відсутність будь-яких проявів батьківського піклування протягом шести місяців;
 • ухиляння від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
 • жорстоке поводження з дитиною;
 • хронічний алкоголізм і наркоманія у батьків;
 • експлуатація дитини, примушення її до жебракування та бродяжництва;
 • засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Батько та/або мати можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них. Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухиляння батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:

 • не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
 • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
 • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
 • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
 • не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
 • не створюють умови для отримання нею освіти.

«Зазначені фактори як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати, як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов’язками», – акцентує увагу провідний юрисконсульт Відділу. – «Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого – заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки стосовно дитини».

Європейський суд з прав людини констатує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такого балансу, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

Правові наслідки позбавлення батьківських прав

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцятирічного віку (ст. 165СКУ).

У відповідності до ст. 19 Сімейного кодексу України особа має право на попереднє звернення за захистом сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування (до Служби у справах дітей) або до суду. При розгляді судом спорів щодо участі батьків/одного із них у вихованні дитини, орган опіки і піклування подає до суду письмові висновки щодо розв’язання спору.

Особа, позбавлена батьківських прав втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання, перестає бути законним представником дитини, втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми, втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини, стягнення з неї аліментів (ст.166 СКУ).

Якщо дитина проживала з тим із батьків, хто позбавлений батьківських прав, питання про можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні вирішує суд (ст. 167 СКУ).

Важлива інформація! Безкоштовну юридичну консультацію провідного юрисконсульта Відділу соціальної роботи по Київському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» можна отримати за телефоном:

050-922-21-08;

098-711-55-08;

(057) 725-19-37.

Графік роботи/прийому громадян:

Понеділок – четвер – з 9:00 до 18:00

П’ятниця – з 9:00 до 16:45

Перерва – з 13:00 до 14:00

Субота, неділя – вихідний.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

День родини

8 липня свято в Україні – відзначають День сім’ї 2021. У цей важливий день варто привітати членів своєї сім’ї та згадати про роль родини у житті кожної людини.

День сім’ї – це не просто дата. Це усвідомлення того, наскільки важливими для суспільства, держави та кожної окремої людини є сімейні цінності. Саме в родині починається та розвивається людське життя. В сімейному оточенні формуються перші цінності, характер, світогляд.

Для людини родина – це головна опора та підтримка у житті. Люблю тебе, моя сім’я! – такий погляд робить усіх членів сім’ї рідними. Любов рідних людей безцінна, а сімейний затишок не можна порівняти ні з чим: він викликає радість у душі, приносить просте, спокійне, щире щастя. Вітаємо з Днем родини! Нехай буде злагода і благополуччя у всіх сім’ях!

У відділі соціальної роботи по Слобідському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра»  відбувся захід до Дня сім’ї з привітанням молодих родин. Представникам родин було надано буклети про патронатне виховання та роль матері та батька в родині.

Сім’я! Саме з сім’ї починається життя. Саме тут діти пізнають всі цінності життя. Від того яким буде клімат у родині залежить, якими дорослими виростуть сьогоднішні діти, залежить майбутнє нашої країни - України. Саме в сім’ї передаються гарні традиції з покоління в покоління.

В привітаннях було наголошено: цінуйте і поважайте один одного, любіть своїх дітей і допомагайте батькам. Щастя і добра вашим сім’ям!

Московський р-н

Допомога в профорієнтації абітурієнтам

Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї професії, щоб бути щасливим у праці? Саме таким питанням задаються підлітки після закінчення дев’ятого або одинадцятого класів. Літо це час вибору професії та вступу в учбові заклади. Але по-перше для цього треба зробити однин із найважливіших кроків у житті - це вибір професії.

Вибір майбутньої професії - це серйозний крок, який роблять випускники на підставі інформації, отриманої з різноманітних джерел, рівня своїх знань з профілюючих предметів, та власних природних здібностей. Вступ до навчального закладу є для них важливим життєвим проектом, над яким працюють майбутні абітурієнти, а якщо це діти позбавлені батьківського піклування або діти з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, то цю допомогу їм надає наш Відділ соціальної роботи по Московському району м. Харкова ХМЦСС «Довіра» та наш соціальний партнер Благодійний фонд «Трохи вогню».

У світі існує близько 50 тисяч професій і кожна професія унікальна по-своєму.  

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться подальше життя підлітка та як він в ньому буде себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал і отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності. Правильний вибір професії зумовлює моральне задоволення, позитивну самооцінку, високу продуктивність праці, якість продукції. Він є точкою, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, поєднання особистих і загальних інтересів.

Саме тому за допомогою Благодійного фонду «Трохи вогню» наш Відділ допомог підліткам пройти профорієнтацію та визначитися з майбутньою професією. Це з найбільш відповідальних рішень, які приймає людина у житті. Звичайно можна перервати навчання, якщо ти зрозумієш, що це справа не твоя, а можна через декілька років залишити роботу, яка не подобається. Однак час буде втрачено, та й розчарування  неминуче. Вибір професії, як і будь-який вибір – це прийняття рішення при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності  враховувати різноманітні фактори. Є такий вираз: «Щастя-це коли ранком  хочеться йти на роботу, а після роботи – додому».

Робота з профорієнтації полягає в ознайомленні підлітків з професіями та правилами їх вибору, вихованні спрямованості на самопізнання як основу професійного самовизначення; формування вміння зіставляти свої здібності з вимогами щодо набуття конкретної професії, складати на цій основі реальний план оволодіння цією професією, а також забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості.

Це також озброєння підлітків визначеною сукупністю знань спрямованих на засвоєння понять про соціально-економічні й психофізіологічні умови правильного вибору професії, формування в них уміння аналізувати вимоги різних професій до психологічної структури особистості, а також свої професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку.

Завдяки цій допомозі нашого соціального партнера, багато хто з наших випускників зміг визначиться з майбутньою професією і вже в цьому році подали свої документи до навчальних закладів, на ті спеціальності до яких у них лежить душа, є хист і мрії пов'язані з цією професією.

ХМЦСС «Довіра»

Про Конституцію. Її історію та зміст

Продовжуємо цикл публікацій про історію та зміст Конституції України, якої виповнилося 25 років.У першої частині публікації було розглянуто події включно до кінця 1990 року, у тому числі Декларацію від 16 липня 1990 року. Про наступні події далі.

Через рік після прийняття Декларації, 19 серпня 1991 року в Москві сформувався Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС), перший президент СРСР (Союз Радянських Соціалістичних Республік) Горбачов М.С. був заблокований на дачі у Форосі.

Діяльність ДКНС продовжувалася з 19 по 22 серпня 1991 року та закінчилася поразкою. Поразка ДКНС стала «спусковим гачком» для оголошення незалежності республіками СРСР.  

В УРСР (Українська Радянська Соціалістична Республіка) оголошення незалежності було оформлено Актом проголошення незалежності України, який був прийнятий 24 серпня 1991 року. Цей Акт також став базою для подальшої законотворчості, у тому числі для подальшого редагування діючої Конституції 1978 року а далі -  для Конституції у редакції 1996 року. Ось текст Акту:

«Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла над Україною у зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

—  продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні.

— виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

— здійснюючи Декларацію про державний суверенітет УкраїниВерховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність Українт   та  створення самостійної української держави — УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

ВЕРХОВНА РАДА України 24 серпня 1991 року»

 

На підставі цього Акту Верховна Рада у той же день, 24 серпня 1991 року прийняла Постанову наступного змісту:

«Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

- Проголосити 24 серпня 1991 року Україну незалежною демократичною державою.

- З моменту проголошення незалежності чинними на території України є тільки її Конституція, закони, постанови Уряду та інші акти законодавства республіки.

- 1 грудня 1991 року провести республіканський референдум на підтвердження акта проголошення незалежності.

Голова  Верховної  Ради Української  РСР Л.М. Кравчук, 24 серпня 1991 року»

 

А 1 грудня 1991 року відбувся референдум, який, до речі, став першим з усього двох за усі 30 років незалежності загальнодержавних референдумів (другий та останній відбувся у 2000 році, його підсумки залишилися без реалізації).

На референдумі 1 грудня 1991 року було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою 24 серпня 1991 року, було наведено у виборчому бюлетені. Мешканці України  висловились на підтримку незалежності. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) проголосувала за, відповівши «Так».

Усе зазначене стало базою для початку розробки нової Конституції. Робота з її розробки тривала майже 5 років.

Звертаємо увагу, що 28 червня – день прийняття Конституції є святковими днями, про що зазначено у її статті 161.

Усі роки роботи з формування нової  Конституції  були наповнені спорами, розбіжностями у точках зору.

Про перепетії цих років та положення Основного закону – в наступних статтях.

 

Автор: провідний юрисконсульт Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» - Устименко А.В.

Слобідський (Комінтернівський) р-н

ЯК ПОДРУЖИТИСЯ ЗІ СВОЇМИ ЕМОЦІЯМИ!?

Відділом соціальної роботи по Слобідському району міста Харкова Харківського міського центру соціальних служб «Довіра» 14.07.2021 було проведено інтерактивне заняття для дітей на тему: «Як подружитися зі своїми емоціями?».

Для гармонійного розвитку дитини вкрай необхідно працювати не лише над її мисленням та логікою, а й над емоційним інтелектом. Психолог Відділу разом з дітлахами розібралися які взагалі існують емоції, як вони називаються та проявляються, за яких обставин люди частіше переживають ті чи інші емоції, як наш емоційний стан впливає на поведінку та як навчитися контролювати свої емоції.

Виявляється, що більшість дітей мають труднощі вже на етапі ідентифікації емоцій, тобто не можуть правильно визначити свій власний емоційний стан, а також почуття іншої людини. Як слідство і контролювати власні емоції та поведінку діти навчитися не можуть… На нашому занятті ми з дітками заклали фундамент формування емоційного інтелекту!

Саме тому ділимося з Вами порадами, як розвивати емоційний інтелект дитини:

 • почніть з себе! Відмічайте, які емоції Ви переживаєте у тій чи іншій ситуації. Не замовчуйте своїх почуттів поряд з дитиною, батьки також живі люди і вони можуть бути не лише веселі та радісні, а й злитися, сумувати, ображатися тощо;
 • привчайте дитину висловлювати свої почуття. Діти не народжуються зі знанням та розумінням що таке «радість», «сум», «гнів» тощо, вони навчаються цьому з Вашою допомогою. Запитуйте у дитини, що саме вона відчуває, якщо Ваша дитина має труднощі з визначенням свого емоційного стану, - ненав’язливо запропонуйте їй варіанти: «ти зараз злишся (ображаєшся тощо)?»;
 • не забороняйте емоції, приймайте їх. Викресліть з життя фрази типу: «Злитися не можна!», «Чого це ти образився!?», «Хлопчики не плачуть!», «Ти повинен буди сильним!» і та ін. Всі емоції є нормальними, не можна «заблокувати» небажані з них;
 • аналізуйте з дитиною причину емоції: «Чому тобі сумно?» або «Ти сумуєш тому що…?»;
 • навчайте дитину соціально прийнятним засобам вираження емоцій.

ЖИВІТЬ У ГАРМОНІЇ ЗІ СВОЇМИ ПОЧУТТЯМИ!

Якщо Ви відчуваєте, що потребуєте підтримки, - звертайтеся до Відділів соціальної роботи у Вашому районі, де Ви зможете отримати допомогу висококваліфікованих психологів, фахівців із соціальної роботи, юристів, які завжди готові надати Вам необхідну професійну допомогу.

Наші контакти:

м. Харків, вул. Плеханівська, 42, каб. 45, 46, 47

тел.: 725-26-86 (87)

сайт: http://dovira.kh.ua/

facebook: https://www.facebook.com/viddil.slobidskiy

Instagram: slobidsky_viddil

Авторка: Коробова Анастісія Олегівна, психолог Відділу соціальної роботи по слобідському р-ну м. Харкова

Записів з 1 по 10Всього: 1011